FENOMÉN: PANÍ Z DUN (81)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

07.02.2024 Fenomenologie

Nádherného letního odpoledne 26. července 1974 se dvanáctiletá Leslie Metcalfeová vydala s rodiči na túru na pláž Race Point v Provincetownu ve státě Massachusetts. Jedná se o oblast s jistými přírodními krásami, s nedotčeným pískem lemovaným modrozelenými vodami Atlantiku na jedné straně a dunami ve tvaru půlměsíce a porosty borovic na straně druhé. Metcalfovy na této procházce doprovázeli Leslieho přátelé, kteří s sebou vzali i svého psa. V určitém místě na cestě se pes náhle zastavil a energicky očichával vzduch. Pak se rozběhl a zmizel mezi stromy. O chvíli později se po pláži ozývalo jeho vzrušené štěkání.

Leslie se jako první z dětí rozběhla za psem. Za zvukem jeho štěkotu vstoupila do borového háje. Pak se zarazila, protože jí ruka reflexivně vylétla vzhůru, aby si zakryla nos a ústa. Něco tady nepříjemně páchlo a ona si rychle uvědomila, co to je. Na zemi ležel zlověstný tvar. "Jelen," prolétlo jí instinktivně hlavou. Jenže tohle nebyl jelen. Bylo to lidské tělo, tělo zaplavené hejnem bzučících černých much. Leslie se otočila na patě a rozběhla se zpět k rodičům. Poté, co si Lesliin otec ověřil, že bláboly, které mu dcera vyprávěla, jsou pravdivé, rozběhl se po pláži a hledal strážce parku.

Ukázalo se, že mrtvola, kterou Leslie Metcalfeová našla, patřila mladé ženě, jejíž věk se odhadoval na dvacet let. Ležela obličejem dolů na dece, hlavu měla položenou na džínách Wrangler a modrém šátku. Zadní část lebky měla pokrytou černou krví, kápi rozbitou úderem nějakého těžkého předmětu. Navíc měla podříznuté hrdlo, což jí málem uřízlo hlavu. Toto zranění jí pravděpodobně způsobil provaz, který jí někdo omotal kolem krku a pevně utáhl. A to nebyla jediná hrůzná zranění, která byla nešťastné ženě způsobena. Obě ruce a jedno předloktí jí byly useknuty a odneseny z místa činu. Také jí byly vytrhány některé zuby, nejspíš aby se ztížila identifikace. Soudní lékař odhadl, že byla mrtvá asi dva týdny. Určil také, že byla sexuálně zneužita, pravděpodobně až po smrti.

Pro policii to vypadalo jako velmi dobře řešitelný případ. Dvě sady stop naznačovaly, že žena svého vraha na místo dobrovolně doprovázela. Absence jakýchkoli důkazů o zápase naznačovala, že svého vraha musela znát. Ve skutečnosti se zdálo, že úder do hlavy jí byl způsoben, když spala. Existovaly i další důkazy. Kromě stop našli policisté na příjezdové cestě, pouhých 50 metrů od těla, čerstvé stopy pneumatik. Ty byly odlité a ukázaly by se jako neocenitelné pro sestavení případu, jakmile by měli podezřelého ve vazbě. Nejprve však museli identifikovat oběť. Nezdálo se, že by to byl problém. Žena byla upravená a atleticky stavěná, měla pěstěné ruce, nedávno upravené vlasy a drahé zuby. Nebyla to žádná tulákyně, která by mohla proplout pod radarem. Jednalo se o společensky propojeného jedince. Někdo ji musel hledat, musel ji postrádat, musel nahlásit její zmizení.

Odtud začali detektivové pátrat a procházeli tisíce případů pohřešovaných osob v okrese i mimo něj. Jejich úsilí však zůstalo bez odměny. Nenašli žádnou shodu s neznámou z Race Pointu, neboli "dámou z dun", jak ji nyní nazýval tisk. Mezitím byly desítky zubařů dotázány na nákladnou odontologii oběti. Popsali práci jako stomatologii "newyorského stylu", ale žádný z nich nedokázal poskytnout shodu. Ať už na zubech mrtvé ženy pracoval kdokoli, nebyl to nikdo místní. Zatímco probíhaly tyto práce, forenzní umělec vytvořil obraz oběti, jak by vypadala za života. Ten byl široce rozšířen. Přineslo to jen samé podivnosti a slepé uličky. Další hlavní náplní vyšetřování byla snaha týmu detektivů najít shodu se stopami pneumatik, které na místě činu zůstaly. Vyšli naprázdno. "Vysoce řešitelný" případ ochaboval. Nakonec měl vychladnout.

To však neznamená, že by neexistovaly žádné stopy, žádní podezřelí, žádné možné shody. V roce 1979 přinesla hliněná rekonstrukce rysů oběti stopu, která se zdála být slibná. Přihlásila se žena z Marylandu, která tvrdila, že obličej je až nápadně podobný její sestře, která se v roce 1974 přestěhovala do Bostonu a brzy poté zmizela. Policie však nikdy nebyla schopna potvrdit shodu a souvislost byla nakonec zamítnuta. Pak se objevila domněnka, že "dáma z dun" by mohla být známá bankovní lupička Rory Gene Kesingerová, která v roce 1973 uprchla z nápravného zařízení v Plymouth County a od té doby ji nikdo neviděl. Kesingerová se oběti fyzicky velmi podobala. Byla vysoká 180 cm, štíhlé atletické postavy a měla kaštanové vlasy po ramena, které často nosila stažené do culíku. Dokonce o ní bylo známo, že si oblíbila odstín růžového laku na nehty, který byl podobný tomu, který měla na nehtech na nohou oběť vraždy. Ale Rory Kesingerová nebyla Dáma z dun. To se potvrdilo, když její matka poskytla vzorek DNA k porovnání. Ten se neshodoval.

Další teorie o identitě Dámy zní jako z románu Stephena Kinga. To je příhodné, protože ten, kdo ji navrhl, není nikdo jiný než Kingův syn Joe Hill, který je sám autorem bestsellerů. V roce 2015 se Hill znovu díval na jeden ze svých oblíbených filmů, klasiku Stevena Spielberga Čelisti. Během jedné ze scén na pláži si všiml v davu mladé ženy, která se nápadně podobala "Paní z dun". Byla oblečená v modrých džínách a na hlavě měla modrý šátek. Producenti filmu Čelisti bohužel nevedli záznamy o stovkách komparzistů, kteří se ve filmu objevili. Nebylo tedy možné k ženě z plážové scény přiřadit jméno. Mohla to být "Dáma z dun"? Je to možné. Čelisti se na Martha's Vineyard začaly natáčet v květnu 1974, jen pár měsíců před vraždou na pláži Race Point. Provincetown je od Martha's Vineyard vzdálen jen několik hodin jízdy, takže blízkost a časová osa se shodují.

Přesto většina lidí, kteří se případem zabývají, považuje tuto teorii za přitaženou za vlasy. Ne všichni ji však zavrhují. Jak připustil jeden z agentů FBI, "v minulosti pomohly vyřešit odložené případy i podivnější nápady".
Další levicové řešení záhady přišlo v roce 1987, kdy se na policii ve své zemi obrátila Kanaďanka. Měla k vyprávění bizarní příběh. Podle ní navštívila Provincetown se svou rodinou na začátku 70. let. Během této dovolené byla svědkem toho, jak její otec na pláži Race Point Beach škrtil ženu. Kanadská policie předala tento tip svým kolegům v Massachusetts a domluvila se na výslechu ženy. Než se tak mohlo stát, odstěhovala se a nezanechala žádnou adresu. Policii se ji od té doby nepodařilo vypátrat.

To nebyly jediné teorie, které se objevily. Téměř nevyhnutelně se případ začal spojovat s řadou vysoce postavených zločinců, především s proslulým bostonským mafiánským bossem Jamesem "Whitey" Bulgerem. Bulger byl v sedmdesátých letech pravidelným návštěvníkem Provincetownu a často pobýval v hotelu Crown & Anchor Inn. Svědci vypověděli, že ho v létě 1974 viděli se ženou, která podle nich odpovídá popisu "Dámy z dun". Bylo také zaznamenáno, že Bulger a jeho kumpáni se často snažili maskovat totožnost svých obětí tím, že jim odstraňovali ruce a zuby. Obě tato zmrzačení byla součástí vraždy na pláži Race Point. Nicméně neexistovalo nic konkrétního, co by Whiteyho Bulgera s tímto zločinem spojovalo, a nikdy nebyl vážně považován za podezřelého. Bulger byl zavražděn ve vězení v roce 2018.

A pak je tu Hadden Clark, převlékající se kanibalistický sériový vrah přímo z vaší nejhorší noční můry. Clark se neobjevil v ničím zájmu, dokud se v roce 2004 do zločinu nezapletl. Toto "přiznání" přišlo v dopise, který napsal svému příteli a v němž tvrdil, že v roce 1974 zabil ženu na Cape Cod. Součástí dopisu byl hrubý nákres nahé ženy, která ležela obličejem dolů na zemi a měla sundané ruce. Byla tam také mapa pláže Race Point s křížkem označujícím místo, kde byla "dáma z dun" nalezena. Místo a stav těla však byly v té době veřejně známé. Clark se mohl podrobnosti snadno dozvědět z novinového článku. Byl také diagnostikovaným paranoidním schizofrenikem a sériovým zpovědníkem. Policie jeho poslední tvrzení nebrala vážně.

Paní z dun leží pohřbena na hřbitově svatého Petra v Provincetownu. Její odpočinek nebyl klidný. Dvakrát byla exhumována, jednou kvůli získání krevních vzorků a jednou kvůli získání DNA. Ta je zřejmě největším příslibem pro její identifikaci. Genetická genealogie může být klíčem. Tato metoda poskytuje příbuzenské shody a již byla s velkým úspěchem použita při řešení odložených případů, zejména při zadržení Josepha Jamese DeAngela, "vraha ze Zlatého státu". Tento případ byl starý již 50 let, když byl v roce 2018 konečně vyřešen. Ještě existuje naděje, že by se mohlo podařit identifikovat "dámu z dun". Její jméno i jméno jejího vraha však prozatím zůstává záhadou.

-pokračování-

Další díly