FENOMÉN: OHEŇ NA OBLOZE (83)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

24.02.2024 Fenomenologie

Večer 9. prosince 1965 narušil oblohu nad severovýchodní částí Spojených států a jihovýchodní Kanadou velký ohnivý objekt, který prolétl oblohou. Koule byla jasná, oranžové barvy a pohybovala se od západu k východu v jižním směru, když procházela přes metropoli Detroit / Windsor v Ontariu. Na své dráze seslal nad Michiganem a severním Ohiem žhavé kusy kovu, které zapálily požáry trávy v prérii. Poté přinesl hlasitý zvukový třesk obyvatelům Pittsburghu v Pensylvánii, což některé přimělo k úvahám, zda se neblíží konec světa. V té době už koule klesala a obrovskou rychlostí se řítila k zemi. Dopadla na zem 30 mil jihovýchodně od Pittsburghu a zřítila se na zem v hustě zalesněné oblasti u vesnice Kecksburg. To bylo dobře. Kdyby spadlo v městské oblasti, došlo by k obětem na životech.

Kecksburg je nezačleněná obec v Mount Pleasant Township, kde žije asi 11 000 obyvatel. To z něj dělá skutečnou metropoli ve srovnání s jeho postavením v 60. letech, kdy zde žilo méně než 300 lidí. Mezi nimi byla i žena jménem Francis Kalpová, matka dvou dětí, která bydlela asi půl míle od místa, kde objekt dopadl na zem. Francis stála v kuchyni a sledovala své děti, jak si hrají na dvoře, když jí objekt přeletěl nad hlavou a zřítil se do rokle. Okamžitě běžela k rádiu, aby zjistila, zda o úkazu nejsou nějaké zprávy. Místo toho se jí dostalo nouzové zprávy, která informovala obyvatele, že se za letu oddělila část letadla. Francis ještě vstřebávala tuto překvapivou informaci, když jí zazvonil telefon. Na lince bylo americké námořnictvo.

Padesátá a raná šedesátá léta byla ve Spojených státech obdobím rozkvětu zájmu o UFO. Hodně to souviselo s nechvalně proslulým Roswellským incidentem z konce 40. let, kdy podle některých názorů v poušti v Novém Mexiku havarovalo mimozemské plavidlo. V následujícím desetiletí a půl se však objevila spousta dalších "pozorování" a "setkání", která udržovala zájem veřejnosti. Do hry se zapojil i Hollywood, který natočil řadu filmů o invazi mimozemšťanů a létajících talířích, z nichž mnohé byly velmi špatné. Zdálo se, že mimozemšťané jsou všude; jejich velké černé oči se chtivě upíraly na naši planetu. Francis Kalpová, žena v domácnosti a matka dvou dětí, se nyní ocitla uprostřed takového dramatu. Námořnictvo po ní chtělo, aby sledovala oblast, kde přistál neznámý objekt, a aby podala zprávu, pokud by zahlédla něco neobvyklého. Cokoli neobvyklého, přemýšlela Francis, na co přesně měla dávat pozor? Malí zelení mužíčci, kteří se blíží přes vyvýšeninu?

Ukázalo se, že Francis bude brzy zbavena své funkce pozorovatele UFO. Sotva zavěsila telefon s námořnictvem, zazvonil znovu. "Státní policie je na cestě," informoval ji operátor. O chvíli později před jejím domem zastavila dvojice křižníků. Doprovázeli je dva přísně se tvářící muži v černých oblecích, kteří nevypadali, že by byli z nějaké policejní agentury. Řekli Francisové, že se chystají její dům sekvestrovat jako dočasné velitelství. Než stačila vznést námitku, jeden z nich už telefonoval a vytáčel číslo, které vypadalo jako dálkové. Během svého krátkého pobytu uskuteční řadu hovorů a Francis se obávala, jaký bude její účet. Nemusela si dělat starosti. Žádný z hovorů se na jejím výpisu neobjevil.

Francis Kalpová nebyla jedinou obyvatelkou Kecksburgu, která toho dne viděla létající kouli. Bratři Robb a Ray Landyovi jeli na kolech, když spatřili objekt, který se táhl po obloze. Další chlapec, Randy Overly, si hrál v potoce, když ho spatřil. Dobrovolný hasič Jim Mayes byl mezi třicetičlennou posádkou, která pomohla policii lokalizovat místo havárie a uhasit případné požáry, které věc mohla způsobit. Procházel mezi stromy, když si všiml modrých blikajících světel. Jim zalarmoval své kolegy, kteří záblesky sledovali a nakonec narazili na objekt, který se nepodobal ničemu, co kdy viděli. Podle Jimova pozdějšího popisu měl zhruba zvonovitý tvar a byl velký asi jako VW Brouk. Z objektu vyzařovala světla, i když nebylo možné říct, odkud přicházejí, protože na něm nebyly žádné vnější znaky. Na jeho povrchu však byly podivné rytiny, které hasič James Romansky později popsal jako "egyptské písmo". Víc toho hasiči vidět nesměli. Přijela armáda a bylo jim řečeno, aby oblast okamžitě opustili. Vznikl kordon. Žádní další civilisté nesměli dovnitř.

To však neznamená, že se někteří neohrožení jedinci nepokusili tajně nahlédnout. Nejblíže ze všech se dostal teenager jménem Bill Weaver. Podařilo se mu zahlédnout vojenský personál, který z místa odvážel velkou bednu. Ta však nebyla dost velká na to, aby létající objekt udržela, jak později uvedl. Spíše předpokládal, že to bylo něco, co z plavidla odstranili. Víc už neviděl, než ho našel strážný a řekl mu, aby šel dál. Mezitím zpět do města dorazili hasiči a zjistili, že jejich stanici obsadila armáda. Nebyli vpuštěni dovnitř, ačkoli James Romansky uvedl, že později viděl plošinové vojenské vozidlo s předmětem ve tvaru zvonu na korbě. Ačkoli byl zakryt plachtou, tvar byl nezaměnitelný.

Vojenská okupace Kecksburgu v Pensylvánii měla trvat krátce. Během několika dní si vojáci sbalili své věci a odešli, přičemž si s sebou vzali i předmět, který vytáhli z rokle. Záhada kecksburského UFO však přetrvá celá desetiletí. Ve skutečnosti zůstává nevysvětleno dodnes. Co to bylo za věc? Byla pozemská, nebo mimozemská? Domácí nebo cizí? Přírodní nebo vyrobená? Byla to skutečně součást letadla, jak tvrdilo nouzové vysílání? Na tyto otázky se stále hledají odpovědi. Každé navrhované vysvětlení je v tom či onom ohledu nedostatečné.

Původní verze, předložená ministerstvem obrany a podpořená Federálním úřadem pro letectví a Kanadskou královskou astronomickou společností, zněla, že se jedná o meteor, který vstoupil do naší atmosféry a byl gravitací přitažen k zemi. Vyvolal by však přírodní jev tak rychlou a rozsáhlou reakci úřadů? Určitě ne. A co objekt ve tvaru zvonu, který hasiči spatřili v lese, kopule velikosti VW, která ze svého povrchu vystřelovala modré paprsky světla? Podle armády žádný takový objekt neexistoval, z místa nic nezískali. To je v jasném rozporu s tím, co uváděli očití svědci.

Přesto "zásah meteoritem" zůstával oficiálním vysvětlením až do roku 2005, těsně před 40. výročím kecksburského incidentu, kdy NASA vydala prohlášení, v němž uvádí, že objekt byl ruskou družicí, která se rozpadla po opětovném vstupu do zemské atmosféry. Základem pro toto zjištění byla řada testů provedených na kovových úlomcích získaných po incidentu. Mnozí byli k tomuto vysvětlení skeptičtí. Investigativní novinářka Leslie Keanová dokonce zahájila soudní řízení podle zákona o svobodném přístupu k informacím a snažila se přimět vesmírnou agenturu, aby výsledky testů zveřejnila. NASA odpověděla, že to není možné, protože zdrojové materiály se ztratily.

Pokud to byla zdržovací taktika, která měla Leslie Keanovou udržet na uzdě, nakonec selhala. Kean měl finanční podporu televizní stanice a na své akci by trval. O dva roky později, v říjnu 07, soud nařídil NASA, aby udělala vše, co je v jejích silách, a dokumenty dohledala. Agentura souhlasila, že se podřídí. Dokumenty se však nikdy nenašly, což některé vedlo k obvinění ze zatajování. Nedávno NASA změnila názor a naznačila, že ohnivou koulí mohla být sovětská kosmická loď Cosmos 96, která shořela při návratu do atmosféry. Jiní spekulují, že mohlo jít o domácí družici vypuštěnou za účelem špionáže Sovětů a že vláda chtěla, aby se o ní z tohoto důvodu mlčelo. Jediné, o čem nikdo nemluvil, byla možnost, že by mohl být mimozemského původu.

Tedy nikdo v oficiální funkci. Na okraji se našlo dost lidí, kteří věřili, že je to jediné možné vysvětlení, lidé jako rozhlasový reportér WHJB John Murphy. Murphyho manželka byla jednou z těch, kteří se vydali do lesa, aby si havarované UFO prohlédli. Měla u sebe fotoaparát a podařilo se jí pořídit několik snímků objektu. Byla však spatřena vojenskou stráží a její film byl zabaven. John Murphy později napsal rozhlasový dokument Objekt v lese. Krátce po jeho odvysílání tvrdí, že ho navštívili dva muži s tím, že jsou vládní úředníci. Řekli mu, že by bylo v jeho nejlepším zájmu, aby o UFO přestal mluvit, a důrazně mu naznačili, že pokud jim nevyhoví, může se stát něco zlého.

Dalším, kdo se zabýval incidentem v Kecksburgu, byl badatel a autor knih o UFO Stan Gordon. Jeho závěr (možná nepřekvapivý) byl, že objekt byl plavidlem mimozemského původu, že vláda o něm ví a tají ho. Jedinou další možností, kterou Gordon připouští, je, že mohlo jít o plavidlo cizí vlády, ale s takovou úrovní technologie, která nebyla dostupná v 60. letech a není dostupná ani dnes. Teorii o meteoru rázně odmítá s tím, že úhel, pod kterým vstoupil do atmosféry, je pro tyto přírodní jevy zcela špatný. Je skeptický i k teorii, že šlo o vesmírný odpad.   

Kecksburský incident, někdy označovaný jako "pensylvánský Roswell", přitahuje zájem dodnes. V roce 2015 přišla nová studie s teorií, která by mohla řešit několik anomálií, které se na něm podílely. Došla k závěru, že objektem mohlo být návratové vozidlo General Electric Mark 2. Jednalo se o příďový kužel, který byl v 60. letech 20. století namontován na několik raket. Používal se například k umístění jaderných hlavic a údajně i ke špionáži, proletěl nad zemí a zřítil se do rokle. Okamžitě běžela k rádiu, aby zjistila, zda o tomto jevu nejsou nějaké zprávy. Místo toho se jí dostalo nouzové zprávy, která informovala obyvatele, že se za letu oddělila část letadla. Francis ještě vstřebávala tuto překvapivou informaci, když jí zazvonil telefon. Na lince bylo americké námořnictvo.

Padesátá a raná šedesátá léta byla ve Spojených státech obdobím rozkvětu zájmu o UFO. Hodně to souviselo s nechvalně proslulým Roswellským incidentem z konce 40. let, kdy podle některých názorů v poušti v Novém Mexiku havarovalo mimozemské plavidlo. V následujícím desetiletí a půl se však objevila spousta dalších "pozorování" a "setkání", která udržovala zájem veřejnosti. Do hry se zapojil i Hollywood, který natočil řadu filmů o invazi mimozemšťanů a létajících talířích, z nichž mnohé byly velmi špatné. Zdálo se, že mimozemšťané jsou všude; jejich velké černé oči se chtivě upíraly na naši planetu. Francis Kalpová, žena v domácnosti a matka dvou dětí, se nyní ocitla uprostřed takového dramatu. Námořnictvo po ní chtělo, aby sledovala oblast, kde přistál neznámý objekt, a aby podala zprávu, pokud by zahlédla něco neobvyklého. Cokoli neobvyklého, přemýšlela Francis, na co přesně měla dávat pozor? Malí zelení mužíčci, kteří se blíží přes vyvýšeninu?

Ukázalo se, že Francis bude brzy zbavena své funkce pozorovatele UFO. Sotva zavěsila telefon s námořnictvem, zazvonil znovu. "Státní policie je na cestě," informoval ji operátor. O chvíli později před jejím domem zastavila dvojice křižníků. Doprovázeli je dva přísně se tvářící muži v černých oblecích, kteří nevypadali, že by byli z nějaké policejní agentury. Řekli Francisové, že se chystají její dům sekvestrovat jako dočasné velitelství. Než stačila vznést námitku, jeden z nich už telefonoval a vytáčel číslo, které vypadalo jako dálkové. Během svého krátkého pobytu uskuteční řadu hovorů a Francis se obávala, jaký bude její účet. Nemusela si dělat starosti. Žádný z hovorů se na jejím výpisu neobjevil.

Francis Kalpová nebyla jedinou obyvatelkou Kecksburgu, která toho dne viděla létající kouli. Bratři Robb a Ray Landyovi jeli na kolech, když spatřili objekt, který se táhl po obloze. Další chlapec, Randy Overly, si hrál v potoce, když ho spatřil. Dobrovolný hasič Jim Mayes byl mezi třicetičlennou posádkou, která pomohla policii lokalizovat místo havárie a uhasit případné požáry, které věc mohla způsobit. Procházel mezi stromy, když si všiml modrých blikajících světel. Jim zalarmoval své kolegy, kteří záblesky sledovali a nakonec narazili na objekt, který se nepodobal ničemu, co kdy viděli. Podle Jimova pozdějšího popisu měl zhruba zvonovitý tvar a byl velký asi jako VW Brouk. Z objektu vyzařovala světla, i když nebylo možné říct, odkud přicházejí, protože na něm nebyly žádné vnější znaky. Na jeho povrchu však byly podivné rytiny, které hasič James Romansky později popsal jako "egyptské písmo". Víc toho hasiči vidět nesměli. Přijela armáda a bylo jim řečeno, aby oblast okamžitě opustili. Vznikl kordon. Žádní další civilisté nesměli dovnitř.

To však neznamená, že se někteří neohrožení jedinci nepokusili tajně nahlédnout. Nejblíže ze všech se dostal teenager jménem Bill Weaver. Podařilo se mu zahlédnout vojenský personál, který z místa odvážel velkou bednu. Ta však nebyla dost velká na to, aby létající objekt udržela, jak později uvedl. Spíše předpokládal, že to bylo něco, co z plavidla odstranili. Víc už neviděl, než ho našel strážný a řekl mu, aby šel dál. Mezitím zpět do města dorazili hasiči a zjistili, že jejich stanici obsadila armáda. Nebyli vpuštěni dovnitř, ačkoli James Romansky uvedl, že později viděl plošinové vojenské vozidlo s předmětem ve tvaru zvonu na korbě. Ačkoli byl zakryt plachtou, tvar byl nezaměnitelný.

Vojenská okupace Kecksburgu v Pensylvánii měla trvat krátce. Během několika dní si vojáci sbalili své věci a odešli, přičemž si s sebou vzali i předmět, který vytáhli z rokle. Záhada kecksburského UFO však přetrvá celá desetiletí. Ve skutečnosti zůstává nevysvětleno dodnes. Co to bylo za věc? Byla pozemská, nebo mimozemská? Domácí nebo cizí? Přírodní nebo vyrobená? Byla to skutečně součást letadla, jak tvrdilo nouzové vysílání? Na tyto otázky se stále hledají odpovědi. Každé navrhované vysvětlení je v tom či onom ohledu nedostatečné.

Původní verze, předložená ministerstvem obrany a podpořená Federálním úřadem pro letectví a Kanadskou královskou astronomickou společností, zněla, že se jedná o meteor, který vstoupil do naší atmosféry a byl gravitací přitažen k zemi. Vyvolal by však přírodní jev tak rychlou a rozsáhlou reakci úřadů? Určitě ne. A co objekt ve tvaru zvonu, který hasiči spatřili v lese, kopule velikosti VW, která ze svého povrchu vystřelovala modré paprsky světla? Podle armády žádný takový objekt neexistoval, z místa nic nezískali. To je v jasném rozporu s tím, co uváděli očití svědci.

Přesto "zásah meteoritem" zůstával oficiálním vysvětlením až do roku 2005, těsně před 40. výročím kecksburského incidentu, kdy NASA vydala prohlášení, v němž uvádí, že objekt byl ruskou družicí, která se rozpadla po opětovném vstupu do zemské atmosféry. Základem pro toto zjištění byla řada testů provedených na kovových úlomcích získaných po incidentu. Mnozí byli k tomuto vysvětlení skeptičtí. Investigativní novinářka Leslie Keanová dokonce zahájila soudní řízení podle zákona o svobodném přístupu k informacím a snažila se přimět vesmírnou agenturu, aby výsledky testů zveřejnila. NASA odpověděla, že to není možné, protože zdrojové materiály se ztratily.

Pokud to byla zdržovací taktika, která měla Leslie Keanovou udržet na uzdě, nakonec selhala. Kean měl finanční podporu televizní stanice a na své akci by trval.  O dva roky později, v říjnu 07, soud nařídil NASA, aby udělala vše, co je v jejích silách, a dokumenty dohledala. Agentura souhlasila, že se podřídí. Dokumenty se však nikdy nenašly, což některé vedlo k obvinění ze zatajování. Nedávno NASA změnila názor a naznačila, že ohnivou koulí mohla být sovětská kosmická loď Cosmos 96, která shořela při návratu do atmosféry. Jiní spekulují, že mohlo jít o domácí družici vypuštěnou za účelem špionáže Sovětů a že vláda chtěla, aby se o ní z tohoto důvodu mlčelo. Jediné, o čem nikdo nemluvil, byla možnost, že by mohl být mimozemského původu.

Tedy nikdo v oficiální funkci. Na okraji se našlo dost lidí, kteří věřili, že je to jediné možné vysvětlení, lidé jako rozhlasový reportér WHJB John Murphy. Murphyho manželka byla jednou z těch, kteří se vydali do lesa, aby si havarované UFO prohlédli. Měla u sebe fotoaparát a podařilo se jí pořídit několik snímků objektu. Byla však spatřena vojenskou stráží a její film byl zabaven. John Murphy později napsal rozhlasový dokument Objekt v lese. Krátce po jeho odvysílání tvrdí, že ho navštívili dva muži s tím, že jsou vládní úředníci. Řekli mu, že by bylo v jeho nejlepším zájmu, aby o UFO přestal mluvit, a důrazně mu naznačili, že pokud jim nevyhoví, může se stát něco zlého.

Dalším, kdo se zabýval incidentem v Kecksburgu, byl badatel a autor knih o UFO Stan Gordon. Jeho závěr (možná nepřekvapivý) byl, že objekt byl plavidlem mimozemského původu, že vláda o něm ví a tají ho. Jedinou další možností, kterou Gordon připouští, je, že mohlo jít o plavidlo cizí vlády, ale s takovou úrovní technologie, která nebyla dostupná v 60. letech a není dostupná ani dnes. Teorii o meteoru rázně odmítá s tím, že úhel, pod kterým vstoupil do atmosféry, je pro tyto přírodní jevy zcela špatný. Je skeptický i k teorii, že šlo o vesmírný odpad.   

Kecksburský incident, někdy označovaný jako "pensylvánský Roswell", přitahuje zájem dodnes. V roce 2015 přišla nová studie s teorií, která by mohla řešit několik anomálií, které se na něm podílely. Došla k závěru, že objektem mohlo být návratové vozidlo General Electric Mark 2. Jednalo se o příďový kužel, který byl v 60. letech 20. století namontován na několik raket. Používal se například k umístění jaderných hlavic a údajně i ke špionáži Rusů. GE Mark 2 měl trysky, které mu umožňovaly provádět za letu obraty, jaké uvádějí někteří očití svědci. Také je velikostí a tvarem podobný objektu, který viděli dobrovolní hasiči v Kecksburgu, a je vyroben z mědi, což by mohlo vysvětlovat modrozelené plameny. A konečně, měl znaky, které mohly být snadno mylně interpretovány jako hieroglyfy popsané Jamesem Romanskym.

Teorie GE Mark 2 je zřejmě nejpravděpodobnější, kterou jsme dosud získali. Ne všichni jsou však o ní přesvědčeni. Armáda nadále trvá na tom, že šlo o zásah meteoritem. Nadšenci do UFO nadále křičí a trvají na tom, že jde o další vládní zástěrku, která nás má udržet v nevědomosti o přítomnosti mimozemšťanů. Možná se jednoho dne dozvíme pravdu.

POZNÁMKA: Pokud budete někdy v Kecksburgu, můžete si prohlédnout model "objektu v lese" ve skutečné velikosti. Je vystaven v centru města poblíž hasičské stanice.

-pokračování-

Další díly