DRZÁ PRINCEZNA

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

20.09.2023 Společnost

Gloria von Thurn und Taxis se kdysi proslavila jako party girl s punkovým účesem. Mezitím se z této slavné aristokratky stala kousavá politická komentátorka. To nezůstalo bez následků.

------------------------------------------------

 

V létě loňského roku Glorii von Thurn und Taxis praskla pověstná strunka. V pořadu "Talk im Hangar-7" na "Servus TV" princezna ostře zúčtovala se sankční politikou německé vlády - a vstoupila na zaminované území:

"Německo už nebude moci vyrábět kvůli drahým cenám energie - a to je prostě pozdní naplnění Morgenthauova plánu. To je to, co Zelení chtějí." Uklouznutí? Vůbec ne! Rusko a Ukrajina byly "využity jako válečné divadlo", řekla jen o několik měsíců později v rozhovoru pro TV Berlin, ale ve skutečnosti bylo cílem "destabilizovat Evropu".

V televizi Bild pak regensburská princezna šla ještě dál. V pořadu "Viertel nach Acht" opět vytáhla paralelu s plánem Rooseveltova ministra financí - Henryho Morgenthaua udělat z Německa po II. světové válce zemědělskou poušť - a k výbuchu Nord Streamu řekla:

"Teroristický útok na plynovody je jasným vyhlášením války německému průmyslu, německému občanovi, nám. To je jediná věc, kterou si lidé nechtějí přiznat. Trpíme kolektivním stockholmským syndromem.

Gloria von Thurn und Taxis se v minulosti nikdy nevyhýbala kontroverzím, ale žádná celebrita nikdy nestavěla skutečné žháře na pranýř tak jasně jako ona. Kdo je žena, o níž časopis "Der Spiegel" napsal, že se již v roce 2021 změnila "z rajského ptáčka na idol pravice"?

 

Nerovný pár

Dnešní podnikatelka se narodila 23. února 1960 ve Stuttgartu jako hraběnka Mariae Gloria Ferdinanda Joachima von Schönburg zu Glauchau und Waldenburg. Její otec Joachim pochází ze saského šlechtického rodu, který do roku 1945 sídlil v Krušných horách, v NDR. Po vyvlastnění majetku rod odešel na Západ. Její matka Beatrice hraběnka Szchenyiová ze Sarváru a Felsövideku maďarské kořeny. Gloria byla vychována jako přísná katolička a velkou část dětství strávila v Togu a Somálsku, kde měl Joachim von Schönburg-Glauchau z pověření Ministerstva zahraničí SRN zřídit vysílání jako novinář. Jeho syn Alexander se později vydá v jeho stopách.

Gloria von Thurn und Taxis na Salcburském festivalu 2022:
Kněžna se také sama věnuje hudbě a nahrála dokonce rockové a rapové písně

V roce 1970 se rodina vrací do Německa. Gloria až do maturity navštěvovala Konrad-Adenauer-Gymnasium v Meckenheimu u Bonnu, poté pracovala v mnichovské galerii a stala se součástí pověstné šik scény v kosmopolitním městě se srdcem. V roce 1979 se v kavárně Reitschule ve Schwabingu seznámila se svým budoucím manželem Johannesem von Thurn und Taxis. Regensburský kníže, téměř o 34 let starší než jeho vyvolená, je díky svému miliardovému majetku považován za nejžádanějšího starého mládence v republice. Dlouho se však šuškalo, že se modrokrevnému pařmenovi (přezdívanému Goldi) líbí spíše mladí muži. Chce tedy Johannes uzavřít sňatek pouze z rozumu, aby si udržel svou dynastii s bohatou tradicí, která koneckonců založila poštovní systém v Německu? Dodnes se mnozí domnívají, že tomu tak je.

Ať už je to jakkoli, 31. května 1980 se v bazilice svatého Emmerama v Regensburgu rozezněly svatební zvony. Manželé přijíždějí ve zlatém kočáře, Gloria má na sobě diadém posázený drahými kameny, který ladí s jejími svatebními šaty od Valentina, a Johannes předstupuje před oltář v červené přehlídkové uniformě. V době svatby je dvacetiletá Gloria již ve třetím měsíci těhotenství. Později v odzbrojujícím a upřímném rozhovoru pro časopis Gala vysvětluje, že její budoucí manžel chtěl vyzkoušet, "zda to vyjde". A povedlo se, a to hned třikrát - po dcerách Marii Terezii a Alžbětě porodila Gloria v roce 1983 prince Alberta, dlouho očekávaného potomka. Zatímco její téměř šedesátiletý manžel se po svatbě vrhl do života a procestoval půlku světa, Gloria zůstala doma s dětmi na zámku Emmeram.

Mladá žena tam však nezůstane dlouho. Brzy vymění dirndl za křiklavé oblečky od Versaceho a rokokové šaty, objevuje se s punkovými účesy ve stylu bouře, slaví divoké večírky s Mickem Jaggerem a Princem nebo navštěvuje Michaela Jacksona na jeho ranči Neverland v Kalifornii. Přátelí se s umělci jako Andy Warhol a Keith Haring, v řetízkovém oblečení Paco Rabanne tančí po newyorském nočním klubu "Studio 54" a provokuje lidi vzletnými poznámkami na téma Wetten, dass...? Německý Vogue ji považuje za "pravděpodobně nejzvláštnější německou ikonu stylu vůbec".

 

Sanitární a provokující

Rok 1990 znamenal pro Glorii rozhodující zlom. Poté, co Johannes von Thurn und Taxis po dvou transplantacích srdce umírá, stojí před ní úkol sanovat dům, který se v některých chvílích zadlužil až na 750 milionů německých marek. Její manžel se snažil rozšířit rodinný majetek, k němuž patřil i největší soukromý lesní majetek ve Spolkové republice Německo (asi 27 000 hektarů), prostřednictvím průmyslových a finančních investic, ale zjevně při tom zabloudil. Vdova se nyní zbavuje nerentabilních oborů podnikání, jako je rodinný pivovar, a soustředí se na klíčové oblasti lesnictví a nemovitostí. Koncept funguje - Thurn und Taxis je opět v černých číslech.

To je doprovázeno i osobní změnou - ze straníka se stává konzervativní napomínač. Stále vyvolává rozruch, například když v roce 2001 v talk show Michela Friedmana na ARD vysvětluje, že Afrika má problém s AIDS, "protože černoši rádi svačí". Gloria se vyslovuje proti sňatkům homosexuálů a potratům ("Potrat je vražda, je třeba ho nazývat pravým jménem"), v článku varuje před "povolením imigrace z ekonomicky chudších zemí", píše knihu o etiketě, přednáší o mystice středověké léčitelky Hildegardy von Bingen.

Svatba snů: Gloria a Johannes von Thurn und Taxis byli manželé deset let.
Po manželově smrti nechala vdova vydražit část dědictví,
aby mohla zaplatit dědickou daň ve výši asi 45 milionů německých marek.

Stále více se odvrací od CSU, která ji v roce 2004 vyslala do volby spolkového prezidenta. Místo toho vyhledává blízkost katolických zastánců tvrdé linie, jako je kolínský kardinál Joachim Meisner, který zemřel v roce 2017. Udržuje přátelské vztahy s šéfem maďarské vlády Viktorem Orbánem, kterého zve na svůj hrad. V roce 2018 demonstruje - mimo jiné s představiteli AfD - proti předčasné sexualizaci dětí ve školách. V témže roce vešly ve známost její kontakty s tehdejším Trumpovým hlavním stratégem Stevem Bannonem. Na otázku ohledně těchto kontaktů řekla v roce 2021 časopisu "Der Spiegel":

"Společnost, ve které jsou všichni stereotypizováni a nálepkováni, už není svobodnou společností. Zákazů projevu je stále více, a to i v anglosaských zemích. Nyní zavedená kultura rušení je prostě na nic. Už jsem to říkala a řeknu to znovu - každý, kdo si pravidelně čistí zuby, je už podezřelý z toho, že je pravicový radikál."

Ani ona se nechce od AfD distancovat. Na otázku, co si myslí o straně, která je předmětem tolika debat, odpovídá:

"Je to opravdu sociální debata? Debaty probíhají mezi lidmi s různými názory. V tomto případě se zdá, že debata je velmi jednostranná, nebo dokonce žádná, protože na jedné straně jsou 'slušní' lidé a na druhé straně hochštapleři, kteří si hrají na hnědé bláto."

 

Bojkot festivalu

Gloria von Thurn und Taxis se mezitím prosadila především jako komentátorka pořadu Juliana Reichelta na Youtube. Bývalý šéfredaktor německého deníku Bild třiašedesátileté spisovatelce pomohl s jejím přirovnáním k Morgenthauovi a nyní si pravidelně přihrávají. V prosinci 2022 řekla v pořadu "Achtung Reichelt!" - "stále více se posouváme směrem k moderní NDR. I když skutečná NDR byla mnohem lepší. Taky se trochu poslouchala, ale byla mnohem tolerantnější." A k diskusi o kapitánské pásce Manuela Neuera s nápisem "One Love" na mistrovství světa v Kataru připomněla:

"Na Blízkém východě je stejně gayů jako u nás. Jenže jsou to slušní lidé, kteří z náboženských důvodů zacházejí se svou ložnicí a sexualitou poněkud diskrétně. Stejně jako slušní lidé u nás. A pokud je páska na ruce nezbytně nutná, pak by ji měli nosit ti, kdo chtějí projevovat své zvířecí pudy, aby to lidé viděli: Aha, on chce sex".

Punková aristokratka osmdesátých let: Gloria způsobila senzaci takovými účesy

Takovými slovy si kousavý politický komentátor samozřejmě žádné přátele nezíská. Už v roce 2022 protestovala mládež DGB proti regensburským hradním slavnostem a požadovala "vyvlastnění staré šlechty". Letos více než 100 lidí z kulturní scény podepsalo otevřený dopis: "Již léta s hrůzou sledujeme pravicově konzervativní radikalizaci Glorie von Thurn und Taxis." V dopise se píše:

"Všichni se snažíme, abychom se dostali do situace, kdy se nám nedaří dostat se nahoru."

Vyzývali dokonce obyvatelstvo k bojkotu festivalu, který se konal v červenci. Mecenáška se však těší úctě mnoha lidí v regionu - také kvůli své sociální angažovanosti - polévková kuchyně na zámku Emmeram denně nasytí 300 lidí. To však není jediný důvod, proč kampaň pravděpodobně vyjde naprázdno.