DOŠLO K NEJVĚTŠÍMU ARCHEOLOGICKÉMU OBJEVU ZA POSLEDNÍCH 150 LET - ZNÁME PODROBNOSTI

Už jste o tom určitě slyšeli, nebo četli, ale přesto bych si dovolil k předmětnému tématu pár odstavců. Nejde totiž o ledasjakou věc. Globální vědecký establishment před nedávnem přiznal, že speciálně ustanovená skupina archeologů objevila na území Guatemaly oblast, kde se nachází vice jak 60 000 monumentálních mayských staveb. Hovoříme o ploše kolem 2100 kilometrů čtverečních. (https://www.ithaca.edu/news/releases/laser-technology-reveals-secrets-of-ancient-civilization-to-ithaca-archaeology-professor-49159/)

Tento neuvěřitelný počin bylo možné uskutečnit díky leteckému laserovému skenování s využitím speciální laserové technologie "LIDAR" (Light Detection and Ranging). Pozoruhodné starověké stavby, byly poprvé spatřeny v husté amazonské džungli v severní Guatemale. První zpracovaná data prokázala, že osídlení prostřednictvím městské zástavby bylo nejméně 3x hustší, než se doposud myslelo.

Lasery jsou schopné proniknout i přes hustou lesní vegetaci. Stromy a další rostliny je možné z takto vytvořených obrázků podle počítačových aplikací, odstranit a získat tak podrobnou mapu rozsáhlých mayských komplexů. Ono už nějakou dobu existovalo podezření, že Mayové disponovali mnohem většímu zkušenostmi v oblasti zemědělství, než se doposud myslelo.  Starověká pole byla identifikována také podle stejné technologie. Výpočty prokázaly, že výnosy z těchto polností dokázaly uživit mnohem více lidí, než se předpokládalo.  

Archeologové na základě výše uvedených informací a v mírném šoku přiznávají, že populace mayského národa mohla dosahovat až 20 milionů jedinců. Jde vskutku o ohromující číslo. Ukazuje se, že některé oblasti byly obdělány s efektivitou dosahující až 95%. Ale pak se cosi stalo. Mayská kultura obývající tuto oblast náhle a bez jakýchkoliv předcházejících signálů a z neznámých důvodů - zmizela. Stalo se tak před 1200 lety. Amazonský deštný prales měl dostatek času na to, aby uvedený rozsáhlý památník starověké mayské kultury přikryl neproniknutelným příkrovem.

Díky aktuálním nálezům nyní víme, že tento rozsáhlý a vzájemně propojený komplex obrovských měst mayské kultury byl vybaven velmi silnými a efektivními obranými prostředky včetně strážních věží. To prokazuje, že Mayové dokázali vést války, nebo se alespoň velmi účinným způsobem bránit. Aktuálně byly identifikovány obří palácové formace a pozoruhodná pyramidová pole.

Vědci jsou rozhodnuti, že s novými detekčními technologiemi v budoucnu propátrají další oblasti Amazonie, které jsou stále minimálně z 50-ti% ještě neprozkoumané. Zdá se, že legendy a pověsti, které hovoří o úžasných pravěkých městech v amazonské oblasti Jižní Ameriky, jsou postaveny na pravdivých základech. A díky nové technologii, je nyní velká šance je konečně objevit.

Jisté indicie naznačují, že jednotlivá a aktuálně objevená mayská města, by měla být vzájemně propojená rozsáhlým podzemním tunelovým a jeskynním systémem. Podle střízlivých odhadů však bude trvat minimálně ještě několik let, nebo možná desetiletí, než budou tyto podzemní prostory zpřístupněny pro kontaktní vědecký výzkum.

prof. Thomas Garrison

Lidstvo má nyní jedinečnou šanci, se dozvědět mnohem více o bílých místech mayské kultury. Uvidíme, jak se k této možnosti postaví soudobý vědecký establishment. S příchodem Evropanů do těchto míst, došlo ke zničení ohromného množství původních památek, ale především velmi cenných starověkých záznamů a spisů. Mezi výjimky patří spis "Popol Vuh" (příběh o stvoření světa), který se podařilo zachránit a zrestaurovat.

V "Popol Vuh" se hovoří o tom, že mayskou civilizaci založili "bohové", kteří přišli před mnoha tisíci lety z "nebes". Přinesli sebou pozoruhodné znalosti díky kterým byli schopni za velmi krátkou dobu vybudovat rozsáhlé pyramidové systémy a vytvořit sofistikované zemědělství.

Po nějaké době došlo k velmi závažné planetární katastrofě, která donutila mayskou populaci přestěhovat do podzemních tunelových a jeskynních systémů. Zde Mayové setrvali do té doby, dokud se povrch země nestal opět obyvatelným. Někteří výzkumníci tuto událost spojují s "biblickou potopou". Uvnitř hlubokých podzemních jeskynních systémů, se setkali s podivnými bytostmi, které jim umožnily v těchto nouzových podmínkách přežít.

Vedoucí osobností, která je odpovědná za nové archeologické objevy na území Guatemaly, je profesor Thomas Garrison z "Ithaca College".  Všechny důležité skutečnosti vyplývající ze série těchto objevů, se podařilo natočit a v brzké době by měly být odvysílány prostřednictvím dokumentárního filmu na kanále "National Goegraphic". Samozřejmě, že mnoho vědců ze Spojených států, Evropy, nebo Jižní Ameriky má nyní zájem seznámit se blíže s novými objevy.  

V kontextu s výše uvedenými skutečnostmi, je potřeba si uvědomit, že se v tomto případě jedná o objev doposud největšího starověkého mayského komplexu v dosavadních dějinách archeologie. Mám takové tušení, že se mu můžeme těšit na další pozoruhodné skutečnosti, které budou spojené s jihoamerickým kontinentem.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.