DĚTI ZABIJÁCI: SEAN SELLERS (41)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

21.06.2024 Společnost

Více jak co jiného platí rčení, které říká: "Děti jsou vizitkou fungování společnosti". Když vyjdeme z této premisy, pak rychle zjistíme, že se stavem lidské společnosti již dlouhou dobu není cosi v pořádku. Stále se množící agresivní a krvavé epizody dětí ve společnosti (především pak ve Spojených státech), jejíž nárůst můžeme v posledním období velmi zřetelně sledovat, by měl být pro nás všechny extrémně silným alarmem. Tento seriál by mohl být vnímán jako velmi smutná, ale zároveň důležitá sonda do nastíněné problematiky. Možná, že si někteří poví, co dělá takové téma by na alternativních stránkách. Osobně si myslím, že rozhodně patří do naší rubriky "SPOLEČNOST", ale je to samozřejmě věc názoru. Do budoucna připravuji ještě několik podobných projektů.

Sean Sellers

Šestnáctiletý Sean Sellers se jako student druhého ročníku střední školy Putnam City North v Oklahoma City rád chlubil, jaký je drsňák. V tašce na knihy nosil výtisk satanistické bible a tvrdil, že ho celý den pronásledují démoni; účastnil se prý satanistických rituálů, při nichž se účastnil vyvolávání démonů a chlemtal krev z lidské lebky. Dokonce u sebe nosil deník, do kterého psal vlastní krví: "Zříkám se Boha. Zříkám se Krista. Budu sloužit pouze Satanovi. Mým nepřátelům smrt."

Zda byl Sellers někdy skutečně satanistou, se můžeme jen dohadovat. Rozhodně neexistují žádné důkazy o "sabatu", za jehož člena se prohlašoval. Jisté však je, že Sellers byl mladý muž s problémy a že ne všechny tyto problémy si způsobil sám. Sean Sellers si prošel těžkou životní cestou.

Sean Sellers se narodil 18. května 1969 v Kalifornii. Jeho matce Vondě bylo v době jeho narození pouhých 16 let, zatímco jeho otec byl 21letý alkoholik, který trpěl výkyvy nálad a možná měl bipolární poruchu. Jejich manželství vydrželo pouhých osmnáct měsíců po Seanově narození. Jeho matka se později provdala za řidiče kamionu jménem Leo Bellofatto a začala ho doprovázet na cestách napříč zemí, přičemž Seana nechala v péči příbuzných. Do svých šestnácti let žil Sean na více než třiceti různých místech.

Sean byl podle všeho inteligentní chlapec s poněkud citlivou povahou. Jako dítě se nerad účastnil loveckých výprav, které jeho rodina tak ráda pořádala. Rozčilovala ho míra krutosti, které se dopouštěli na zvířatech, která zastřelili nebo chytili. Odmítal se těchto zvěrstev účastnit a oni mu za to nadávali do "slabochů". Často také snášel tresty a ponižování od různých příbuzných, mimo jiné i kvůli pomočování, které mu vydrželo až do dospívání. Jeho dědeček ho například nutil nosit plenu poté, co se počůral. Při vzácných příležitostech, kdy byla doma jeho matka, se k týrání přidala i ona. Její oblíbenou formou trestu byl přímý úder, který Seanovi vmáčkl rty do zubů. Obvykle to byl trest za to, že si "pustil pusu na špacír".

Z toho všeho musel být Sean zmatený a nešťastný chlapec. A jako mnoho mladých lidí v jeho postavení hledal útěchu ve fantazii a stal se vášnivým příznivcem hry Dungeons and Dragons. Odtud se u něj vyvinul obsesivní zájem o pojmy Dobro a Zlo. Protože rodina, která ho týrala a chovala se tak krutě ke zvířatům, se hlásila ke křesťanství, Sean se rozhodl, že s tímto náboženstvím nechce mít nic společného. Místo toho se rozhodl proniknout do satanismu a v patnácti letech se považoval za pevně oddaného této věci. Ne že by mu to přineslo velkou úlevu. Začal trpět výkyvy nálad a projevovaly se u něj známky obsedantně kompulzivní poruchy. Také (podle pozdějších tvrzení) začal v hlavě slyšet hlasy. Právě proto, aby tyto hlasy ztišil, začal užívat amfetaminy. Brzy se stal závislým.

Seanovým nejlepším přítelem byl v té době chlapec jménem Richard Howard - drogový kamarád a rádoby satanista. Právě Howardovi se Sean poprvé začal svěřovat s touhou někoho zabít a říkal, že chce poznat, jaké to je. V noci 8. září 1985 pak Sellers a Howard vešli do obchodu Circle K Convenience v Oklahoma City. Sellers měl té noci u sebe revolver ráže 45 a vypálil jím tři kulky do hrudi prodavače Roberta Bowera, muže, který mu kdysi odmítl prodat pivo. Sellers a Howard odešli z místa činu se smíchem. Vražda zůstane nevyřešena, dokud Sean Sellers o šest měsíců později nezabije znovu.
 

V časných ranních hodinách 4. března 1986 došlo k dvojnásobné vraždě v domě Vondy a Lea Bellofatových - Seanovy matky a nevlastního otce. Vonda i Leo byli zastřeleni, když spali ve své posteli, přičemž vrah střílel z bezprostřední blízkosti. Místo činu se pak snažil naaranžovat tak, aby to vypadalo jako nepovedené vloupání, ale detektivové byli od začátku přesvědčeni, že zbraň držel Sean Sellers. Poté, co se Richard Howard přiznal, že střelbu v Circle K má na svědomí on a Sellers, byli oba chlapci zatčeni. Howardovi byla později nabídnuta dohoda výměnou za svědectví proti Sellersovi. Sellers mezitím detektivům přiznal, že své rodiče zastřelil, protože byl naštvaný na svou matku, že zasahuje do jeho vztahu s poslední přítelkyní.

"Přiložil jsem zbraň k tátově hlavě a vystřelil jsem," řekl, "...pak jsem okamžitě znovu vystřelil na máminu hlavu. Její hlava se zvedla, krk se zaklonil dozadu a já znovu vystřelil. Pak jsem zbraň položil na chodbu a vrátil se do pokoje. Ulevilo se mi. Měl jsem pocit, že mi z ramen spadla velká tíha." Sean Sellers byl obviněn ze tří vražd prvního stupně. Již na počátku bylo rozhodnuto, že bude souzen jako dospělý, což znamená, že navzdory svému věku mu v případě odsouzení hrozil trest smrti. Přesto nikdo nečekal, že se tak stane, zejména ne Sellersův tým obhájců. U soudu předložili důkazy, že trpěl mnohočetnou poruchou osobnosti a vraždy spáchal v disociativním stavu. Porota však tuto obhajobu odmítla a shledala Sellerse vinným podle obžaloby.

Nyní přišel obtížný úkol odsoudit mladistvého vraha, kterému bylo v době, kdy stiskl spoušť u svých tří obětí, pouhých šestnáct let. Porotě zbývaly jen dvě možnosti - doživotí s možností podmínečného propuštění nebo smrt smrtící injekcí. Rozhodla se pro druhou možnost a poslala Seana Sellerse do cely smrti. Není překvapením, že rozsudek smrti vynesený nad obžalovaným, který byl podle všech definic ještě dítětem, vyvolal rozruch. Amnesty International, Americká advokátní komora a emeritní arcibiskup Desmond Tutu předložili žádosti o milost pro Sellerse. Další volání po milosti vyvolala Sellersova hojně medializovaná konverze ke křesťanství během pobytu za mřížemi. Stal se chlapcem z plakátu křesťanských organizací, které se snažily upozornit na nebezpečí satanismu, i když jeho vězeňští dozorci měli pocit, že jeho konverze byla cynickým pokusem získat podporu pro jeho žádost o milost.

Nakonec na tom nezáleželo. Sellersovo odsouzení i trest byly v odvolacím řízení potvrzeny, a jakmile oklahomský guvernér Frank Keating naznačil, že do soudního procesu nebude zasahovat, Sellersova poslední šance na útěk před jehlou byla pryč. Byl usmrcen smrtící injekcí 4. února 1999 a svá poslední slova si vyhradil pro kritiku příbuzných svého nevlastního otce, kteří se přišli na popravu podívat. "Všichni lidé, kteří mě teď nenávidí a čekají tady, až mě uvidí umírat - až se ráno probudíte, nebudete se cítit jinak." Pak zarecitoval verš z křesťanské popové písně, když začaly proudit drogy, které měly ukončit jeho život.

Sean Sellers byl prohlášen za mrtvého 4. února 1999 ve 12:17 hodin a stal se tak prvním občanem USA po 40 letech, který byl popraven za zločiny spáchané ve věku 16 let. Byl také posledním, který byl v tomto věku odsouzen. Nejvyšší soud USA později rozhodl, že je protiústavní popravit člověka za trestný čin spáchaný ve věku do 18 let.

-pokračování-

Další díly