DĚTI ZABIJÁCI: MORGAN LEPPERT (34)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

23.02.2024 Společnost

Více jak co jiného platí rčení, které říká: "Děti jsou vizitkou fungování společnosti". Když vyjdeme z této premisy, pak rychle zjistíme, že se stavem lidské společnosti již dlouhou dobu není cosi v pořádku. Stále se množící agresivní a krvavé epizody dětí ve společnosti (především pak ve Spojených státech), jejíž nárůst můžeme v posledním období velmi zřetelně sledovat, by měl být pro nás všechny extrémně silným alarmem. Tento seriál by mohl být vnímán jako velmi smutná, ale zároveň důležitá sonda do nastíněné problematiky. Možná, že si někteří poví, co dělá takové téma by na alternativních stránkách. Osobně si myslím, že rozhodně patří do naší rubriky "SPOLEČNOST", ale je to samozřejmě věc názoru. Do budoucna připravuji ještě několik podobných projektů.

Morgan Leppert

Morgan Leppertová vypadala, jako by se jí v ústech máslo nerozpustilo. Patnáctiletá blondýnka s modrýma očima a hezká vypadala ještě mladší, než na kolik jí bylo. Působila dojmem nevinnosti, ale toto zdání klamalo. Předčasně vyspělá a světaznalá Morgan sdílela od čtrnácti let postel se svým dvaadvacetiletým přítelem, a to přímo pod matčinou střechou a s jejím požehnáním. Paní Leppertová nevěděla, že Toby Lowry má záznam. A i když mohla být blazeovaná k tomu, že její čtrnáctiletá dcera spí s dospělým mužem, nehodlala nechat ve svém domě bydlet bývalého trestance. Jakmile se dozvěděla o Tobyho kriminální minulosti, byly Morganiny dny společného soužití sečteny. Lowrymu ukázala dveře a Morgan ji téměř nevyhnutelně následoval. Nehodlala se svého muže vzdát tak snadno.

Dvojice se pak vydala na cestu, což vyústilo ve vyhlášení pátrání po Morgan, protože se domnívala, že se jedná o nezletilou dívku ve společnosti dospělého muže. Amber Alerts jsou úžasně účinným nástrojem pro pátrání po pohřešovaných dětech a netrvalo dlouho a policie dostávala pravidelné tipy. Morgan byla viděna, jak jezdí ve stříbrné Toyotě Tacoma. Jeden obzvlášť pozorný svědek si dokonce poznamenal poznávací značku. Když ji policisté prověřili, zjistili, že patří Jamesi Stewartovi, 66letému obyvateli Morganova rodného města Palatka na Floridě. Dvojice detektivů šla Stewarta vyslechnout, ale našla jeho dům zamčený a zavřený. Když policisté zaklepali, nedostali žádnou odpověď, a tak nechali na dveřích vizitku a poté odešli.   

Morgan Leppert během soudního přelíčení

Jméno Jamese Stewarta se však objevilo znovu, a to jen o několik dní později, když jeho rodina kontaktovala policii a požádala ji o "sociální kontrolu". James se už několik dní nikomu neozval a nebral telefon. Jeho rodina dodala, že James je postižený, protože se narodil bez rukou. Byl také částečně hluchý. Když tentokrát policisté zaklepali a nedostali žádnou odpověď, násilím otevřeli dveře a vstoupili dovnitř. Zápach, který policisty přivítal, jim okamžitě prozradil, že nebudou mít dobré zprávy pro příbuzné Jamese Stewarta. Staršího muže našli sedět na židli s igelitovým pytlem přetaženým přes hlavu. Byl také pobodán a umlácen.

Rodina Jamese Stewarta byla zprávou o jeho vraždě zdrcena. Popsali ho jako bojovníka, který navzdory svému postižení prožil plnohodnotný a produktivní život. Vynalezl řadu důmyslných zařízení, která mu kompenzovala nedostatek rukou, a byl zcela nezávislý, mnoho let pracoval jako komerční rybář. Dokázal také řídit a dokonce byl vášnivým hráčem tenisu, k čemuž používal speciálně upravenou raketu. V poslední době však měl chatrné zdraví, a to z něj mohlo udělat snadnou kořist pro někoho, kdo by chtěl využít jeho křehkého stavu. Bohužel, nějaký predátor právě tohle udělal a policie se domnívala, že ví, kdo to byl - Toby Lowry, ať už s pomocí své dospívající přítelkyně, nebo bez ní.

Po Lowrym a ukradeném autě bylo vyhlášeno pátrání a zanedlouho se vyplatilo. Lowry a Leppert byli spatřeni u dálnice v Texasu, jak se snaží vylákat od řidičů peníze na benzín pro svůj stříbrný pickup, který stál opodál. Když byli zadrženi na základě obvinění z potulky, čekalo dvojici nepříjemné probuzení, když byli odděleni a policie se začala vyptávat na Jamese Stewarta. Jako první se rozpovídala Leppertová, která přiznala, že pomohla pickup ukrást. Trvala však na tom, že se na vraždě Jamese Stewarta nijak nepodílela. Řekla, že to byl celý Lowry. Podle Morganové s Lowrym tábořili v lese za Stewartovým domem, když si všimli jeho auta na příjezdové cestě a rozhodli se ho ukrást. Lowry ji poslal do domu, aby posoudila riziko. Přistoupila ke dveřím a zaklepala. Když Stewart otevřel, řekla, že se jí porouchalo auto, a zeptala se, jestli může použít jeho telefon, aby zavolala matce. Stewart jí to s radostí umožnil, ale číslo, které vytočila, bylo na její vlastní mobilní telefon, který měl momentálně její přítel. Šlo o předem připravený signál, který měl Lowrymu naznačit, že obyvatelku domu bude snadné přemoci. Leppert pak odešel a poděkoval Stewartovi za pomoc.

O několik hodin později Leppertová znovu zaklepala na Stewartovy dveře a opět požádal o možnost použít telefon. Starý muž, který ji poznal z její předchozí návštěvy, ustoupil stranou a pozval ji dál. V tu chvíli Lowry prolomil krytí a vnikl do rezidence. Zatáhl Stewarta do obývacího pokoje, strčil ho do křesla a pak na něj zaútočil, nejprve ocelovou tyčí a poté nožem, přičemž mu způsobil mnohočetná zranění. Když se Stewart zhroutil v křesle, lapal po dechu a svíjel se bolestí, Lowry řekl Leppertové, aby šla do kuchyně pro igelitový pytel. Ten přetáhl Stewartovi přes hlavu, pevně ho zkroutil a držel na místě, dokud jeho oběť nepřestala dýchat. Podle Leppertové se nepokusila Lowryho zastavit, protože se ho bála.

Tak to alespoň vyprávěla Morgan Leppertová. Toby Lowry toho moc nenamluvil, alespoň zpočátku ne. Pak mu žalobci oznámili, že proti němu hodlají žádat trest smrti, a Lowry se složil jako domeček z karet. Požádal o dohodu a slíbil, že výměnou za doživotí bez možnosti podmínečného propuštění prozradí, co přesně se v domě Jamese Stewarta stalo. Prokurátoři pochybovali o příběhu, který jim Leppertová vyprávěla, ale souhlasili. Lowryho verze událostí se v mnoha ohledech shodovala s Leppertovou. Rozdílná byla účast Lepertové na samotné vraždě. Podle Lowryové to byla Leppertová, kdo jako první začal starého muže bít, a ona, kdo ho bodl. Přiznal se, že Stewarta udusil, ale řekl, že to udělal jen proto, aby to "dokončil", jako by to představovalo akt milosrdenství.

Při konfrontaci s Lowryho důkazy Leppertová změnila svou výpověď. Nyní přiznala, že Stewarta bodla, ale řekla, že tak učinila na Lowryho pokyn. "Toby mi řekl, abych ho bodla, tak jsem ho bodla. Proboha, vždyť to ani neprošlo." Vzhledem k jejímu bezstarostnému postoji k brutální vraždě bezmocného člověka si detektivové nebyli jisti, zda jí věří. Přesto se držela své verze, a tak bude záležet na soudu, jak rozhodne. Co se týče Tobyho Lowryho, ten se před porotu nikdy nepostaví. V rámci dohody souhlasil s tím, že se přizná k vraždě prvního stupně a přijme trest doživotního vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Tento rozsudek byl řádně vynesen 30. ledna 2009. Morgan Leppertová tak musela čelit trestům sama. Soudní proces s ní začal 10. srpna 2009. Leppertová byla souzena jako dospělá a obžaloba požadovala stejný trest, jaký byl vyměřen jejímu spoluobviněnému - doživotí nepodmíněně. Leppertová však musela být nejprve shledána vinnou a v době, kdy soudní proces probíhal, se mnozí komentátoři domnívali, že vyjde na svobodu.

Drobná blondýnka s velkýma modrýma očima, které se jí pravidelně zalévaly slzami, vypadala jako dítě, které se ocitlo ve světě dospělých, jemuž nerozumí. Když její obhájce vykreslil obraz naivní teenagerky, kterou manipuloval bývalý trestanec, do něhož byla zamilovaná, porota mu mohla být ochotna uvěřit. Naneštěstí pro Leppertovou ji její minulost měla brzy dostihnout. Existovaly dvě hodiny nahraných rozhovorů, které poskytla policii. Ty ukazovaly úplně jinou Morgan, Morgan, která byla vyspělá nad svůj útlý věk, Morgan, která byla bezcitná a občas se chichotala, když popisovala svůj strašný zločin. Porota si u soudu vyslechne každé slovo, každou nuanci. A pak tu byl stopař, kterého dvojice vzala během letu z Floridy do Texasu. Ten soudu řekl, že to byla nepochybně Morgan, kdo ve vztahu s Lowrym rozhodoval. Morgan měřil 170 cm a vážil 114 kg; Lowry měřil 180 cm a vážil 190 kg. A přesto se před ní krčil a jednal podle každého jejího rozmaru. A když neudělal, co mu řekla, Morganová ho podle svědka fyzicky napadla. Lowry ani jednou nezvedl prst, aby se bránil.

Očekávalo se, že Toby Lowry bude svědčit proti své přítelkyni, ale nakonec státní zástupce rozhodl, že jeho výpověď nebude nutná. Ve 12:30 byla věc předána porotě. Ta se o pouhých devadesát minut později vrátila s verdiktem. Leppertová byla uznána vinným z vraždy prvního stupně a také z vloupání a útoku se smrtící zbraní. Rozsudek soudu zněl - doživotí za vraždu a padesát let za každý z dalších trestných činů. Leppert se při vyslechnutí rozsudku zhroutil a hořce plakal. Případ Morgan Leppertové vyvolal zuřivou debatu v celých Spojených státech. Odpůrci odsouzení mladistvých jako dospělých se ptali, zda je takový postup vůbec ospravedlnitelný, zda není porušením práv jednotlivce. Jiní poukazovali na práva obětí, jako byl James Stewart, kterému byl krutě vzat život, bez ohledu na věk jeho vraha. Je to složitý argument, který se nepochybně znovu objeví, až bude příště před soudem postaven nějaký nezletilý vrah. Ne že by taková debata Morgan Leppertové pomohla. Ta bude za mřížemi ještě hodně dlouho.

-pokračování-

Další díly