DĚTI ZABIJÁCI: LUKE WOODHAM (37)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

19.05.2024 Společnost

Více jak co jiného platí rčení, které říká: "Děti jsou vizitkou fungování společnosti". Když vyjdeme z této premisy, pak rychle zjistíme, že se stavem lidské společnosti již dlouhou dobu není cosi v pořádku. Stále se množící agresivní a krvavé epizody dětí ve společnosti (především pak ve Spojených státech), jejíž nárůst můžeme v posledním období velmi zřetelně sledovat, by měl být pro nás všechny extrémně silným alarmem. Tento seriál by mohl být vnímán jako velmi smutná, ale zároveň důležitá sonda do nastíněné problematiky. Možná, že si někteří poví, co dělá takové téma by na alternativních stránkách. Osobně si myslím, že rozhodně patří do naší rubriky "SPOLEČNOST", ale je to samozřejmě věc názoru. Do budoucna připravuji ještě několik podobných projektů.

Luke Woodham

Na střední škole v Pearlu ve státě Mississippi mohl mít Luke Woodham na zádech přišpendlený terč. Buclatý, krotký a obrýlený byl snadným terčem šikany. Nadávali mu do šprtů a dalšími sprostými jmény, která souvisela s jeho váhou. Pro citlivého a inteligentního studenta druhého ročníku to byl každý den utrpením. Škola by pro Luka byla skutečně nesnesitelná, kdyby nebylo Christiny Menefeeové. Luke byl do své krásné tmavovlasé spolužačky zamilovaný a k jeho překvapení se zdálo, že i ona má o něj zájem. Ti dva si padli do oka a Luke Woodham byl poprvé zamilovaný. Woodhamova nezkušenost v srdečních záležitostech však brzy způsobila ve vztahu problémy. Byl nesmírně majetnický, vyptával se Christiny na každý její krok a rozčiloval se, když se scházela se svými přítelkyněmi. Nakonec toho měla Christina dost. Řekla Lukovi, že je konec.

Woodham byl z rozchodu zdrcený. Jak později přiznal:

"Nemohl jsem jíst, nemohl jsem spát. Nechtěl jsem žít. Nebylo fér, že mě Christina už nemilovala."

Teď bez přítelkyně byl zase tím tlustým klukem, kterého si všichni rádi dobírali. Škola se změnila v jeho osobní verzi pekla. Do Woodhamova nešťastného života v této chvíli vstoupil jistý Grant Boyette, další student druhého ročníku Pearl High. Boyette byl faktickým vůdcem skupiny, která si říkala Krothové, party studentských intelektuálů, kteří se věnovali Nietzscheho učení a zřejmě i satanismu. Boyette musel v čestném studentovi Woodhamovi vidět potenciálního rekruta, protože se o toho smolaře s nadváhou začal zajímat. A zlomený Luke mohl snadno konvertovat, zvlášť když Boyette tvrdil, že dokáže seslat kouzlo, které mu vrátí jeho přítelkyni.

A tak se Woodham začal stýkat s Krothou a (pokud lze věřit jeho budoucí výpovědi) její členové na něm začali pracovat. Přesvědčili ho, že společnost z nich všech udělala vyvrhele a že vražda je přijatelný způsob, jak jim to vrátit. Podle Woodhama byl Boyette ještě explicitnější. "Řekl mi, abych zabil mámu a pak jel se zbraní do školy a pomstil se Christy," řekl. A pokud to skutečně byly Boyettovy instrukce, pak je Luke Woodham do puntíku dodržel. Ráno 1. října 1997 vstal Luke brzy po většinou bezesné noci. Vzal baseballovou pálku a sešel dolů do kuchyně, kde si ze stojanu na lince vybral velký nůž. Pak šel do pokoje, kde spala jeho matka. Mary Woodhamová měla se svým synem problémy už v minulosti a Luke později řekl, že ho nikdy neměla ráda. Přesto mezi nimi až do této chvíle nikdy nebylo žádné nepřátelství. Nyní Luke zvedl pálku nad hlavu a praštil matku do hlavy. Mary po první ráně upadla do bezvědomí, ale to Lukovi nezabránilo, aby ji ještě několikrát udeřil, než nakonec odhodil pálku stranou a pustil se do práce s nožem.

Než Luke opustil místnost, byla postel, na níž Mary ležela, zalitá krví a znetvořená k nepoznání. Luke se pak v klidu osprchoval a oblékl se do oranžové teplákové soupravy, přes kterou si přehodil plavý plášť, zřejmě standardní oblečení. Pak vzal pušku ráže 22 a vyšel k matčinu autu. O chvíli později už jel směrem ke střední škole Pearl. Woodham vstoupil do atria školy s puškou ukrytou pod kabátem. Prohlížel si dav studentů, kteří se shlukovali kolem, a hledal jednu konkrétní osobu. Pak ji spatřil, Christinu Menefeeovou, hluboce zabrán do rozhovoru s kamarádkou Lydií Dewovou. Vykročil jejím směrem a držel zbraň skrytou, dokud Christina nevzhlédla a nespatřila ho. Začala se usmívat, ale úsměv jí rychle zmizel z tváře, když uviděla, jak Luke zpod kabátu vytahuje zbraň. Pak puška vystřelila a Christinin život vyhasl. Druhá kulka zasáhla Lydii Dewovou ještě předtím, než se masa studentů proměnila v ječící, dupající stádo. Woodham přesto pokračoval ve střelbě, zranil několik dalších spolužáků, než klidně vzal pušku na ramena a odešel.

V nedaleké kanceláři zaslechl výstřely zástupce ředitele Joel Myrick a vyběhl na chodbu. Přivítala ho scéna čirého masakru - všude pobíhali splašení a křičící studenti, na dlaždicích byla krev, těla mrtvých a umírajících. Myrick okamžitě běžel do svého auta pro pistoli pro případ, že by střelec byl stále poblíž. Právě vyndal zbraň z přihrádky, když zahlédl Woodhama, jak hází pušku na zadní sedadlo vozidla a pak nasedá dovnitř. Myrick pak nastartoval své vlastní auto, zrychlil přes parkoviště a narazil do Woodhamova vozu. Poté vyskočil z auta se zdviženou zbraní a požadoval, aby Woodham vystoupil, přičemž měl ruce nad hlavou. Woodham okamžitě vyhověl a neprotestoval, když ho Myrick prohledával, zda nemá další zbraně. "Proč jsi to sakra udělal?" Myrick se dožadoval odpovědi. "Bylo mi ukřivděno, pane," zněla Woodhamova odpověď.

Luka Woodhama hlídali, dokud nepřijela policie, aby ho vzala do vazby. Při výslechu trval na tom, že střelba ve škole a vražda jeho matky byly součástí většího spiknutí, do něhož byli zapojeni Grant Boyette a členové skupiny "The Kroth". Toto tvrzení vedlo k tomu, že Boyette a jeho kolegové - Delbert Shaw, Donald Brooks, Wesley Brownell, Daniel Thompson a Justin Sledge - byli obviněni ze spiknutí, ačkoli obvinění proti všem kromě Boyetta a Sledgeho byla později stažena. Byli odsouzeni k šesti měsícům a čtyřem měsícům vězení pro mladistvé. Obvinění proti Woodhamovi byla mnohem závažnější. Byl souzen jako dospělý a čelil dvěma procesům, jednomu za vraždu své matky a druhému za vraždy Christiny Menefeeové a Lydie Dewové. Obviněn byl také z pokusu o vraždu za zranění způsobená dalším sedmi studentům střední školy v Pearlu. Woodham byl shledán vinným a navzdory snahám obhájců o jeho prohlášení za nepříčetného byl odsouzen ke třem doživotním trestům plus 140 letům. Podmíněné propuštění nebylo vyloučeno, ale než na něj bude mít nárok, bude mu 65 let.

Luke Woodham je v současné době vězněn ve státní věznici Mississippi v okrese Sunflower, kde má číslo R4682. Za mřížemi našel náboženství a nyní tvrdí, že byl při páchání vražd pod vlivem "tisíce démonů".

-pokračování-

Další díly