DĚTI ZABIJÁCI: JUSTINA MORLEY (29)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

08.12.2023 Společnost

Více jak co jiného platí rčení, které říká: "Děti jsou vizitkou fungování společnosti". Když vyjdeme z této premisy, pak rychle zjistíme, že se stavem lidské společnosti již dlouhou dobu není cosi v pořádku. Stále se množící agresivní a krvavé epizody dětí ve společnosti (především pak ve Spojených státech), jejíž nárůst můžeme v posledním období velmi zřetelně sledovat, by měl být pro nás všechny extrémně silným alarmem. Tento seriál by mohl být vnímán jako velmi smutná, ale zároveň důležitá sonda do nastíněné problematiky. Možná, že si někteří poví, co dělá takové téma by na alternativních stránkách. Osobně si myslím, že rozhodně patří do naší rubriky "SPOLEČNOST", ale je to samozřejmě věc názoru. Do budoucna připravuji ještě několik podobných projektů.

Justina Morley

"Jsem chladnokrevná, smrt uctívající mrcha, která přežívá díky tomu, že se živí slabými a osamělými. Vábím je a pak je rozdrtím."

To nejsou slova nějakého otrlého zločince, ale patnáctileté dívky jménem Justina Morleyová. Přesto z těchto slov mrazí a nutí člověka přemýšlet, co mladou dívku přivedlo k tak temnému a cynickému pohledu na svět. Cesta je bohužel až příliš známá. Justina byla od útlého věku problémové dítě. V pouhých deseti letech začala kouřit marihuanu a brzy přešla k polykání prášků na předpis, které ukradla své matce. Brzy začala šňupat i kokain a za drogy platila tím, že se nabízela k sexu. V té době se u ní vyvinulo další abnormální chování, které bylo stejně nebezpečné jako její návyk na kokain. Justina se ráda sebepoškozovala, pořezala si zápěstí a stehna a v roce 2002 skončila v nemocnici po zjevném pokusu o sebevraždu. Tehdy jí bylo pouhých 13 let. Krátce po propuštění z nemocnice byla vyloučena z katolické školy "Svatého jména Ježíš" a fakticky z ní odešla, protože ještě nedokončila osmou třídu. Její život se od té doby stal nekonečným koloběhem fetování a shánění peněz na fetování.

Jason Sweeney byl z úplně jiného těsta než Justina Morleyová. Byl to bezúhonný mladý muž, který toužil stát se námořníkem. Jason byl totiž přijat na vojenskou školu ve Valley Forge, což byl první důležitý krok na cestě za jeho ambicemi. Jeho rodiče však neměli dostatek prostředků na zaplacení školného, a tak šestnáctiletý Jason přijal práci ve stavební firmě, aby si peníze opatřil sám. V té době se seznámil s Justinou Morleyovou. Pro Jasona to byla láska na první pohled. Nikdy předtím neměl vážnou známost a tmavovlasá Justina byla nejen hezká, ale také milá, s naivitou, která byla docela přitažlivá. V pozadí této nevinnosti byl půvab, který jako by přesahoval její útlý věk. V mžiku začala nepříliš nenápadně naznačovat, jaké rozkoše na Jasona čekají, pokud spolu stráví nějaký čas o samotě.

VLEVO: Jason Sweemey
VPRAVO: Justina Morley

Měl Jason zájem? Bylo mu šestnáct a v krvi mu pulzovala opojná směs mužských hormonů. Samozřejmě, že měl zájem. Když Justina navrhla, že se spolu vydají na místo, kterému se říká "Stezky", Jason okamžitě souhlasil. Datum bylo stanoveno na pátek 30. května 2003. Jason se měl s Justinou sejít, až skončí v práci. Jason netušil, že v té době není jediným mužem v Justinině životě. Předčasně vyspělá teenagerka se pravidelně sjížděla s trojicí výtečníků - sedmnáctiletým Edwardem Batzigem a bratry Coiovými - Nicolasem a Dominikem, kterým bylo šestnáct, respektive sedmnáct let. S Batzigem a Domem Coiou také spala. Batzig byl Jasonovi známý. Ve skutečnosti se přátelili už od čtvrté třídy.

Místo, které si Jason a Justina vybrali pro svou schůzku, se nacházelo v hustě zalesněné oblasti podél řeky Delaware nedaleko pensylvánského Fishtownu. Poté, co Jason v pátek skončil v práci, vyzvedl Justinu a jeli na východ po silnici I-95. Nakonec sjeli z dálnice a vydali se po polní cestě nahoru do lesa. Tam se začali líbat, než Justina navrhla, aby vystoupili z auta. Navrhla, aby se svlékli, a Jason neztrácel čas a vyhověl jí. Právě si sundal tenisky a rozepnul poklopec, když se ze stínu vynořili Batzig a bratři Coiové. Batwig nesl sekeru, zatímco Dominik se oháněl kladivem. Jason ani nestačil zaregistrovat, co se děje, než se na něj vrhli. 

První úder zasadil Batzig, který Jasonovi zasadil sekerou krutou ránu do hlavy. Když se oběť stále ještě zmítala, Dominik Coia ohnal s kladivem. "Kluci, ne! Prosím, přestaňte!" Jason křičel, ale útočníci ho neposlouchali. Padala rána za ranou. V jednu chvíli se Jason pokusil utéct, ale byl oslepený krví v očích a oslabený utrpěnými zraněními. Padl obličejem do hlíny a Dominik mu pak skočil na záda a mlátil ho do hlavy, až se kladivo zaseklo v Jasonově lebce a muselo být vytrženo. Nyní se do boje zapojil Nick Coia a přenesl velký kámen, který Jasonovi hodil na hlavu. Oběť už byla naštěstí v bezvědomí. Brzy by v něm nezbyl vůbec žádný život.

Jason Sweeney byl mrtvý a čtveřice výtržníků, která ho přepadla, nyní uskutečnila hlavní účel svého vražedného činu. Prohrabali mrtvému kapsy a sebrali mu peníze, které měl u sebe - 500 dolarů, které právě dostal za týdenní práci. Za tento obnos si koupili drogy a tu noc se pořádně bavili, zatímco Jasonovy zmasakrované ostatky ležely chladnoucí v lese. Dokonce si udělali čas na skupinové objetí a pogratulovali si k dobře odvedené práci. Vražda Jasona Sweeneyho nezůstane dlouho nevyřešena. Po nálezu těla se přihlásil kamarád bratrů Coiových a pochlubil se, jak Jasona vylákali na "Stezky" a pak ho ubili k smrti. Ještě než se bratři vzpamatovali ze svého neblahého opojení, byli ve vazbě. Při výslechu brzy prozradili Batziga a Morleyho.

Protože všichni obžalovaní byli mladiství, bylo na prvním místě rozhodnout, u kterého soudu budou souzeni. Netrvalo dlouho a soudce rozhodl, že budou obžalováni jako dospělí. Poté se obhájci Justiny Morleyové pokusili o nový trik a předložili důkazy o jejích depresích, pokusech o sebevraždu a zneužívání návykových látek ve snaze dosáhnout toho, aby byl její případ přikázán soudu pro mladistvé. Když byl tento návrh zamítnut, nabídla Morleyová státu, že důkazy předá výměnou za to, že se bude moci přiznat k vraždě třetího stupně. V rámci této dohody učinila prohlášení o vině a přijala trest 35 let s možností podmínečného propuštění v sedmnácti letech. Ostatním obžalovaným mezitím hrozily mnohem přísnější tresty. Každý z nich u soudu přiznal svou vinu, i když tvrdili, že za vším stála Justina Morleyová. Všichni tři byli odsouzeni za vraždu, spiknutí za účelem vraždy a loupež. V každém případě jim byl uložen doživotní nepodmíněný trest.

Slibný život Jasona Sweeneyho byl zbytečně zmařen pro mizivou částku 500 dolarů, o které doufal, že mu pomůže zaplatit studium na vojenské škole. Po soudním procesu založili jeho rodiče "Nadaci Jasona Keela Sweeneyho", jejímž cílem je financovat stipendia na vojenské škole Valley Forge, tedy na stejné akademii, kterou chtěl jejich syn navštěvovat.

-pokračování-

Další díly