DĚTI ZABIJÁCI: JOSE REYES & VICTOR ALAS (28)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

21.11.2023 Společnost

Více jak co jiného platí rčení, které říká: "Děti jsou vizitkou fungování společnosti". Když vyjdeme z této premisy, pak rychle zjistíme, že se stavem lidské společnosti již dlouhou dobu není cosi v pořádku. Stále se množící agresivní a krvavé epizody dětí ve společnosti (především pak ve Spojených státech), jejíž nárůst můžeme v posledním období velmi zřetelně sledovat, by měl být pro nás všechny extrémně silným alarmem. Tento seriál by mohl být vnímán jako velmi smutná, ale zároveň důležitá sonda do nastíněné problematiky. Možná, že si někteří poví, co dělá takové téma by na alternativních stránkách. Osobně si myslím, že rozhodně patří do naší rubriky "SPOLEČNOST", ale je to samozřejmě věc názoru. Do budoucna připravuji ještě několik podobných projektů.

JOSE REYES & VICTOR ALAS

V sobotu 8. února 2014 kolem čtvrté hodiny ranní procházel kolem jedné z bytových jednotek obyvatel bytového komplexu El Camino Real v texaském Clear Lake, když si všiml, že dveře jsou pootevřené. Muž byl překvapen, protože věděl, že byt je již nějakou dobu prázdný a že dveře jsou vždy zavřené. Když muž vstoupil do bytu, aby ho prozkoumal, prošel krátkou chodbou do obývacího pokoje, kde v šoku zůstal stát. Na podlaze ležela polonahá žena a i v pološeru pronikajícím oknem muž viděl, že je mrtvá. Okamžitě běžel zavolat policii.

Policistům, kteří dorazili na místo, se naskytl pohled, který málokdo z nich, dokonce i ti nejzarytější vyšetřovatelé vražd, kdy viděli. Jednalo se o obzvlášť brutální vraždu. Oběť byla umlácena, pobodána a uškrcena, do břicha měla vyřezaný obrácený kříž a jedno oko vydloubnuté. Pitva později odhalila, že byla také znásilněna. Stejná prohlídka vynesla z její obličejové tkáně střepy bílého porcelánu, což policii vedlo k domněnce, že ji vrah umlátil víkem od záchodové mísy, které se na místě činu našlo rozlomené napůl. Bodné rány byly způsobeny šroubovákem. Náboženské předměty nalezené na místě činu naznačovaly, že vražda mohla být rituální povahy.  

Kdo však byl obětí? Detektivové nemuseli dlouho čekat, než to zjistili. Během několika hodin po nálezu těla bylo nahlášeno pohřešování patnáctileté dívky, která se předchozího večera zúčastnila večírku a nevrátila se. Jmenovala se Corriann Cervantesová a byla studentkou alternativní školy Clear Path, specializovaného zařízení pro děti s poruchami učení a osobnosti. Corriannina rodina byla postavena před strašlivý úkol identifikovat její zohavené ostatky. Nyní se rozběhl hon na jejího vraha. Ve stejné době, kdy vyšetřovatelé zjišťovali totožnost oběti, vyprávěl jiný návštěvník školy Clear Path dívce, na kterou se snažil udělat dojem, docela hrůzný příběh. Podle sedmnáctiletého Josého Reyese spolu s šestnáctiletým kamarádem vylákali dívku z večírku do opuštěného bytu, kde měli mít sex. Jejich plán byl však mnohem zlověstnější.

"Já už jsem svou duši zaprodal ďáblu," chlubil se Reyes, "ale Victor chtěl udělat totéž, a proto jsme potřebovali oběť." Poté popsal, jak s Victorem dívku omámili alkoholem a marihuanou a pak ji přesvědčili, aby s nimi šla do nedalekého paneláku a měla s nimi sex. Dívka souhlasila a sex byl zpočátku dobrovolný. Uprostřed aktu však Reyes vytáhl šroubovák a začal ji bodat. Když se dívka vymanila a pokusila se utéct, jeho kumpán jí zatarasil cestu. Poté ji umlátili víkem od záchodové mísy a těžkým popelníkem. Pak pokračovali v bodání a ignorovali její volání o slitování, když jí vydloubli jedno oko. Nakonec ji uškrtili. Než odešli z bytu, vyryli jí do břicha obrácený kříž. "Satan nás celou dobu sledoval," řekl. "To bylo to, co chtěl."

Reyes se při vyprávění tohoto hrůzného příběhu smál a vůbec nevnímal šok ve tváři mladé ženy. A s vyprávěním ještě neskončil. Brzy si našel další dívku, se kterou se o svůj příběh podělil. Když mu tato mladá žena řekla, že mu nevěří, předložil jí svůj mobilní telefon a ukázal jí fotografie, na kterých má on a jiný chlapec sex s dívkou. "To je ta ho, kterou jsme zabili," řekl hrdě. Pak spustil freestylový rap, v němž připomněl detaily hrůzné vraždy. Mladá žena ve spěchu odešla. Nemohla však tu historku vytěsnit z hlavy, a přestože byla stále napůl přesvědčená, že si Reyes celou věc vymyslel, rozhodla se o tom říct Reyesově starší sestře. Ta to na oplátku nahlásila na policii. Ještě téhož odpoledne byl Jose Reyes ve vazbě.         

Reyes neztrácel čas tím, že se s detektivy dohadoval o podrobnostech zločinu. Okamžitě se přiznal, nešetřil detaily a občas se při řeči pochechtával. Jmenoval také svého komplice - šestnáctiletého Victora Alase, dalšího studenta Clear Path. V pondělí 10. února 2014 policisté Victora Alase zadrželi a oba chlapce obvinili z vraždy. Jejich soudní procesy se měly konat odděleně, přičemž Jose Reyes předstoupí před soud okresu Harris 9. prosince 2014. Tam klíčové svědkyně státu - devatenáctiletá Miranda Lealová a sedmnáctiletá Agapita Gonzalesová, zopakovaly odporné detaily vraždy, které jim Reyes sdělil. Ne že by to Reyesovi vadilo. Po většinu soudního jednání seděl s úsměvem na rtech a zjevně si užíval svou krátkou chvíli slávy. Už tak veselý nebyl, když ho porota shledala vinným podle obžaloby a soudce mu vyměřil trest doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Další na řadě byl Victor Alas, který předstoupil před soud 11. prosince 2014. Soudní proces s Alasem nebyl takový cirkus, ale jeho obhájce se tvrdě zasadil o to, aby byl případ přesunut do pravomoci soudů pro mladistvé. Když byl tento návrh zamítnut, argumentoval tím, že Alas by měl být souzen spíše za trestný čin zabití než za vraždu, protože vražda nebyla plánovaná a při jejím spáchání nebyl spáchán žádný jiný trestný čin. To je zcela absurdní argument, neboť oběť byla násilně zadržena, což se rovnalo únosu. Rovněž nemohla dát legálně souhlas k sexu, protože byla nezletilá. A v každém případě, i když sex mohl být zpočátku dobrovolný, skončil jako znásilnění.

Porotě nakonec stačila pouhá hodina, aby Victora Alase odsoudila. On i Jose Reyes stráví zbytek života za mřížemi.

-pokračování-

Další díly