DĚTI ZABIJÁCI: DANIEL BARTLAM (33)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

04.02.2024 Společnost

Více jak co jiného platí rčení, které říká: "Děti jsou vizitkou fungování společnosti". Když vyjdeme z této premisy, pak rychle zjistíme, že se stavem lidské společnosti již dlouhou dobu není cosi v pořádku. Stále se množící agresivní a krvavé epizody dětí ve společnosti (především pak ve Spojených státech), jejíž nárůst můžeme v posledním období velmi zřetelně sledovat, by měl být pro nás všechny extrémně silným alarmem. Tento seriál by mohl být vnímán jako velmi smutná, ale zároveň důležitá sonda do nastíněné problematiky. Možná, že si někteří poví, co dělá takové téma by na alternativních stránkách. Osobně si myslím, že rozhodně patří do naší rubriky "SPOLEČNOST", ale je to samozřejmě věc názoru. Do budoucna připravuji ještě několik podobných projektů.

Daniel Bartlam

Při pohledu zvenčí vypadal Daniel Bartlam jako normální kluk, obyčejný teenager. Čtrnáctiletý chlapec navštěvoval školu Dagfa v anglickém Nottinghamu, žil s matkou a bratrem na předměstí Redhillu, byl zdvořilý a přátelský k sousedům, miloval Hvězdné války, Dr. Who a videohry. Když se však podíváme pod povrch, objeví se úplně jiný obrázek, který by měl vyvolat poplach. Začněme hororovými historkami. Daniel byl začínající spisovatel. Trávil hodiny ve svém pokoji skládáním bizarních příběhů o vraždách a chaosu. Poměrně často v nich vystupoval chlapec, kterého šikanují jeho vrstevníci a on se nakonec vrací, aby se krvavě pomstil. Tyto příběhy hrdě ukazoval své matce Jacqui a jejímu příteli Simonovi. Ti byli těmito hrůzostrašnými čmáranicemi pochopitelně znepokojeni. Když na něj však Jacqui naléhala, proč by měl psát tak děsivé příběhy, Daniel jen pokrčil rameny a stáhl se do svého pokoje. Nevěděl, že se s matkou o své nejbrutálnější dílo nepodělil. To vyšlo najevo až později.

Ale Danielovy krvavé literární výtvory byly jen špičkou velmi velkého a nebezpečného ledovce. V měsících poté, co se rodina přestěhovala do Redhillu z jiné části města, si Jacqui všimla, že se jí ztrácejí kusy spodního prádla. Později se objevily v Danielově pokoji, ukryté v igelitovém pytli vzadu ve skříni. Jacquiin přítel Simon byl tímto chováním znepokojen a navrhl, že by chlapec možná měl navštívit terapeuta. Jacqui se tomu ale vysmála a řekla, že Daniel si jenom dělal legraci. Nad dalším vývojem událostí už ale tak lehkovážná nebyla. Daniel už léta s láskou sbíral figurky ze Star Wars a Dr. Who. Teď je Jacqui našla v krabici v jeho pokoji, rozbité na kusy kladivem. A nejen to, krabice vydávala štiplavý zápach a bylo zřejmé, že do ní Daniel močil. Jacqui později zjistila, že ve svém pokoji také kálel.

To vše vypovídalo o hluboce narušeném mladém muži. A byl tu ještě jeden důvod, proč se obávat o duševní stav mladého Daniela. Byl posedlý dějem v dlouholeté britské telenovele "Coronation Street". Postava jménem John Stape v něm umlátí kladivem ženu k smrti. Krátce poté začal Daniel vyhledávat na internetu hesla jako "jak se vyhnout vraždě" a "lidé, kterým projde vražda". Začal také pracovat na svém nejnovějším literárním výtvoru, telenovele, v níž postava jménem Daniel Bartlam umlátí kladivem svou matku k smrti. V pondělí 25. dubna 2011 v časných ranních hodinách obdržela policie v Nottinghamu zoufalý tísňový hovor od malého chlapce, který uvedl, že jeho matku napadl vetřelec. Po příjezdu na místo našli Daniela Bartlama a jeho mladšího bratra, jak se třesou na chodníku spolu s rodinným psem. Z okna v horním patře se valil kouř, a proto byli přivoláni hasiči, kteří požár rychle uhasili. Dům naštěstí nezachvátil.

Jediného obyvatele hlavní ložnice však spálil k nepoznání. Vyšetřovatelé předpokládali, že to byla Jacqui Bartlamová, což později potvrdily i zubní záznamy. Podle Daniela vnikl vetřelec do domu uprostřed noci a napadl jeho matku. Slyšel zvuky útoku, ale bál se opustit svůj pokoj, dokud neucítil kouř. Pak běžel vzbudit bratra a utekl, zastavil se jen na chvíli, aby vytočil číslo 999. Útočníka v žádném okamžiku neviděl a předpokládal, že muž utekl hned poté, co založil požár. Na první pohled to vypadalo jako životaschopná historka. A alespoň některé detaily potvrdila pitva. Jacqui Bartlamová byla skutečně napadena. Ve skutečnosti byla ubitá k smrti kladivem na pazourky, přičemž utrpěla nejméně sedm ran do hlavy, které jí byly zasazeny s takovou razancí, že jí roztříštily lebku. Její vrah ji pak zabalil do novin a poté místnost polil benzínem a založil požár, nejspíš s úmyslem zničit důkazy.

Ale kdo by něco takového udělal? Téměř od samého počátku měla policie podezření, že Daniel neříká celou pravdu. Když pak zkoumali jeho počítač, našli důkazy o vyhledávání na internetu a také jeho příběh o vraždě inspirovaný seriálem Coronation Street. Pokusil se tento dokument smazat, ale počítačový expert ho dokázal obnovit. Tváří v tvář těmto důkazům a nesrovnalostem ve svém příběhu Daniel Bartlam nakonec promluvil a přiznal strašlivou pravdu. Byl to on, kdo svou matku ubil k smrti, on, kdo její tělo zapálil. Tvrdil však, že se to stalo během hádky a že to nebylo promyšlené. Matka ho prý týrala a zanedbávala a jeho odpor k ní časem vzrostl. Takto Daniel vyprávěl i v době, kdy byl počátkem roku 2012 postaven před soud u Nottinghamského korunního soudu. Důkazy však hovořily jinak. Několik svědků vypovědělo, že Jacqueline Bartlamová byla laskavá a milující osoba a dobrá matka. Své chlapce naprosto zbožňovala a udělala by pro ně naprosto cokoli. Naopak neexistovaly žádné důkazy o tom, že by Daniela nebo jeho bratra někdy týrala, a mladší chlapec to potvrdil.

Neobstála ani Danielova výpověď o hádce, která se změnila v násilí. Jeho následné chování, když zachraňoval bratra a rodinného psa z hořícího domu; způsob, jakým klidně lhal policii; jeho vyhledávání na internetu a násilnické historky z první osoby. Každý z nich vypovídal o problémovém mladíkovi, který útok nějakou dobu plánoval. Jaký motiv však mohl mladík mít? Pokud byla jeho matka skutečně tak vynikající rodič, jak tvrdili přátelé a příbuzní, proč by na ni Daniel tak násilně útočil? Odborníci předvolaní k soudu nabídli mrazivou odpověď. Vypověděli, že Danielovo bizarní chování před vraždou svědčí o někom, kdo se uchýlil do světa násilnických představ. Tyto fantazie, podporované hororovými filmy a střílečkami, se nakonec staly tak všudypřítomnými, že Daniel začal stírat hranice mezi tím, co je skutečné a co ne.

Zlomovým bodem byla dílčí zápletka s vraždou v Coronation Street. Právě po zhlédnutí těchto epizod začal aktivně vyhledávat na internetu informace o tom, jak se dostat z vězení za vraždu. Během procesu také vyšlo najevo, že Daniel v měsících před vraždou navštěvoval poradnu a že se jí svěřil, že občas slyší hlasy, které mu říkají, aby zabíjel. Tato odhalení mohla otevřít dveře k obhajobě z důvodu nepříčetnosti, pokud by se o ni Danielův právník pokusil. Taková obhajoba by však pravděpodobně neuspěla, protože všichni znalci se shodli na tom, že Daniel si byl plně vědom svých činů a jejich důsledků. Porota s tím souhlasila.

Dne 9. února 2012 zamítla Bartlamovu obhajobu z neúmyslného zabití a uznala ho vinným z vraždy. Soud mu vyměřil doživotní trest odnětí svobody s tím, že si musí odpykat minimálně 16 let, než bude mít nárok na podmínečné propuštění. To ovšem znamená, že Daniel Bartlam by mohl být propuštěn v době, kdy mu bude kolem třiceti let. Lze jen doufat, že do té doby absolvuje několikaletou intenzivní psychiatrickou léčbu.

-pokračování-

Další díly