BITVA O KOMORNÍ "A": MŮŽE VÝBĚR KONCERTNÍHO LADĚNÍ SKUTEČNĚ OVLIVNIT NAŠÍ FYZIOLOGII? (1)
Bitva o koncertní ladění se v současné době odehrává především mezi dvěma hlavními opozičními frakcemi: jednou, která podporuje tradiční komorní A 440 Hz, a druhou, vehementně podporující komorní A o 432 Hz. Opodál příliš neotálí další skupina hudebníků, která by chtěla, aby referenční tón stoupl na 444 Hz. Všichni účastníci tohoto sporu o ladění jsou nadšeni svým preferovaným rozmezím a věří, že jejich oblíbené ladění je tím nejlepším. Klíčová otázka, na kterou se snažím odpovědět, proto zní: Existuje ladění, které je přirozené a má na naši fyziologii silnější léčivé účinky? Odpověď, jak odhalím, je fascinující a přesvědčivá.
Mnoho hudebníků i zpěváků tvrdí, že určité koncertní ladění je přirozené nebo že slyší lahodnější tóny a cítí emoční rozdíl ve vztahu k jiným laděním. Věda se však zabývá empirickými důkazy, zatímco emocionální reakce hudebníka na konkrétní koncertní ladění ponechává stranou, a vyvstává tedy otázka, existuje tu nějaká významná skutečnost, či snad vědecký základ, který podporuje jedno konkrétní koncertní ladění jako přinášející větší biologické či fyziologické benefity, nebo jiné, dosud nepoznané, výhody? Abychom tomuto výkladu dali určitý základ, definujme nejprve, co se rozumí pojmem koncertní ladění, a stanovme význam pojmu hertz (zkráceně Hz). Abychom se vyhnuli záměně mezi laděním a frekvencí, krátce prodiskutujeme rozdíly.
Koncertní ladění
Koncertní ladění může být definováno jako „standardní tón, na který jsou nástroje normálně vyladěny pro hudební výkon“.1 Obvykle je standardem naladit notu „A“ nad středním C na 440 Hz. Ačkoli je 440 Hz bráno jako mezinárodní standard, řada světových orchestrů, ansámblů i jednotlivých hudebníků ve skutečnosti používá mnoho různých výšek koncertního A. Zaměříme se na tři z nich: 432 Hz, 440 Hz a 444 Hz.
Hertz: Cykly v čase
Hertz měří frekvenci, při které něco vibruje během jedné sekundy; počet úplných oscilací nebo cyklů, které se vyskytnou během jedné sekundy.2 Je třeba si uvědom
Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.
(c)2020 Matrix Consulting s.r.o.
(c)2020 Translation: Ianna
Všechna práva vyhrazena. Materiál není povoleno bez písemného souhlasu společnosti Matrix Consulting s.r.o. jakýmkoliv způsobem publikovat, rozšiřovat či rozmnožovat, a to ani jeho část.
Foto: Archiv autora