BIGFOOT: VZDÁLENÝ PŘÍBUZNÝ ANEBO DĚSIVÝ LIDOOP? JSOU SKUTEČNÍ ANEBO SE JEDNÁ O DLOUHO PŘETRVÁVAJÍCÍ VÝMYSL?

Jensen Daniel

Jensen Daniel

autor

02.07.2019 Zajímavosti

Bigfoot - "velká noha". Název známý po celém světě, který je synonymem tajemna a trochy mystiky. "Velká noha", tento nepolapitelný, chlupatý, vzpřímeně chodící lidoop z nejdivočejších končin Ameriky již dlouho jitří přesvědčení a obrazotvornost domorodých národů i novodobých Američanů. Je opravdu možné, že tento neznámý hominid přežívá nepozorován na zadním dvorku strýčka Sama? Není to jenom neotesaný divoch, žijící svoji osamělou existenci na periferii civilizace, ale sofistikovaný hominid, jehož nápaditost a inteligence mohou soupeřit s tou naší.

 

Taxanomie Bigfoota 

To, že bigfoot není pouze „divoký muž“, obývající obě Ameriky, může být pro někoho překvapivé. Má mnoho jmen a jak je nazýván, to záleží na místě, kde byla tato bytost pozorována. Pokud máme jmenovat jenom pár příkladů, lidé na Floridě vidí "Skunk-Apea", na Aljašce "Urayuli", v Kalifornii "The Borrego Sandmana", v Tennessee "Divokého muže", v Ohiu "Grass mana" a v Apalačských horách "Wood Boogera". V komunitě  kryptozoologů probíhá živá debata o tom, zda jsou tito bigfootové všichni stejného druhu, anebo se vlastně jedná o několik ras, oddělených od sebe geograficky i pokud jde o vzdálenost.

Další název, kterým jsou tyto bytosti označovány, je "sasquatch" a je používán stejně často, jako bigfoot a mnoho vědců je přesvědčeno, že se jedná o poangličtěný název výrazu sališských Indiánů, kdy sasq’et znamená divoký muž, či chlupatý muž. Pro účely tohoto článku budu používat název "sasquatch" pro označení bytostí, obývajících velkou lesnatou divočinu severozápadní Ameriky, včetně Kanady, jak je zadokumentováno v klasickém filmovém záznamu Pattersona a Gimlina, a označení  bigfoot použiju jako druhové označení pro všechny ostatní krypto-primáty bez ohledu na místo jejich výskytu.

 

Bigfootové jsou všude 

Hominidi typu bigfoot jsou viděni všude na světě: kromě Severní Ameriky, kde se to legendami o bytostech podobných bigfootovi jenom hemží, má každý kontinent, kromě Antarktidy,  minimálně jednu takovou byt

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.