ANTARKTIDA V MÝTECH, PŘEDSTAVÁCH A SKUTEČNOSTI (2)

Godwin Joscelyn

Godwin Joscelyn

autor

21.03.2017 Zajímavosti

Poe, Verne a Lovecraft

Spisovatelé fikce o Antarktidě vynakládali značné úsilí, aby jejich díla byla považována za fakta. Toto předstírání bylo obvyklé pro beletrii devatenáctého století a často používáno prvním velým imaginativním spisovatelem, jenž o Antarktidě psal, Edgarem Allanem Poem (1809 - 1849). Jižní pól se objevil v povídce "Rukopis nalezený v láhvi" (1833), která obsahuje obvyklou literární zápletku lodi, která se odchýlila z kurzu, aby objevila nové světy.

Poeův vypravěč, jde ještě dále: jeho loď ztroskotá, on je vymrštěn do lanoví groteskně starožitné, nadrozměrné galeony, obsluhované živými mrtvolami, která směřuje přímo k pólu. Zběsile tváří v tvář jisté záhubě, urychleně píše o jeho sestupu do gigantického víru:

"Ó, hrůzy hrůz! - Led se otevře náhle doprava, náhle doleva, a my závratně víříme v obrovských soustředných kruzích dokola a dokola kolem obvodu obrovského amfiteátru vrcholek jehož stěn se ztrácí ve tmě a dálce. Jen málo času mi bude ponecháno k zamyšlení nad mým osudem! Kruhy se rychle zmenšují - my se noříme hlouběji do šíleného víru - a uprostřed hukotu, dunění a hřmění oceánu a bouře, loď se chvěje - ach Bože! A - jdeme dolů!"16

Poe, který se snažil být přesný ve faktech, jenž předkládá, cítil  později povinnost přidat poznámku na konec tohoto příběhu, a sice že to bylo o mnoho let později, co "jsem se seznámil s mapami Mercatora, ve kterých je oceán znázorněn jak je polykán čtyřmi ústy, do (severního) Polárního zálivu, kde je vstřebáván útrobami země. Pól sám je reprezentován černou skálou, která se tyčí do podivuhodné výšky.”17 Poe napravil svou chybu v příběhu  "Pád do Maelstromu", které se odehrává na severu. Ale jeho polární mistrovské dílo a nejdelší kus fikce, kterou kdy napsal je "Příběh Arthura Gordona Pyma" (1838)

V době Poeova psaní, byla Antarktida jen “dotknuta”, ne však dosud skutečně “objevena". Kapitán James Cook v roce 1775 po svém obeplutí Antarktidy ohlásil, že “nenašel žádný kontinent v tomto oceánu, ale má-li

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly