AMERICKÁ TAJNÁ SLUŽBA ZABAVUJE DOKUMENTY V DOMECH BÝVALÝCH POLITKŮ UKRAJINY A VYUŽÍVÁ K TOMU RADIKÁLY "PRAVÉHO BLOKU"

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

03.03.2014 Společnost

Panuje všeobecné podezření, že záhy poté, co se vládní převrat na Ukrajině dostal do své finální fáze, velmi spěšným tempem do této evropské země naklusali agenti americkým zpravodajských služeb, poradci ze CIA a NATO, aby zde započali svou práci, kterou odváděli jak v případě Libye, tak v případě Egypta. Je zřejmé, že ruská strana o tomto strategickém tahu velmi dobře věděla. Konečně dokládá to i tento případ, který se podařilo ruským novinářům zadokumentovat.

Ukrajinští radikální aktivisté prý provádí organizované prohledávání sídel bývalých vládních úředníků a všechny zajímavé nalezené dokumenty předávají do rukou americké armády. Ruští novináři měli možnost hovořit s mužem, který se těchto aktivit osobně účastnil. Jde o již obviněného ruského občana, který byl zadržen ruskou "Federální Bezpečnostní Službou" (FSB) a to krátce po svém návratu z Ukrajiny.

Jde o mladíka ve věku 21 let, který si říká Vladislav. Tento člověk vypověděl, že strávil tři dny v řadách skupiny "Pravý Sektor" v Kyjevě v době po vypuzení prezidenta Viktora Janukoviče a osobně se účastnil výše uvedených aktivit.

"Oni nastoupili do několika autobusů s nějakými vojáky, kteří ale nebyli ukrajinského původu. Rozváželi je k vilám poslanců na předměstí Kyjeva nebo do jejich bytů. Pak prostě vyrazili dveře a vnikli dovnitř. Nešlo o rabování, nebyl zabavován majetek jako nábytek nebo klasické předměty v bytě. Brali pouze dokumenty a předávali je přes ty vojáky lidem v civilu, kteří také nebyli Ukrajinci", řekl v rozhovoru pro zpravodajský kanál "TVR-24".


Vladislav


Vladislav také vypověděl, že viděl skupinu lidí, kterou nazývali americkou armádou a ti přebírali od "Pravého Sektoru" dokumenty, třídili je a pak některé kopírovali, nebo si jje rovnou vzali s sebou.

"Jednou odpoledne, bylo to 26. února, přijeli Američani ve dvou mercedesech. Někteří byli v civilu a někteří na sobě měli americkou uniformu", vzpomínal.

Vladislav také tvrdil, že s radikálními skupinami v Kyjevě spolupracovala nějaká tajná služba z Německa, ale od určitého okamžiku své aktivity výrazně omezila. Prozradil také, že kromě dokumentů aktivisté "Pravého Sektoru" brali z domů a bytů, kde operovali, zlato a cennosti jako kořist. Ale ani tyto věci si nenechávali a předávali je lidem v civilu s tím, že zlato, šperky a další cennosti budou prodány, přičemž takto získané peníze prý budou použity na nákup zbraní na černém trhu. Zbraně pak budou předány těmto radikálním skupinám.

Vladislav sdělil, že do Kyjeva přijel 25. února, tedy den poté, co proběhly ty nejvíce intenzivní střety. Do hlavního města Ukrajiny prý přijel částečně za dobrodružstvím a částečně s nadějí, že se bude moci zúčastnit rabování. Z Ruska si s sebou přivezl neprůstřelnou vestu, zbraň a kompletní sadu ochranných prostředků. Vlastně to samé oblečení ho přivedlo do potíží, když se pak vrátil zpět do Ruska, neboť v něm vypadal velmi podezřele.

Vladislav také řekl, že byl vyslýchán aktivisty "Pravého Sektoru" ohledně své ruské příslušnosti. Musel podstoupit test na detektoru lži, aby prokázal, že není "ruským sniperem", členem údajného tajného kontingentu speciálně vycvičených vojáků, které někteří aktivisté "Majdanu" obviňují ze zabití demonstrantů, ale jejichž existence nebyla nikdy prokázána. Nakonec stejně nebyl do skupiny ukrajinských radikálů přijat a tak se rozhodl Ukrajinu opustit.

Tvrdí, že během svého krátkého "turné" do Kyjeva nezískal žádné peníze, ale zmiňuje "cizí žoldáky". Osobně však nevím, kým či odkud tito lidé jsou. Tento příběh je důležitý v tom, že odkrývá smutnou realitu faktů, jež se přes oficiální kontrolovaná média jen stěží dozvíme.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.