AKTUALITY ZE SVĚTA (2)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

19.03.2020 Různé

Záhadné kolísání hladiny kyslíku na Marsu 

Vědci z NASA, kteří zápasí s nevysvětlitelnou záhadou zvyšování a snižování   hladiny metanu na Marsu si všimli, že totéž se děje s kyslíkem. Vozítko NASA Curiosity Rover popojíždí na Marsu již tři marťanské roky (šest pozemských let) a posílá na Zemi některé skutečně zarážející záznamy o tamní atmosféře. Na rozdíl od zemské atmosféry, ve které je cca. 78,09 % dusíku a 20,95 % kyslíku, zhruba 95 % atmosféry rudé planety tvoří CO2, 2,6 % dusík, 1,9 % argon a 0,16 % kyslík, který tvoří zbytek. V průběhu teplejších jarních a letních měsíců se hladina kyslíku, naměřená vozítkem  Curiosity, zvedla o nějakých 30 % a každý podzim se vrací k normálu, i když jsou čísla každým rokem jiná, což naznačuje, že nějaký neznámý fenomén přidává či odebírá z atmosféry kyslík.

Všechny kontroly zařízení proběhly v pořádku, takže v současné době není známý žádný proces, který by tyto hodnoty vysvětlil. "Snažíme se to vysvětlit," řekla vědkyně, zabývající se planetami, Melissa TrainerGoddardova střediska pro kosmické lety NASA. "Skutečnost, že chování kyslíku se v jednotlivých ročních obdobích neopakuje přesně je důvodem, proč si myslíme, že se nejedná o záležitost, která by měla spojitost s dynamikou atmosféry. Musí se jednat o nějaký chemický zdroj a o pohyb, kterého důvod zatím neznáme." (https://tinyurl.com/ubctf94)

 

Roboti pokořili armádu USA v bojových hrách   

Jak velký rozdíl je, když podpoříte pozemní vojsko drony a pozemními roboty? Bojová síla se zdesetinásobí - podle nedávné bojové hry americké armády. "Jejich možnosti jsou úžasné," řekl kapitán Philip Belanger, veterán jednotky rangerů a brigády Stryker, který velel četě, posílené roboty u desítek počítačově simulovaných bitev ve vojenské laboratoři ve Fort Benning. "V podstatě jsme snížili riziko amerických sil na nulu a navíc jsme dokázali misi splnit." Podle zvláštní zprávy Sydneyho J. Freedberga Jr. v časopise Breaking Defense, bylo cílem této mise vytlačit obrannou s

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly