AKTUALITY MATRIXU

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

13.11.2023 Aktuality

Richard White se proslavil v roce 1997, kdy pořídil jednu z nejjasnějších fotografií lochnesské příšery, na níž je vidět, jak se z jezera vynořuje tvor, který za sebou zanechává viditelné vlny ve vodě; White je nyní ústředním bodem nové série rozhovorů se svědky Nessie u příležitosti 90. výročí první fotografie údajné Nessie, kterou pořídil Hugh Gray 12. listopadu 1933 poblíž místa, kde se řeka Ness vlévá do jezera - podle skeptiků jde o psa, labuť nebo vydru. Pokud to pomůže prodávat zájezdy a trička.

Vyšetřovatelé v San Diegu konečně dokázali to, co mnozí lidé o některých pozorováních UFO tvrdí už léta - záhadná světla spatřená 5. listopadu na obloze nad městem byly ve skutečnosti světlice, které drželi členové výsadkového týmu amerického námořnictva "Leap Frogs", kteří seskočili na přistání na stadionu Snapdragon, kde se v semifinálovém zápase play-off utkali hráči týmu San Diego Wave FC v ženské fotbalové lize. To muselo být pro hráčky Wave zklamáním, protože si myslely, že je to znamení, že jsou oblíbeným týmem mimozemšťanů.

Poslanecká sněmovna - dolní komora mexického kongresu, si udělala čas na to, aby pomohla svým občanům zotavit se z hurikánu Otis, a vyslechla si další prezentaci badatele v oblasti paranormálních jevů Josého Jaimeho Maussana a peruánských lékařů o údajných mumifikovaných "ne-lidských bytostech, které nejsou součástí naší pozemské evoluce", jež byly podle něj nalezeny v Peru - součástí prezentace byly fotografie a rentgenové snímky, které podle Maussana dokazovaly, že "ne-lidská bytost" je "novým druhem", protože nemá plíce ani žebra.

Poté, co si na něj začali stěžovat whistlebloweři UFO, jako je David Grusch, bývalý pracovník zpravodajských služeb, který tvrdí, že americká federální vláda udržuje tajný program na záchranu UFO a má k dispozici "nelidské" kosmické lodě a "mrtvé piloty", se šéf Úřadu pro řešení celoplošných anomálií (AARO) Dr. Sean Kirkpatrick rozhodl na konci roku 2023 opustit svůj post - whistlebloweři doufají, že Fitzpatricka nahradí někdo, kdo bude otevřenější k odhalování amerických X-files. Možná je k dispozici José Jaime Maussan.

V Mexiku Paulina Martinezová a její dvě děti ve věku osm a devět let tvrdí, že pravidelně komunikují s plejádskými mimozemšťany, které jedno z dětí nazývá svými "fialovými" kamarády, kteří ho berou na výlety na svou planetu; Paulina tvrdí, že je s Plejáďany v kontaktu už šest let a že ji učili o "Matrixu"; její syn se odvolává na bránu, která vysílá na Zemi vlny energie jako jejich komunikační prostředek, ale mimozemšťané slibují, že se fyzicky objeví mezi lety 2025 a 2028. Znají mumie? Také v Mexiku Gerameraz Rivera, zaměstnanec vinotéky v Torreónu, zveřejnil video, na kterém se podle něj na konci uličky ve 3:20 ráno, kdy byl obchod kromě zaměstnance prázdný, pohybuje duch nebo nějaký jiný přízrak - oni video záhadné černé postavy získalo na TikToku miliony zhlédnutí, přičemž mnoho lidí věřilo, že jde o ducha. Nemohl to být člověk, protože se nacházel ve vinotéce ve tři hodiny ráno a nevypadal, že by byl opilý nebo kradl v obchodě.

Mezi UFO a UFC je rozdíl jednoho písmene a jeden člověk má vztah k oběma - Angela Hillová, bojovnice ve váze Ultimate Fighting Championship (UFC), je vnučkou Barneyho Hilla, který se spolu se svou ženou Betty proslavil, když tvrdil, že je v roce 1961 v New Hampshire unesli mimozemšťané a vymazali jim vzpomínky; později se o svém zážitku dozvěděli prostřednictvím nočních můr a hypnózy - Angela se s dědečkem nikdy nesetkala, ale tvrdí, že rodina jejího otce příběh Barneyho Hilla potvrdila a uvěřila mu.

Blíží se konec roku 2023, což znamená, že je čas na prognózy na rok 2024 od slepé bulharské vědmy Baby Vangy, která předpovídá, že bude zavražděn ruský prezident Vladimir Putin, v Evropě se zvýší počet teroristických útoků a mohou být použity biologické zbraně, dojde ke globální ekonomické krizi a mnoha globálním klimatickým katastrofám, energetické sítě a fyzické infrastruktury budou trpět kybernetickými útoky, budou nalezeny léky na rakovinu a Alzheimerovu chorobu a dojde k zásadnímu průlomu v kvantové výpočetní technice. Zdá se mi to, nebo začíná Baba Vanga znít jako technologický miliardář? Andrew Benfield, spisovatel a učitel meditace, a politický analytik Richard Horsey loni cestovali po Indii, Myanmaru, Nepálu a Bhútánu a sbírali příběhy o yettim pro dokument BBC o himálajské verzi Yettiho a prozradili, že v bhútánské rezervaci Sakteng našli šest centimetrů dlouhý vlas, který rozstříhali a polovinu poslali Charlotte Lindqvistové, Lindqvistová tento týden odpověděla, že podle DNA patří chlup altajskému koni, horskému plemeni z Asie. Ani koně teď na yettiho nevěří.

Britský badatel v oblasti kryptoidů Andy McGrath tvrdí, že Woodwose neboli Divoký muž, britská verze Yetiho, kdysi existoval, jak je zobrazován v mnoha uměleckých dílech a příbězích z 12. století a dříve, ale jeho šestileté pátrání po jakýchkoli moderních důkazech o tomto zvířeti nic nenašlo a vedlo ho k závěru, že Woodwose vymřel; je však přesvědčen, že lochneská příšera je skutečná a bude nalezena. To je škoda - na obrazech Woodwose tančícího na večírcích vypadá jako opravdu divoký a šílený kryptid.

'Au contraire mon frère' říkají vyšetřovatelé paranormálních jevů ve Walesu, kteří ve venkovské lesní oblasti poblíž Caerphilly našli něco, co vypadá jako obrovské stopy o délce 16 palců (pánská velikost 32), spolu s něčím, co popsali jako jakési "tyčové stavby", o nichž tvrdili, že by to mohly být úkryty postavené divokým mužem nebo Woodwosem nebo Yetti - kanadský badatel Yettiho - Jason Kenzie prozkoumal fotografie a všiml si, že prsty postrádají střední tarzální zlom, což je anatomický rys chodidel, o němž se věří, že je jedinečný pro sněžného muže a obvykle se nachází v jeho stopách. Možná tento novodobý divoký muž nosí korekční boty?

Fyzička Emma Thomasová z Leicesterské univerzity v nové studii vysvětluje, že infračervená polární záře na Uranu ve stylu polární záře přímo propojuje magnetické pole planety a její atmosféru a mohla by pomoci vysvětlit neobvykle vysoké teploty na Uranu na planetu tak daleko od Slunce a jednoho dne by mohla pomoci odhalit mimozemský život na planetě a způsob, jak se tam dostal. Doufejme, že pokud je mimozemský život inteligentní, odpustí nám, jak špatně vyslovujeme Uran a pak se chichotáme. Ze složky "Opice jsou chytřejší, než si myslíme" pochází tříletá studie dvou sousedících skupin šimpanzů v západoafrických lesích Pobřeží slonoviny, která zjistila, že šimpanzi vylézají na vyvýšená místa, aby špehovali konkurenční skupiny a ujistili se, že před vpádem na jejich území je vzduch čistý - šimpanzi dokonce upouštějí od hluku při jídle a shánění potravy na kopci, aby se vyhnuli odhalení. Planeta opic se každým dnem blíží statusu dokumentárního filmu.

My lidé často svádíme vinu za své duševní zdraví na své rodiče, ale nová studie říká, že příčina vaší deprese sahá mnohem dál do vašeho rodokmenu k těm předkům, kteří měli sex s Denisovany před 60 000 lety - tento dnes již vyhynulý poddruh si předal variantu genu, která způsobuje nižší hladinu zinku v těle a zinek je minerál spojený s náladou a štěstím, spolu s posílením jejich tolerance vůči chladnému klimatu, ve kterém žili. Teplí, depresivní a nadržení lidé - tak pravděpodobně neandrtálci popisovali denisovany. Nová studie Birminghamské univerzity publikovaná v časopise Journal of Neurolinguistics ukazuje, jak mnoho lidí, kteří slyší nebo čtou gramatické chyby, ve skutečnosti zažívá fyziologickou stresovou reakci ve svém autonomním nervovém systému (ANS) podobnou reakci "bojuj nebo uteč", která je nutí s tím něco dělat - ve většině případů to znamená opravit osobu, která gramatickou chybu udělala. To zní jako dobrá přijímací zkouška na gramatickou policejní akademii.  

Kosmická sonda NASA Lucy nedávno prolétla kolem kosmické skály Dinkinesh v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a poslala zpět fotografie, které ukazují, že "Dinky" je asteroid binárního systému s malou přirozenou družicí obíhající kolem něj - tento týden vědci NASA určili, že družice je ve skutečnosti dalším typem binárního systému známého jako "kontaktní binární systém", což znamená, že jde o dva malé kosmické objekty, které jsou ve vzájemném kontaktu, a Dinky se tak stal prvním nalezeným asteroidem složeným ze tří komponent.  Dva brazilští turisté v Peru byli zachráněni před tím, než je domorodí Peruánci zabili za to, že jsou pelacaras nebo pishtacos, což jsou záhadní "loupači obličejů", o nichž se věří, že svým obětem strhávají obličeje, podřezávají jim hrdla a zbavují je tuku, aby je mohli prodat - dva muži byli po vyfocení mobilním telefonem obklíčeni 200 místními obyvateli a chystali se je pověsit a zlynčovat, když se objevili dva příslušníci peruánské národní policie, zavolali posily z řad dalších osmi policistů a nakonec je zachránili.

Vědci z Kjótské univerzity dokončili stavbu LignoSatu, krychlové kosmické družice vyrobené z magnóliového dřeva, a tvrdí, že je připravena k vypuštění do Vesmíru v létě příštího roku v rámci společné mise japonské kosmické agentury JAXS a NASA - podle vědců je dřevo extrémně pevné a nedojde k jeho spálení, hnilobě a deformaci, protože ve Vesmíru není kyslík a žádní termiti ani jiné dřevožravé potvory.  Na odvěkou otázku, jak leopard získal své skvrny, odpověděl tým z Coloradské univerzity v Boulderu, který využil 70 let starý výzkum slavného britského počítačového průkopníka Alana Turinga - Turing vyslovil hypotézu, že vyvíjející se tkáně produkují chemické látky, které difundují tkání v procesu podobném přidávání mléka do kávy, přičemž některé tvoří skvrny a jiné prostor mezi skvrnami, a vědci tuto teorii prokázali počítačovou simulací procesu, který je nyní známý jako difuzioforéza. Měl Turing nějakou hypotézu o tom, kolik dřeva by svišť nahlodal?

Nová startupová společnost Prophetic tvrdí, že vyvinula zařízení, které se nosí při spánku a které prý člověka upozorní, když se nachází ve stavu snění, a umožní mu proměnit ho v lucidní sen, v němž "můžete létat, můžete nechat vyrůst budovu ze země, můžete mluvit se snovými postavami a můžete objevovat" - plánují ho prodávat jako pomůcku pomáhající při posttraumatické stresové poruše, snižující úzkost a zlepšující náladu, sebedůvěru, motoriku a kreativituAmerické letectvo vypisuje konkurz na místo tajemné letecké společnosti "Janet", která provozovala flotilu šesti letadel Boeing 737-600 pro přepravu pracovníků z mezinárodního letiště Harryho Reida v Las Vegas do Oblasti 51 a dalších tajných míst - dosavadním dodavatelem byla společnost EG&G, kterou mezitím koupily firmy URS Corp. a AECOM, která ročně uskutečnila asi 9 000 cest a přepravila až 490 000 cestujících.

Kolumbijská vláda oznámila, že zahájí operace na vyzdvižení takzvaného svatého grálu lodních vraků, lodi San José, kterou v roce 1708 potopilo britské námořnictvo u přístavu Cartagena a o níž se předpokládá, že převážela (a stále převáží) 200 tun stříbra, smaragdů a jedenáct milionů zlatých mincí v současné hodnotě 20 miliard dolarů - kolumbijský prezident Juan Manuel Santos je chce získat ještě před koncem svého funkčního období v roce 2026, ale na polovinu z nich si činí nárok americké záchranné konsorcium Glocca Morra, které vrak údajně lokalizovalo v roce 1981, ale kolumbijská vláda tvrdí, že vrak našla v roce 2015 na jiném místě. Až bude konečně vytažen na povrch, měl by to být den "Mluv jako pirát miliardář".

Podle časopisu Psychology Today studie o lidech, kteří uvádějí, že viděli UFO, ukazují, že většinou nejde o psychopaty nebo jedince, kteří hledají pozornost, ale jsou otevření možnosti, že zažili něco nevysvětlitelného, a mají silnější smysl pro fantazii než běžná populace - historie vědy ukazuje, že mnoho nápadů se zdá být bláznivých, dokud se neprokáže jejich správnost, takže bychom neměli dělat ukvapené závěry o těch, kteří tvrdí, že se setkali s UFO a mimozemšťany. To se týká i lidí, kteří podávají zprávy o pozorovatelích UFO!

Chiméra je jediné stvoření, které se zrodilo z buněk více než dvou rodičů, a vědci v Číně tvrdí, že vytvořili opičí chiméru, která měla svítící zelené oči, svítící žluté konečky prstů a směs orgánů, které vyrostly z pluripotentních kmenových buněk dvou geneticky odlišných oplodněných vajíček stejného druhu opic - makak dlouhoocasý (Macaca fascicularis), aby vytvořily jednu chiméru makaka - svítící části pocházely z pluripotentních kmenových buněk označených zeleným fluorescenčním proteinem, takže je bylo možné sledovat, do jaké tkáně nebo orgánu se vyvinuly. Vědci přísahají, že to s lidskými kmenovými buňkami ještě nezkoušeli... zatím.