23 PŘÍPADŮ "BLÍZKÝCH SETKÁNÍ" V OBLACÍCH (3)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

18.05.2023 Ufo

PŘÍPAD Č. 3

Místo: Letiště Chacalluta, Arica, Chile
Datum: 30. ledna 1963
Čas: 21:00 místního času
Počet svědků: Posádka a ATC Arica
Typ letadla: DC-6 Lan Chile
Doba trvání: 30 minut
Radarová detekce: Ne
Typ případu: První typ
Zdroj: Arica Control Tower News Book

 

Popis

Letadlo Lan Chile, let 901 provádějící let z Iquique do města Arica, uskutečnilo frekvenční volání na řídicí věž Chacalluta s dotazem na civilní nebo vojenský provoz v oblasti, protože po vzletu doprovází let bílé světlo pravidelné velikosti ve stejné výšce a rychlosti, asi dvě stě metrů od pravého křídla letadla.

Schéma letounu DC-6, Lan Chile 901
doprovázeného hlášeným bílým světlem

Když bylo toto volání učiněno, řídící věže Arica kontaktoval interní komunikací radar Antofagasta, věž Iquique a věž Tacna v Peru, aniž by získal pozitivní výsledky.  Šest minut před přistáním letadla v Chacallutě mohla řídicí věž pozorovat světlo doprovázející letoun DC-6 společnosti Lan Chile po pravé straně. V okamžiku, kdy se rozsvítila přistávací a kontrolní světla na křídlech, tento podivný úkaz rychle stoupal pod úhlem 90°, letěl vertikálně, až se ztratil ve vrstvě mraků nad městem Arica ve výšce 1000 metrů.

 

Letecká analýza případu

Tato zajímavá zpráva z roku 1963 je jedním z prvních oficiálně nahlášených leteckých případů v Chile. Letadlo Lan Chile 901 s letovým plánem Iquique - Arica, hlásí světelný objekt, bez uvedení jeho velikosti, který po vzletu zůstává přibližně 200 metrů od pravého křídla letadla. Tento světelný objekt se pohyboval paralelně, ve stejných letových hladinách jako letadlo DC-6. V souladu s dobou, kdy byl tento let proveden, byl provoz prováděn za podmínek nočního letu podle přístrojů, což vyžadovalo odlet podle přístrojů z výchozího letiště, v tomto případě letiště Cavancha v Iquique, zachycení dráhy pro cestovní let a příletový postup s přiblížením zveřejněným na cílovém letišti Chacalluta Arica.

Přístrojové odlety a přílety jsou postupy zv

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Další díly