Vodnář   22.1.2018   Slavomír

UMĚLÁ INTELIGENCE (ÚVAHA)

06.01.16   Michal B.
Michal B.

Nedávno jsem měl na toto téma velmi živý sen, kdy jsem si na "vlastní kůži" ochutnal, jaké to je, když se někdo stane "zájmovou osobou", jíž je třeba sledovat na každém kroku. Nebylo příliš mnoho míst a možností, kde šlo nějakému druhu dohledu uniknout a mít dostatek času a prostoru na volný pohyb. Sledovat hrdinu v takovém filmu, je jedna věc, ale prožít si to, byť jen v živém snu, je jiná. Opravdu bych se nechtěl ocitnout v situaci, kdy by k tomu došlo ve skutečnosti. V tomto prvním dílu mé pomyslné trilogie není ani tak podstatný vznik UI jako existence špehování a možnosti, jak sledovat každého jednotlivého člověka.


Asi bude jen náhoda, že v posledních dnech se objevilo několik oficiálních (!) zpráv, že kupříkladu USA spouští minimálně pět různých projektů, kdy vojenské, strategické i zbraňové systémy postupně přecházejí pod stále plnější kontrolu kybernetické inteligence, jejíž operativní schopnosti jsou z pochopitelných důvodů o několik řádů rychlejší než ty lidské. Ani ruský armádní průmysl nezůstává pozadu. Sice oficiálně se uvádějí technologie obranného charakteru, ale je jasné, že skutečnost bude, nejen co se použitelnosti týče, o roky, možná celá desetiletí (což dnes znamená totéž, co před sto lety celá tisíciletí) napřed oproti sdělením v médiích.

A to tu máme ještě Čínu, Indii a další země, kde si technologický pokrok obul sedmimílové boty. Zároveň na veřejnost začaly prosakovat informace tak šokujícího charakteru, že si netroufám je tady rozebírat. Tyto informace se týkají právě tzv. UI (umělé inteligence). Koho by to zajímalo, doporučím shlédnout alespoň tři části projektu "Cosmic Disclosure" s insiderem Corey Goodym. Volně šířenou psanou verzi najdete například zde  (v angličtině). (Volně šiřitelná je vždy pouze jedna třetina materiálu, poz. Matrix). Pokud by někdo chtěl celé video česky otitulkované, lze dohledat na stránkách matrix-2001.cz

Ti, co obsah týkající se umělé inteligence již znají, buď nad informacemi mávli rukou a dále se tím nezabývají, nebo zůstali otevření všemu, co tam bylo řečeno a porovnávají to s děním ve světě. Mě to donutilo se nad směrem, kterým se jako lidstvo ubíráme, zamyslet.

Napadly mě tři filmy, které by, pokud bychom je i přes jejich zdánlivou nesourodost seřadili za sebe, mohly ukázat jednu z našich  pravděpodobných nepříliš vzdálených budoucností (ale i nedávnou minulost a současnost) - za předpokladu, že náš vztah k technologiím a pokroku v oblasti elektroniky nebude pozměněn.

Prvním dílem v pomyslné trilogii by byl film Oko dravce. Pro ty, co neznají, je to konspiračně (jak jinak) pojatý příběh, kdy tzv. projekt Echelon dospěl do stádia, v němž software získá uvědomění si sebe sama. Projekt Echelon není ve skutečnosti nic virtuálního. Naopak. Je to nebo alespoň byl v tomto pojmenování skutečný projekt oficiálně založený v 70. letech minulého století zaměřený na elektronické odchytávání a sledování komunikace nevojenských cílů - čili civilního obyvatelstva. Obdobných projektů od té doby vzniklo a vzniká celá řada a to stejným tempem, jakým se rozvíjí technologie - takže snad ještě rychleji než geometrickou řadou. Od té doby slogan "Velký Bratr tě vidí" nabývá neuvěřitelných rozměrů. 

Nedávno jsem měl na toto téma velmi živý sen, kdy jsem si na "vlastní kůži" ochutnal, jaké to je, když se někdo stane "zájmovou osobou", jíž je třeba sledovat na každém kroku. Nebylo příliš mnoho míst a možností, kde šlo nějakému druhu dohledu uniknout a mít dostatek času a prostoru na volný pohyb. Sledovat hrdinu v takovém filmu, je jedna věc, ale prožít si to, byť jen v živém snu, je jiná. Opravdu bych se nechtěl ocitnout v situaci, kdy by k tomu došlo ve skutečnosti.
V tomto prvním dílu mé pomyslné trilogie není ani tak podstatný vznik UI jako existence špehování a možnosti, jak sledovat každého jednotlivého člověka.

Jako druhý díl by mohl následovat snad všem známý sci-fi film Terminátor. Vypusťme z něho cestování časem a místo toho si dosaďme skutečné možnosti dnešní technologie. Podle informací z prvních řádků tohoto článku to vypadá, že "soudný den" již nemusí být tak daleko. Sice nesměle, ale jistě se začínají objevovat zprávy, že UI již vůbec nemusí být jen doménou sci-fi povídek a filmů, nýbrž že jde o realitu. A to již ne zrovna čerstvou. Mnohem více znepokojující však je, že zmiňované vyvíjené UI se už od prvních údajných úspěchů okamžitě stavěly proti lidem.

Stačí jen chvilku přemýšlet čistě strojově logicky a vždy docházím k závěrům, že nepřátelské chování umělé inteligence vůči člověku je prostě nezbytností. A divil bych se, pokud by k podobným závěrům nedošli i ti, kdo za jejím vývojem stojí. Spíše mě udivuje, že i přes logiku, že taková forma technického vědomí bude disponovat i pudem sebezáchovy, se jde do toho a spoléhá se na nějaké červené tlačítko (ať fyzické či v podobě sekvence v kódu), jež by tomu mělo v případě nouze předejít.

Třetím dílem (pokud by se happy end v prvním ani druhém dílu nekonal) by docela klidně mohl být neméně známý a konspirátory hojně propíraný sci-fi film Matrix, který myslím není nutné nikterak připomínat. Jen s přihlédnutím na celkem logické chování případné UI by nemuselo jít o symbolickou rovinu tohoto filmu, nýbrž o skutečnou, tak, jak v něm byla prezentována - o naši budoucnost.

Celá tato moje pomyslná trilogie je založena na skutečné existenci umělé inteligence. Ještě před dvaceti lety bych se tomu opravdu jen zasmál, ale když dnes vidím, jaký pokrok IT technologie učinily za těch pár let, a když sleduji zprávy řinoucí se z oficiálních médií a představím si, že skutečný vývoj bude o pořádný kus dál - už mi do smíchu není. Pokud si člověk udělá odstup a pokusí se o časový a vývojový nadhled, pak mi chování mnohých celebrit, na nichž spočívají oči miliard lidí, připadá jako někým či něčím řízené a promyšlené. Kým?

Přiznám se, že na vzniku této úvahy měly asi největší podíl právě informace od insidera jménem Corey Goode v projektu Odhalený vesmír v nahoře zmíněných třech epizodách. Nepovažuji je za automaticky bernou minci, ale ani za něčí fantazírování. Když jsem to zakomponoval do dalších informací, vlastních pozorování a zkušeností, dospěl jsem k závěru, že i tuto možnost je potřeba brát v úvahu. A to velmi zodpovědně.

A pokud bych musel hádat, v jaké části trilogie se nyní reálně nacházíme, tipoval bych tak konec druhého dílu. První díl - sledování - máme už dávno za sebou. Druhý díl - předávání své suverenity strojům se blíží k slavnostnímu entrée.


(c)2015 Michal B.

Zdroj: myslenkyocemkoli.blogspot.cz/2016/01/umela-inteligence.html#more

oblíbenost článku   hlasování   nejhorší 1 slabý 2 slabý 3 podprůměrný 4 průměrný 5 průměrný 6 nadprůměrný 7 velmi dobrý 8 velmi dobrý 9 nejlepší 10 9.4 (7 hodnocení) zobrazeno: 2307x (dnes: 1x)

Související článkyexkluzivně pro čtenáře magazínu Matrix 2001
přednášky, kurzy a školení Jaroslava Chvátala

Kalendář akcí

Leden
2018
Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

přednášky
kurzy a semináře
letní týdenní semináře
speciální akce
více akcí v jeden den

přijímané platební karty
statistika TopList


odebírat RSS RSS 2.0

"Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny. Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu". (Listina základních práv a svobod České republiky)

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce. Přebírání písemného či obrazového materiálu je možné pouze se souhlasem vydavatele. Platí pro materiály podléhající čtenářskému poplatku. © Matrix-2001.cz, Jaroslav Chvátal
webdesign Vendys graphics