Vodnář   22.1.2018   Slavomír

MON 810 - GMO KUKUŘICE V ČR

23.01.15   Michal B.
Michal B. I když tato plodina byla téměř výhradně použita jako krmivo pro dobytek a zbytek spolykaly bioplynky, nemohu sám sebe přesvědčit, že negativní vliv GMO plodin na člověka, který byl už mnohokrát dokázán, avšak veřejnými médii přecházen bez povšimnutí, je zažehnán. Vím totiž, že mléko vyprodukované dojnicemi krmenými bt-kukuřicí, je smícháváno už v cisternách převážejících tuto bílou komoditu do zpracovatelských závodů (záměrně jsem nepoužil slovo mlékáren) s ostatním mlékem. Tudíž se tu nabízí otázka, zda potraviny vyrobené z mléka a hovězího masa, které jsou sice vedeny jako bez přísad původem z GMO produktů, opravdu bez negativního vlivu GMO plodin na lidský organismus jsou.

Jedna soukromá záležitost mě dokopala si zjistit, jak je to u nás s GMO kukuřicí (bt kukuřice).

U nás byla a je povolena jediná odrůda, a to MON-810 (MON - patrně jako Monsanto?). První výsev geneticky upravené kukuřice u nás proběhl v roce 2005 s nevelkým zájmem. V roce 2007 však ČR obsadila "skvělou" 17. příčku na světě a v EU nás předběhlo jen Španělsko a Francie. Ale už o rok později byla ČR ostudným nositelem titulu evropský rekordman v pěstování GMO kukuřice! Tímto svinstvem, pardón zázrakem, bylo oseto 8.380 ha celkem 171 zemědělskými subjekty. Pak ale přišel velký zlom a rok od roku popularita MON-810 začala prudce klesat, takže v roce 2014 to už bylo jen 1.754 ha, které oselo pouhých 18 posledních vytrvalců.

I když tato plodina byla téměř výhradně použita jako krmivo pro dobytek a zbytek spolykaly bioplynky, nemohu sám sebe přesvědčit, že negativní vliv GMO plodin na člověka, který byl už mnohokrát dokázán, avšak veřejnými médii přecházen bez povšimnutí, je zažehnán. Vím totiž, že mléko vyprodukované dojnicemi krmenými bt-kukuřicí, je smícháváno už v cisternách převážejících tuto bílou komoditu do zpracovatelských závodů (záměrně jsem nepoužil slovo mlékáren) s ostatním mlékem. Tudíž se tu nabízí otázka, zda potraviny vyrobené z mléka a hovězího masa, které jsou sice vedeny jako bez přísad původem z GMO produktů, opravdu bez negativního vlivu GMO plodin na lidský organismus jsou.

Základní složkou mléka je voda a ta má všelijaké vlastnosti. Jednou z nich je schopnost nést informace (viz homeopatika). A tak tu visí otázka, zda informace z GMO nejsou přítomny ve valné většině našich potravin i přes klesající zájem zemědělců MON-810 pěstovat. Věrohodnou odpověď bohužel nenalezneme v žádné vědecké studii, protože oficiální věda (až na světlé, vesměs ruské a japonské výjimky) stále ještě schopnost vody uchovávat a reprodukovat informace zatvrzele odmítá. Nezbývá tedy nic jiného, než v regálech supérmegáhypérmárketů používat intuici.

A nebo zvolit cestu, po níž jsme se doma vydali i my. Už nekupujeme mléko ani žádné hotové mléčné výrobky, ale místo toho si jezdíme pro mléko k ověřenému chovateli a kuchyň jsme předělali na domácí mlékárnu. Pomalu začínáme zásobovat i své známé a příbuzné domácími jogurty, tvarohem, sýry všeho druhu, termixem, pribiňákem, ovocnými jogurtovými pitíčky a co já vím čím ještě. Takto víme, co v nich je - jen mléko, patřičné kultury, domácí ovoce, případně koření, bylinky a především dobrý pocit, s kterým to manželka vyrábí. GMO vliv v tom snad ještě není a díky klesajícímu zájmu zemědělců o pěstování tohoto "zázraku" ani nebude.


(c)2015 Michal B.

Zdroj: myslenkyocemkoli.blogspot.cz/

oblíbenost článku   hlasování   nejhorší 1 slabý 2 slabý 3 podprůměrný 4 průměrný 5 průměrný 6 nadprůměrný 7 velmi dobrý 8 velmi dobrý 9 nejlepší 10 9.6 (5 hodnocení) zobrazeno: 4287x (dnes: 1x)

Související článkyexkluzivně pro čtenáře magazínu Matrix 2001
přednášky, kurzy a školení Jaroslava Chvátala

Kalendář akcí

Leden
2018
Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

přednášky
kurzy a semináře
letní týdenní semináře
speciální akce
více akcí v jeden den

přijímané platební karty
statistika TopList


odebírat RSS RSS 2.0

"Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny. Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu". (Listina základních práv a svobod České republiky)

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce. Přebírání písemného či obrazového materiálu je možné pouze se souhlasem vydavatele. Platí pro materiály podléhající čtenářskému poplatku. © Matrix-2001.cz, Jaroslav Chvátal
webdesign Vendys graphics