ZÁHADNÝ PŮVOD NAŠEHO VĚDOMÍ A HMOTY VE VESMÍRU (1)

Počítačový inženýr dr. Bernardo Kastrup z „Eindhoven University of Technology“Holandsku (https://www.bernardokastrup.com/), je odborníkem v oblasti „umělé inteligence“ a výpočetní techniky. Mimo jiné, dr. Kastrup pracoval v CERNu, vydal řadu vědeckých prací a knih o filozofii a vědě obecně. Jeho nejnovější kniha nese název „Idea of the World“. Je založena na sérii pečlivých pozorování, analýz a empirických důkazů, přičemž dokazuje existenci tzv. „Informačního realismu“. Tato teorie mimo jiné říká, že vědomí je hnací silou v přírodě i ve Vesmíru. Nové poznatky v oblast filozofie, neurovědy, psychologie a fyziky potvrzují nezastupitelnou roli Vědomí v oblasti mikro a makrokosmu. Na toto téma existuje mimo jiné i tento poměrně zajímavý článek (https://blogs.scientificamerican.com/observations/physics-is-pointing-inexorably-to-mind/).

Autor výše uvedeného článku je velmi známý fyzik a jeden z nejprodávanějších autorů. Profesor Max Tegmark v roce 2014 vydal knihu „Náš matematický vesmír“. Popisuje v ní základní stavební kameny hmoty – tj. protony, atomy, molekuly, biologické formy buněk a široké spektrum dalších látek, které se nachází uvnitř hvězd, a to s jedním velmi důležitým odkazem: to všechno je jen a pouze iluzorní realitní aspekt. Čili z vědeckého hlediska, jsou matematické operace používané lidmi k popisu chování reality „skutečné“, nikoliv však to, co je popisováno. Jinými slovy řečeno je Vesmír jakousi sbírkou abstraktních sil.

Naše fyzická existence je založena na matematických a fyzikálních popisech, nicméně ve své podstatě vyvrací její existenci. To samo o sobě je obrovským paradoxem, ale toto konstatování je tak všechno, co s tím můžeme učinit. Proto z vědeckého hlediska není nic více skutečnějšího, než samotná „informace“. Naše vědomí je předpokladem pro stanovisko „informačního realismu“ a proto naše existence zcela přirozeně v sobě nutně musí odrážet filozofický charakter. A to vše má navíc co do činění s fyzikou.  

Fyzikové se snaží rozebrat Ve

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly