VĚDOMÍ JE MIMO MOZEK: JAK MŮŽE POHLED Z DUCHOVNÍ PERSPEKTIVY POMOCI POCHOPIT FAKTOR VĚDOMÍ (1)

Francis Crick byl jedním z předních vědců dvacátého století. V roce 1953 společně s Jamesem Watsonem pomohl "rozlousknout" genetický kód (objevením struktury molekuly DNA). Později se Crick ve své vědecké kariéře rozhodl věnovat tomu, co se mu jevilo jako největší zbývající problém ve vědě, a tím bylo vědomí. Rozhodl se, že vyřeší hádanku, která spočívá v tom, jak náš mozek utváří náš "vnitřní život" myšlenek a pocitů. Crick očekával, že tato hádanka bude díky nejnovějším snímacím a zobrazovacím technologiím mozku vyřešena během několika málo let. Problematika se zdála být jasná: lidské bytosti prožívají vědomí a vědomí je produkováno mozkem.

Koneckonců, není jasné, že když se poškodí mozek, tak se zhorší i vědomí? A není jasné, že když přestane fungovat mozek - v okamžiku smrti – tak se zastaví i vědomí? Jak to Crick barvitě popsal: "Vy, vaše radosti a vaše smutky, vaše vzpomínky a vaše ambice, váš pocit osobní identity a svobodné vůle nejsou ve skutečnosti ničím jiným, než chováním rozsáhlé soustavy nervových buněk a jejich přidružených molekul."1 Jeho úloha byla tedy jasná: vyzkoumat, jak přesně tyto nervové buňky a molekuly dávají vzniknout naší vědomé zkušenosti.

Bohužel se ukázalo, že vědomí je na „rozlousknutí“ mnohem těžším oříškem, než byl genetický kód. Společně s mladým výzkumníkem Cristofem Kochem se Crick poslední dvě desetiletí svého života věnoval hádance vědomí, ale s frustrujícně malým pokrokem. Navrhl mnoho variant - například, že vědomí souvisí s mozkovou zrakovou kůrou, krátkodobou pamětí nebo "nějakou formou mnohonásobného pozorovacího mechanismu" - ale žádná z těchto variant nebyla potvrzena důkazy.

Je zajímavé, že přestože se Crick nikdy víry v materialistické vysvětlení vědomí nevzdal, jeho spoluvýzkumník to udělal. Cristof Koch nakonec začal o základním předpokladu jejich práce pochybovat, a to o tom, že vědomí lze vysvětlit z pohledu aktivity mozku. Začal zkoumat alternativní způsoby, jak vědomí vysvětlit a přijal za své panpsychistick

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly