VÁLKY SATELITŮ A JINÁ TÉMATA: NADCHÁZEJÍCÍ SOUBOJ O VÁLEČNOU PŘEVAHU V KOSMICKÉM PROSTŘEDÍ (1)

Pokud se někdy válečné konflikty přenesou do vesmírného prostoru, bude na ně vojsko Spojených států připraveno? Někteří znalci začínají mít vzhledem ku zprávám poslední doby své pochybnosti. Věří totiž, že Čína a Rusko mohou být ve vývoji zbraní budoucnosti až o celé desetiletí napřed a z toho důvodu nemůže americká armáda brát svou vesmírnou převahu za samozřejmou.

Asi největší riziko lze spatřovat v rozsáhlých satelitních letkách kroužících kolem Země, jelikož na nich závisí celý moderní svět. Bankovnictví, letecká doprava, vysílání zpravodajství, to vše je zcela závislé na vyspělých satelitních technologiích. Archeologové, lodní kapitáni, meteorologové ani informační specialisté by se neobešli bez systému určení přesné polohy GPS, což platí i o vojácích účastnících se ostrých či mírových misích. Jen málo věcí by v současnosti mohlo fungovat v případě byť jen několikadenního výpadku satelitní technologie.

Podle Jonathona Trugmana z novin "The New York Post" závisí náš každodenní život na bilionech dolarů investovaných do vesmírných zařízeních, jako například do 4 600 družic z nichž  500 přibylo jen v roce 2017. Ovšem pouhá porucha jednoho jediného satelitu v roce 2016 například způsobila výpadky spojení telekomunikačních věží zodpovědných za signál mobilních sítí. Americká policie a hasiči při výpadku hlásili problémy s komunikací, docházelo k rušení rádiového signálu BBC a teleskop zodpovědný za sledování asteroidů na oběžné dráze Země byl odstřižen od připojení úplně.

V červnu roku 2018 prezident Donald Trump navrhl sestavení amerických vesmírných ozbrojených sil i přesto, že letectvo Spojených států již vesmírné technologie používá a vyvíjí. Viceprezident Mike Pence v srpnu odhalil úplný plán aktivace těchto "Vesmírných sil" v roce 2020. Nikoho ovšem nepřekvapí, že s takovým řešením kosmických výzev ne každý souhlasí. Kritické hlasy, alespoň ty pocházející ze současné mocenské struktury, argumentují, že zřízení nového byrokratického aparátu spravujícího ty

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly