Před osmi lety, dne 2. května 2011, americké úřady oznámily, že „terorista číslo 1“ Usáma bin Ládin byl toho dne zabit. Oficiální verze říká, že byl zlikvidován americkými speciálními silami v domě, kde žil spolu se svými ženami a dětmi. Dům se nacházel ve městě Abbottabad v Pákistánu, kde se bin Ládin údajně schovával poté, co vedení Al-Káidy (organizace zakázané v Rusku) opustilo Afghánistán. Tehdy americké helikoptéry se dvěma skupinami speciálních sil přiletěly na místo operace pod záštitou noci z Afghánistánu, čímž porušily suverenitu Pákistánu.

Současný premiér Pákistánu, Imran Khan, o tom ve své knize „Pákistán. Osobní historie" (2011) napsal:

„Už to bylo dost špatné, že nejhledanější osoba světa nebyla nalezena v nějaké jeskyni, ale ve městě 50 km od Islámábádu a míli od Pákistánské vojenské akademie. Ještě horší však bylo, že nám, Pákistáncům, a zbytku světa tuto zprávu oznámil prezident Obama. O několik hodin později vydala naše vláda prohlášení, ve kterém blahopřála Spojeným státům, v níž bylo zmíněno, že potřebné informace o místě pobytu Usamy byly předány do Spojených států. To zákonitě vyvolalo u všech Pákistánců otázku: jestliže jsme věděli, kde je, proč jsme ho nezajali sami? Indická média a zbytek světa zuřily a obviňovaly tajné služby Pákistánu (jinými slovy armádu), že celých posledních šest let schovávaly Usamu na bezpečném místě…

O tři dny později velitel armády oznámil, že o této operaci nic nevěděl a varoval, že takové porušení suverenity země nebude tolerovat. O týden později premiér ještě přitvrdil, když konečně prohlásil, že po každém útoku na „strategická aktiva“ Pákistánu bude následovat „odpovídající reakce“. Pro Pákistánce, a zejména pro ty, kteří žijí v zahraničí, to tentokrát bylo jedno z nejvíce ponižujících a bolestivých období. Šéf CIA Panetta pokračoval v sypání soli do rány řka, že pákistánská vláda buď není kompetentní, nebo se dokonce podílí na tajné dohodě…".

Dnes už je mýtus o tom, že bin Ládin byl zlikvidován americkými speciálními silami v Abbottabadu, zpochybňován jen velmi málo lidmi. Jsou o tom natočeny filmy, vydány knihy a všechny podporují oficiální americkou verzi. Na Wikipedii v ruském i anglickém jazyce je k tomu bohatá dokumentace, kde je celá operace „Spear of Neptune“ detailně popsána.

O podivnostech spojených s tímto případem se již nemluví. Za prvé už není žádný účastník útoku na „dům bina Ládina" naživu (!). Za druhé, doktor Shakil Afridi, který podle oficiální verze obdržel důkazy o místě pobytu bin Ládina, byl zatčen ihned po operaci 2. května a odsouzen na 33 let za velezradu. A za třetí, tělo bin Ládina bylo údajně vhozeno do oceánu ještě tentýž den. Nedávno jsem navštívil Abbottabad. Město leží v údolí obklopeném horami. Nedaleko se nachází karakoramská dálnice. Kromě vojenské akademie je v okolí města mnoho dalších vojenských zařízení. Podél dálnice se několik kilometrů z obou stran táhne plot vojenské továrny. Místo je dobře hlídané, s vysokou úrovní bezpečnostních požadavků. Stejně jako v roce 2011...

Na otočce před vstupem na území Vojenské akademie jsme zpomalili u skupiny mužů a zeptali se, jak se dostaneme k „domu bin Ládina“. Několik vteřin bylo ticho. Pak nám jeden z mužů vysvětlil cestu a za pár minut jsme byli na místě. Tam jsme potkli velmi starého muže, který nám na dotaz, je-li to hledaný dům, odpověděl: „Ano, toto je dům, kde operovali Američané a kde pozabíjeli lidi. Jen bin Ládin tam nebyl. Je to všechno podvod.“ Stařec někam spěchal a my jsme se ho už na víc nestačili zeptat. Na místě domu (samotná budova byla hned po operaci zbořena - další zvláštní okolnost), zůstaly jen základy a celá parcela je obehnána nízkým plotem přerušeným několika průchody. Vlezli jsme na pozemek, a tam jsme se setkali se dvěma muži, z nichž jeden nám pak vyprávěl, co věděl.

On sám žije poblíž. Té noci on a jeho rodina uslyšeli hluk vrtulníků. Rachot byl tak silný, že jeho otec vylezl na střechu, bál se, že by vrtulník mohl spadnout na jejich dům. Pak se obloha rozzářila záblesky, ozvalo se výbuchy, bylo slyšet střelbu. Sousedi také vyběhli. Všichni věděli, že v tomto domě žije rodina podnikatele z Pešávaru, respektovaná, známá místní komunitě. „Co následovalo, připomíná indické bojovníky devadesátých let,“ řekl soused - očitý svědek. Jeden vrtulník spadl a vzplanul. Policie dorazila asi hodinu po prvních výbuších a uzavřela prostor, kam nikoho nepustila. „Když máme svatby nebo nějaké svátky, lidé často střílejí do vzduchu a pak se policie objeví během pár minut, ale tady jim to trvalo téměř hodinu. Není to divné?", uzavřel vypravěč.

Po chvíli přiletěl další vrtulník. Američané do něj naskákali a odletěli. Náš vypravěč několikrát zdůraznil, že to všechno bylo dobře sehrané drama. „A ten starší muž, kterého jste potkali na cestě, byl zatčen našimi speciálními službami, ale pak byl propuštěn,“ dodal náš nový známý. I on je přesvědčen, že v tom domě žádný bin Ládin nebyl a Američané si jako „cíl“ vybrali zcela náhodné lidi. Pozemek, na kterém stál „bin Ladinův dům“, byl soukromým majetkem. Zemřelý majitel (obchodník z Péšaváru) má příbuzné, ale zatím nikdo o svá práva nepožádal. Zajímavý osud měly i trosky vrtulníku, který zde havaroval. Pákistánci je předali Číně a tam po důkladném výzkumu vznikl čínský protějšek tohoto stroje. „Spear of Neptune“ se tak stal kanálem pro únik vojenské techniky. Nemluví se o tom jen ve Spojených státech.

Doplňuji, že během „války proti globálnímu terorismu“, kterou vyhlásily Spojené státy po tragédii 11. září v New Yorku, zemřelo v Pákistánu 36 tisíc lidí, z toho 6 tisíc vojáků, země ztratila okolo 68 miliard dolarů, a asi půl milionu lidí bylo nuceno zemi opustit. A ještě dvě čísla: roční vydržování jediného amerického vojáka v Pákistánu přišlo na 1 milion dolarů, zatímco roční rozpočet na jednoho pákistánského vojáka činil - 900 dolarů. Donedávna americké bezpilotní letouny systematicky narušovaly pákistánský vzdušný prostor v blízkosti hranic s Afghánistánem, často útočily na civilisty v kmenové zóně. A americká média i nadále píšou o úspěších Spojených států v boji proti terorismu. Dokonce i „Islámský stát“ (zakázaná organizace v Rusku) porazily Spojené státy, jak nám slavnostně oznámil Donald Trump. Výroba lží ve Washingtonu se prostě nezastaví.

Pokud jde o skutečnou smrt skutečného bin Ládina, pak Thierry Meyssan k tomu napsal:

Usáma bin Ládin, který trpěl chronickým selháním ledvin, zemřel 15. prosince 2001 na následky Marfanova syndromu. Jeho pohřbu se zúčastnil zástupce MI-6. Následně mnoho dvojníků, více či méně mu podobných, sloužilo k podpoře bajky, že je stále živý...” (Thierry Meyssan. Zločiny skrytého státu. Od 11. září k Donaldu Trumpovi. M.: AST, 2017, str.136).