SVĚT KAMENNÝCH KRUHŮ (1)

Analýza megalitických kruhů na světě odhaluje, že starověké civilizace při jejich stavbě používaly sofistikované znalosti. Kamenné kruhy vyzařují ztracený svět tajemných obřadů, druidských astronomů, pohanských tanců a zvídavých badatelů. Nejznámější je Stonehenge ve Wiltshire ve Velké Británii, na němž je nezvyklé to, že jeho architektura obsahuje překlady a trility (P.p.: Trilit je druh megalitické formace, kdy na dvou nosných kamenech je umístěn třetí krycí příčný kámen.)

Většina kamenných kruhů není tak okouzlující nebo úchvatná, ale očividně byla jejich výstavba důležitou součástí naší starodávné kultury, protože jen na samotných Britských ostrovech bylo zadokumentováno víc než tisíc kamenných kruhů, datovaných do období mezi 35001500 př.nl. Stonehenge je také známý svým východem slunce při letním slunovratu a výzkum za posledních 60 let prokázal, že i mnoho jiných kruhů používá oblohu a zarovnání krajiny k vyznačení astronomických událostí, na čemž se podílí i mnoho geometrických forem a měřicích systémů. To, jak byly tak mohutné kruhy postaveny zaměstnává dlouhou řadu zmatených archeologů, badatelů a dalších zájmových stran.

16. století se křesťané často odvolávali na přírodní nebo nadpřirozená vysvětlení, takže součástí místních legend o stavbě kamenných kruhů byl i ďábel, obři, čarodějnice a řada mytologických postav. Jak jinak by mohly být takové několikatunové kameny vylámané, přepravené a upravené s takovou přesností? Kamenný kruh v Avebury je tak velký, že uprostřed jeho hlavního kruhu dnes sídlí celá vesnice; jeho nejvyšší kámen je tak velký, že kdyby se rozbil, tak by se z něj dal postavit celý kostel. Ten, kdo tyto nádherné stavby/struktury vytvořil, měl velmi hluboké znalosti inženýrství, geometrie, meteorologie a astronomie. A jak uvidíme na následujících stránkách, tak se nejednalo o izolovanou skupinu stavitelů, ale stavba kamenných kruhů bývala skutečně globálním úsilím.

 

Göbekli Tepe: Původ/vznik kamenných kruhů

Obrovský meg

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 700 hodinám videa a 10.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly