"STŘEDOEVROPSKÁ ŠKOLA IKONOGRAFIE" (Lektor Jaroslav Chvátal): TÉMA Č. 8 - UKÁZKA ČÁSTI STUDENTSKÝCH POZNÁMEK

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

publikováno: 09.09.2016 kategorie: Esoterika

8. Ikonografické prvky v zodiakální koncepci dvanácti archetypů reprezentující dvanáct základních kvalit lidské duše ve fyzickém prostředí světa

Prapůvodní podstata mystéria Zodiaku má svůj původ ve dvanácti zkouškách řecké mytologické postavy zvané Herakles. Herakles ikonograficky zobrazuje sílu života respektive slunce, které je samo o sobě základem tohoto života. Paralelou k Heraklovi v křesťanské mystice je Ježíš, který také reprezentuje slunce, stejně jako ve starém Egyptě tuto funkci zosobňoval Hermes (sociálně řečeno každý faraon). Dvanáct zkoušek Heraklových reprezentuje dvanáct zkoušek čistého charakteru lidské duše a její schopnosti praktickým způsobem tyto kvality realizovat skrze osobnost ve fyzickém světě. Z tohoto důvodu se Zodiak nazývá kolem života.

Ikonografie Zodiaku objasňuje skrytý potenciál konkrétních kvalit lidské duše a to takovým způsobem, aby zasvěcenec byl schopen správně interpretovat šifry a kódy, které jsou předmětem, nebo součástí obrazové, nebo literární koncepce a reprodukce.

 

Trojnásobná transformace lidského vědomí

V ikonografii je vědomí, či síla vědomi prakticky po celém světě charakterizována zvířecími rohy. V drtivé většině případů mají tyto rohy tzv. binární strukturu – dva rohy. Ve specifických případech, především v prostředí řecké, perské, mongolské a japonské mytologie nalezneme také koncepci jednoho rohu. Uvnitř zodiakálního schématu máme zcela zjevně k dispozici tři rohatá znamení (beran, býk, kozoroh). Číselné signatury jednotlivých archetypálních zodiakálních

První fáze - Beran

kompozic nejsou náhodné, ale odráží v sobě další skryté informační potenciály. Z pozice rohatých znamení zjistíme přítomnost třech čísel – 1(beran),  2(býk),  10(kozoroh). Tyto tři rohatá znamení v koncepci mystéria Zodiaku reprezentují transformativní vývoj lidského vědomí ve třech fázích.

 

1. fáze – beran

Animální počáteční hodnotu lidského vědomí, která je velmi naturální svou prostou naturalitou je to

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 500 hodinám videa a 10.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.