STÍNOVÁ VÁLKA V SÝRII: JAK CIA CVIČÍ ARMÁDU DŽIHÁDISTŮ A PODPORUJE VZESTUP "ISIL" (1)

Populárním narativem, servírovaným nejširší veřejnosti o válce v Sýrii, je něco jako… V roce 2011 Syřané povstali proti ďábelskému diktátorovi Bašáru al-Assadovi a Západ podpořil koalici vojenských skupin, aby svrhla jeho vládu. Extremistická skupina zvaná Islámský stát (ISIL) se záhadně objevila v tomtéž čase, šířila teror a snažila se v oblasti nastolit chalífát. V roce 2015 intervenovali Rusové, aby podpořili Assada, a od tohoto momentu se narativ rozbíhá různými směry; džihádističtí rebelové jsou odsouváni do zapomnění ruskými bombami a syrské vládní síly posilují svou kontrolu nad územím. Naposledy jsme si vyslechli oznámení Donalda Trumpa o porážce ISIL a stahování amerických jednotek. Ze zpráv mainstreamových médií o válce v Sýrii tedy vyplývá nesourodý a zmatený obraz. A budete na správné stopě ohledně svého podezření, že jste se o tom nedozvěděli celou pravdu.

Na světlo se dostávají náznaky hlubší konspirace. Při kandidatuře na prezidenta Spojených států v roce 2016 Donald Trump obvinil Baracka Obamu, že byl „zakladatelem“ Islámského státu. „A myslím, že spoluzakladatelkou byla zákeřná Hillary Clintonová,“ dodal pro větší efekt. To bylo velmi hrubé prohlášení od někoho, kdo se notoricky dopouští pobuřujících výroků – ale proč by takovou věc dělal? V červnu roku 2013 spustila CIA tajnou operaci ke změně režimu proti syrské vládě prezidenta Bašára al-Assada. Operace pod krycím názvem "Timber Sycamore" (dřevo sykomory) financovala různé skupiny bojující se syrskou armádou. V roce 2017 New York Times informovaly, že americká vláda utratila „v průběhu programu více než miliardu dolarů“ aby poskytovala zbraně a dokonce povstalcům vyplácela platy. Článek poznamenává, že Bílý dům „rovněž obdržel periodickou zprávu, že povstalci vycvičení CIA popravili vězně a jiným způsobem porušovali pravidla ozbrojeného konfliktu“. Velmi jemný způsob popisu stínání, sektářských masakrů, vystavování členů náboženských menšin v klecích, hromadných poprav a terorizování celé civiln

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly