SOVĚTSKÁ TAJNÁ SLUŽBA "OGPU" A UTAJENÁ DOKUMENTACE O ŠAMBALE (10)

Už samotná skutečnost, že se Blumkin účastnil tibetských expedic, pronásledovala poměrně podstatným způsobem sovětskou „OGPU“. Mnozí si jasně uvědomovali, že Blumkin musí vědět něco jedinečného a že jak Japonci, tak i Němci byli ochotni za jeho vědomosti zaplatit ohromující částky peněz. Jaká tajemství prodal Blumkin nejdříve japonským tajným službám a poté i rezidentovi německé zpravodajské službyRusku? O co se Trocký tak vehementně zajímal? Onoho 30. října 1929 se Jakob Gerševič Blumkin jakoby „rozštěpil“. Na to, co se ve skutečnosti během výslechů odehrálo neexistuje jednoznačná odpověď. Blumkin s největší pravděpodobností sdělil mnohé o to, co věděl, ale na druhou stranu sdělil mnoho nepravd, proto aby sám sebe ochránil a zachoval si šance na život.

Konec konců velmi dobře znal zvyky „OGPU“ hned z první ruky. On sám osobně poslal nejednu duši na onen svět prostřednictvím svých výpovědí a samozřejmě i lží. Vyšetřování se však přes to všechno přece jen pomalu ale jistě posouvalo kupředu. Blumkin který držel ve svých rukách „linii obrany“ nepřiznal svou vinu, ale rozhodl se „sdílet“ s vyšetřovacími orgány ty nejdůležitější informace, které by podle jeho názoru měly zajímat vedení „OGPU“, ale i sovětskou vládu. Přirozeně plánoval poskytovat informace dávkovým způsobem, aby získal čas. A nejspíš doufal v pomoc ze strany svých patronů, kteří společně s ním nesli určitou dávku zodpovědnosti.

Nebyl totiž jediným, kdo zorganizoval výpravu do Tibetu, setkával se s Trockým, anebo vytvořil legendu o svém pobytu v Afganistánu. Ovšem zde se, že náš „kombinátor“ přepočítal. Vysoce efektivní se ukázala izolace Jakoba Gerševiče Blumkina od jeho patronů a spolupachatelů. Navíc k tomuto kroku došlo ještě v době, kdy toho Blumkin ještě příliš nesdělil. Ve svém svědectví se dosud zmiňoval pouze o svém bezvýznamném vedení jednoho z mnoha oddělení „OGPU“, anebo o těch, které odešli na "onen svět“. Mohl však sdělit konkrétní jména a příjmení, představit některá dokumentární fak

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly