SKRYTÉ SÍLY V NÁS (5)

Prokopenko Igor

Prokopenko Igor

publikováno: 11.10.2017 kategorie: Zajímavosti

Mnozí z těch, kteří si mysleli, že paní Ludmila Antipina je podivín, se stali opatrnějšími ve svých úsudcích, a dokonce i lékaři uznali tento případ jako zázrak. A Zlata se rychle zotavila.

Ludmila Antipina: „Byla jsem si jistá, že všechno bude v pořádku. Opět se mi snilo o sousedce zezhora. Pozvala mě na návštěvu – udělala renovaci bytu, všechno bylo čisté a krásné, ale jeden roh, kde byla komora, byl prázdný. Sousedka mi řekla: „Časem udělám opravu i tady“.

Dnes je Zlatě 17 let, prakticky si nepamatuje, co se s ní stalo. Dívka studuje výtvarné umění, dělá ozdoby vlastními rukami, studuje na „výbornou“.

Vědci doposud nedokáží pochopit, proč je člověku daná možnost vidět sny, existují pouze verze a hypotézy. Je však docela možné, že jednou z funkcí spánku je dát člověku možnost v zakódované podobě vidět svou budoucnost. Koneckonců, ve stavu spánku je u lidí téměř vypnuté vědomí a do aktivní fáze vstupuje nevědomí, možnosti kterého jsou nám neznámé…

Tak to komentuje psycholog Sergej Kovalev: „Přesnější vysvětlení je svázáno s tím, že počet měření, které používáme v této realitě, se výrazně liší od toho, co je možno vidět spontánně. Žijeme v čtyřrozměrném světě, v tzv. čtyřrozměrném časoprostoru Einsteina - Minkowského, což je délka, šířka, výška, a lineární čas. Nevědomí přinejmenším žije v pětirozměrném světě, ne-li na vyšší úrovni. Fyzici tvrdí, že je tady ve zhroucené podobě 81 dimenzí. Nesnažte se to představit… Prostě si představte takovou věc: plujete po řece času na lodi. Nemůžete plout dopředu, protože loď pluje určitou rychlostí, ale pokud máte vrtulník, zařadíte jeden dodatečný rozměr a může létat dopředu – podívat se, co se tam děje. Ne, přistát nemůžete - utopíte se, ale můžete se vrátit na loď a oznámit to, co jste viděli“.

Brzy se objeví hollywoodský film „The crowded room,“ založený na úžasném životopisu Billyho Milligana - nejznámějšího pacienta s diagnózou „mnohočetná porucha osobnosti“ v historii. V 70. letech minulého století byla Amerika rozrušená procesem s Milliganem, který se dopustil řady krádeží a znásilnění. Soud zprostil pachatele z důvodu duševní choroby – samotný Billy si nebyl vědom trestných činů, neboť v něm žilo 24 různých osobností.

Mnoho pozorovatelů procesu přistupovalo k diagnóze zločince skepticky - talentovaný herec tahá za nos celou společnost, snažíc se vyhnout odpovědnosti za závažné trestné činy. Ale ti, kterým se osobně podařilo komunikovat s Billym, nepochybovali o tom, že je nemožné takto hrát. Mezi osobnostmi Milligana byly malé děti, arogantní rodák z Londýna s britským přízvukem a holmesovskou schopností dedukce, jugoslávský komunista s neuvěřitelnou fyzickou sílou a jedinečným slovanským přízvukem, talentovaný malíř portrétů, odborník v technice a elektronice. Při přechodu od osobnosti k osobnosti se Milligan změnil natolik, že svědkové překvapením otevřeli ústa.

Dokonce, i když budeme předpokládat, že se v rodině obyčejných obyvatel státu Ohio narodilo dítěte se skvělou myslí, která mu umožnila naučit se tolik dovedností, včetně geniální herecké hry, tak k odhalení by nevyhnutelně muselo dojít na konci 70-tých let, kdy neurologové provedli řadu testů Billyho mozku. Ukázalo se však, že výsledky encefalogramu, provedeného různým osobnostem Billyho Milligana, přináleží zcela odlišným lidem. Pro srovnání byla testovaná kontrolní skupina zdravých lidi, kteří byli požádáni, aby se připravili na experiment, a kteří si vymysleli svoje alter ego a prováděli přepínání mezi nimi – to, co ve skutečnosti dělají talentovaní herci. Testy během takového přepínání neukázaly žádný rozdíl ve fungování mozku zdravých lidí.

Moderní věda nemůže vysvětlit fenomén „mnohočetné osobnosti“. Zvláště v těch případech, kdy sub-osobnost mluví cizími jazyky nebo demonstruje jiné neobvyklé schopnosti. Bylo zdokumentováno příliš málo případů proto, aby takový fenomén bylo možné studovat v plné míře. Někteří antropologové se snaží vysvětlit takový jev genetickou pamětí, parapsychologové - „posedlostí duše“, ale jedna věc je jasná: příroda se nám snaží říci něco o nás samotných, o mechanismu práce našeho mozku.

Připomeňme si ještě jednoho člověka s vynikajícími schopnostmi mysli. Náš kolega Anatolij Vasserman je možná nejvíce neobvyklým člověkem mezi dnešními zpravodaji. Většina hvězd jsou umělci, hudebníci, politici nebo sportovci, a Vasserman je ze zcela jiného těsta. Je to člověk-encyklopedie. Celonárodní slávu a lásku získal díky svému intelektu. Svým příkladem Anatolij ukazuje, že možnosti lidského mozku jsou skutečně neomezené.

Anatolij Vasserman, publicista, politický poradce: „Mé chování obecně, a zejména moje inteligence – to je jen jeden z příkladů toho, čeho je člověk schopný, když se nesnaží jeho vývoj příliš aktivně brzdit. Takže jsem měl štěstí, že moje rodina, škola, institut, kde jsem studoval, se velmi starali o to, aby na cestě mého rozvoje nebylo žádných významných překážek“.

Anatolij Vasserman

Vasserman také umí předvídat budoucnost. Nezřídka ho zvou jako politického poradce, on je jeden z mála lidí, jehož názory poslouchají i na nejvyšší úrovni. Nicméně, Vasserman je velmi vzdálený mystickému světu. Jeho tajemství tkví v neustálém přijímání informací a jejich analýze.

Anatolij Vasserman: „Po celou dobu, kdy jsem doma, sleduji zprávy, čtu noviny a knihy. A neustále to analyzuji s cílem získat netriviální výsledky“.

Vasserman nepřemýšlí o tom, co leží mimo rámec reality, a ani svůj intelekt nepovažuje za mimořádný. Prostě poznal sám sebe. Ptá se sám sebe, kdo on je a proč přišel na tento svět, a přitom vždycky poslouchá volání svého srdce, svou intuici.

Anatolij Vasserman: „Vzpomínám si, jak jsem v dětství mluvil každý měsíc o nové profesi, která se mi líbí. Věc je v tom, že v dětství se člověk velmi rychle mění v nepředvídatelných směrech. Pokaždé, když zkouší všechny nové a nové role, vidí, že mu vyhovuje tu jedna role, podruhé jiná“.

Anatolij Vasserman odhaluje tajemství, jak vychovat génia. Ukazuje se, že každý se ním může stát.

Anatolij Vasserman: „V stádu se neustále bojuje o místo v hierarchii. Ale pokud několikrát v tomto boji prohraješ, pak se postupně smiřuješ s touto situací a neusiluješ dostat se až na vrchol. Proto je žádoucí, aby již od útlého věku, opravdu od mateřské školky, tuto neustálou soutěž v dětském kolektivu sledovali a nasměřovali ji do několika vektorů, aby každé dítě mohlo v nějakém směru pocítit své úspěchy“.

Raisa Nikitina v 84 letech běhá maratón. Anastasie na vlastní pěst zadržela bytového zloděje. Intuice zachránila život Alexeji Chitrovi. Prorocké sny pomohly Ludmile Antipině zachránit svou vnučku před smrtí, a Jevgeniji Rodiminu najít poklad. Sensibilka Světlana Proskurjakova hledá zločince. V mysli Billyho Milligana žilo 24 různých osobností. Anatolij Vasserman ví všechno na světě. Co mají tito lidé společné? Všichni z nich využili toho, čím je příroda obdařila. A všichni se shodují v tom, že na různé úrovni má takové možnosti každý. U někoho se probudí v extrémní situaci na pokraji života a smrti. Někdo si začne naslouchat a začne metodicky rozvíjet svůj talent. Někdo uzná za nejlepší si toho vůbec nevšimnout. Co dělat s dary přírody - každý si musí rozhodnout sám za sebe.

-konec-

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly