SEZNAMTE SE S MIKROBIOMEM: VÝŽIVA A ZDRAVÁ STŘEVA = JASNÁ MYSL (1)

Shea Bridgette

Shea Bridgette

autor

18.02.2021 Zdraví

Právě v tuto chvíli zde jsou biliony drobných organismů, které se snaží zajistit vaše přežití. Kvůli jejich existenci nejste nikdy opravdu sami a nejste pouze trvalou součástí přírody, ale také ji sami představujete. A je třeba dodat: Jste člověkem jen napůl! I jeden z těchto faktů je dost na to, aby nás zastavil na naší cestě, abychom se zamysleli nad skutečností, kým a čím jsme, jaké je naše místo v tomto světě, nemluvě o všech čtyřech. Nejde o nějaké nepatrné pocity, a všechny existují díky některým z nejmenších obyvatel našeho těla. Źijí ve fascinujícím, jedinečném a zdánlivě zázračném světě, který interaguje s našimi buňkami a hostuje na našich tkáních. Je to jedinečný a zdánlivě zázračný svět mikrobiomu.

 Mikrobiomy jsou společenstvími bakterií, hub, virů a dalších mikrobů, která přispívají k pohodě celého těla. Všude okolo a uvnitř každého z nás jsou mikrobiomy; někteří vědci dokonce jdou tak daleko, že tomu v našem střevě říkají „mikrobiální orgán“. Skládá se z bilionů mikrobů, zahrnuje archea, bakterie, houby, kvasinky i viry, a tato součást naší anatomie počtem téměř převyšuje naše vlastní lidské buňky. Pro každého z nás je konstantní a individuální jako otisk prstu, a zároveň proměnlivý. Je natolik dynamická, že se může měnit nejen s tím, co má zcela pochopitelný vliv, například s naší stravou, ale i spolu s něčím, co s ní zdánlivě nesouvisí, jako je cesta napříč časovými pásmy. Tato fakta oprávněně mohou a možná dokonce mají navždy změnit způsob, jakým sami na sebe pohlížíme.

Většina vědecké práce zaměřené na lidský mikrobiom cílí na výzkum ve střevech. Ovšem po pravdě řečeno, mikroby jsou všude v nás, uvnitř našich těl, na naší pokožce a v každém otvoru i orgánu. Tyto mikroby jsou zodpovědné za to, že se nám daří prospívat, jsou-li správně vyváženy v té části těla, ve které nebo na které žijí. Když jsou naše mikrobiomy v rovnováze, udržují naši pokožku a tkáně zdravé, chrání nás před patogeny, produkují vitamíny, které si sami neumíme vytvořit

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 900 hodinám videa a 12.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.