SEDM NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH DŮVODŮ, PROČ OMEZIT UŽÍVÁNÍ SMARTPHONU

Dodson Frederick

Dodson Frederick

autor

05.02.2021 Společnost

Za poslední rok jsem omezil užívání svého smartphonu na absolutní minimum a je to skvělé. Používám ho asi dvě hodiny týdně. Předtím pro mě bylo téměř nepředstavitelné žít bez Google Maps, bez dostupnosti 24/7, aniž bych měl telefon neustále u sebe „pro případ nouze“ nebo k online prohlížení, abych se stále orientoval ve všech „aktualitách“ a „současných událostech“. Začal jsem pozvolna. Nejprve jsem ho vypnul na jeden den v týdnu. Posléze jsem svou neaktivitu rozšířil na několik dní týdně. Nakonec jsem ho už téměř vůbec nepoužíval. Níže uvádím dobré důvody pro omezení jeho používání:

 

1) Smartphony nebo iPhony vedou k návyku užívat místo otevřeného vědomí jen úzký úhel pohledu.

Úzké zaměření je primární příčinou napětí, stresu a excesivního myšlení i všech problémů, které s tím souvisejí. Otevřené i periferní vědomí je na druhé straně spojováno s klidnou myslí, duševní a tělesnou pohodou i se všemi výhodami, které s nimi souvisejí. Chytré telefony náš pohled spíše zostřují, místo aby jej zjemňovaly. V tomto smyslu smartphone vytváří pravý opak meditativního stavu. Umístěte své ruce do vzduchu nalevo a napravo od hlavy, abyste je jen stěží zahlédli koutkem očí. Poté je přesuňte dále od hlavy, směrem doleva a doprava, nicméně abyste je stále viděli. Zároveň si uvědomte všechny zvuky, které slyšíte. A také si uvědomte, co se děje kolem vás a v prostoru za vámi, kam už vaše oči nevidí. Jedná se o periferní a otevřené vědomí. Všimněte si, jak váš pohled zjemní, mysl i tělo se nenápadně uvolní.

 

2) Prostřednictvím smartphonů můžete být snadno po celou dobu sledováni.

Mnozí by raději tuto malou nepříjemnost ignorovali, přesto je to pravda. Podívejte se například na tuto zprávu – „Google potvrzuje bezpečnostní ohrožení Androidu: stovky milionů zasažených uživatelů“:

"Bezpečnostní výzkumný tým společnosti Checkmarx má ve zvyku odhalovat alarmující zranitelná místa, v minulosti zveřejnil informace týkající se Alexy od Amazonu nebo aplikace Tinder. Nicméně objevení zranitelných míst ovlivňujících Google a smartphony Samsung, která mohou potenciálně zasáhnout stovky milionů uživatelů Androidu, je dosud největším. Co vědci odhalili? Ale pouze způsob, jakým může útočník převzít kontrolu nad aplikacemi ovládajícími kamery chytrých telefonů a vzdáleně tak pořizovat fotografie, nahrávat videa, špehovat vaši konverzaci tím, že ji bude nahrávat, kdykoli zvednete telefon k uchu, identifikujete svou polohu atd. To všechno se dělo zcela tiše, na pozadí, přičemž uživatel nic netušil. Google předstírá, že o ničem nevěděl, ale ve skutečnosti jde o známou věc už od vynálezu chytrých telefonů a vždy bude platit, že elektronickou komunikaci lze různými způsoby odposlouchávat".

 

3) Smartphony a iPhony jsou spojeny s návykovými vzorci

O závislosti na smartphonech už toho bylo mnoho napsáno. Sledujte, jak lidé reagují, když zapomenou, rozbijí nebo ztratí svůj telefon. Naprosto je to vyvede z míry a rychle si pořídí nový. Většina lidí věří, že jej nezbytně potřebují kvůli své práci, přátelstvím, penězům, znalostem, instrukcím, informacím o počasí, daných místech, kvůli plánování, kontaktům se zákazníky... prostě k celému životu! A právě proto je dobré se bez něj obejít. Byl jsem překvapen, jak těžce někteří lidé nesli, když jsem po většinu času nechával svůj smartphone vypnutý, protože se domnívali, že chci ukončit naše přátelství. Dokonce i můj kadeřník naznačoval, že bez smartphonu může být obtížné potvrdit mé objednání. Nevěděl jsem, že také ostatní závisí na mém vlastnictví telefonu – bylo to legrační. Samozřejmě, pokud je někdo opravdovým přítelem nebo má skutečný zájem o podnikání, pak se se mnou bude přátelit nebo obchodovat bez ohledu na to, jestli jeden z nich vlastním, nebo ne.

 

4) Spoléhání se na aplikace podkopává vaše vlastní intuitivní a duševní schopnosti

Závislost na aplikacích se nám může vymknout z rukou. Znám lidi, kteří při jakémkoli přemýšlení o čemkoli okamžitě zvedají telefon a ptají se vyhledávače, místo aby o věci přemýšleli samostatně. Když si nejsou jisti, kde se přesně nacházejí, rychle pátrají v mapové aplikaci, než aby si procvičovali svou prostorovou orientaci. Nevědí, kde se mají najíst, a tak spoléhají spíše na aplikaci plnou recenzí než na vlastní nos. Vzpomínám si na jednu událost, kdy jsme s kamarádem hledali místo, které bylo přímo před námi, velkými písmeny, a on ho přesto hledal na svém telefonu. Řekl jsem: „Je to přímo támhle,“ ale on odpověděl: „Počkej, nech mě to zkontrolovat,“ a stále zíral na telefon.

 

5) Smartphony a iPhony vás mohou okrádat o čas

Přístroje vám mají šetřit čas a usnadňovat život. Jsem si jistý, že při odpovědném použití vám jej i usnadní. Ale u příliš mnoha lidí se stává pravý opak: Ztrácejí se v hraní nekonečných úrovní herních aplikací, bezúčelně si prohlížejí obsah, chatují, kontrolují Instagram, telefonují a obecně jsou stále k dispozici až do informačního zahlcení. V tomto druhu duševního rozpoložení se toho moc dělat nedá. Lidé žasnou nad tím, jak jsem dokázal napsat tolik knih, ale je to skutečně hračka, pokud se vzdáte své potřeby „rozptýlení“. Svůj smartphone můžete používat jako zařízení, které bude podporovat vaši životní misi a vizi, nebo jej lze naopak zneužívat k tomu, aby od nich odvracelo vaši pozornost. Od té doby, co jsem omezil používání chytrého telefonu, zvládnu během dne udělat daleko více kreativní a naplňující práce. Moje mysl je prostá všeho zmatku a mnohem lépe soustředěná. A navíc mám příležitost se po celý den dívat na skutečné lidi a mluvit s nimi.      

 

6) Smartphony mohou omezovat komunikaci ve vztazích

Jeden by si myslel, že telefonování a posílání textových zpráv vede k intenzivnější komunikaci a zlepšuje vztahy. Ale také to člověka odřízne od okolních lidí. Během zírání do telefonu máte jen redukované povědomí o výrazu ve tváři ostatních lidí, o jejich dechovém rytmu, myšlenkách, emocích, držení těla, auře, energii, oblečení, pokožce… obecně si celou osobu do značné míry neuvědomujete. Někteří lidé dávají přednost tomu, aby svá přátelství či vztahy pěstovali spíše na dálku a komunikovali pouze prostřednictvím nějakého messengeru nebo textovými zprávami. Netouží po blízkosti, vůni, dotycích, realitě. Nicméně přátelství „na dálku“ nejsou skutečná. Pokud je na vaší straně nulové úsilí nebo investice, kde potom je ten vztah? Lidé, se kterými mluvíte především online, spadají do kategorie známých, nikoli přátel.

        

7) Život se stává zážitkem z druhé ruky

Na výše uvedeném snímku jsou zachyceni lidé, kteří si pomocí svých telefonů fotografují slavnou Monu Lisu. Před nedávnou dobou jsem byl na tomtéž místě. Jenže já jsem Monu Lisu nefotil. Raději jsem obrátil celé své vědomí k obrazu, abych jej vnímal přímo, než abych vlastnil jeho telefonickou kopii z druhé ruky. Se vším, co zde bylo řečeno, rozhodně nejsem „proti“ chytrým telefonům. Poukazuji na přehnanou důležitost, kterou jim lidé přisuzují. Představte si svět, ve kterém páry hledí více do svých smartphonů než na sebe. Správně předpokládáte: To je druh světa, který jsme již vytvořili. Naštěstí jsem ho opustil. Nikdy si telefon neberu s sebou, když mám schůzku s někým, koho si vážím. A to samo o sobě prohloubilo mou radost z lidí, požitek z okolního prostředí, potěšení z osobního kontaktu, užívání si přítomného okamžiku.