ROSSLYNSKÁ KAPLE: JAK NAHOŘE, TAK DOLE - DEKÓDOVÁNÍ TAJEMNÉHO KLENUTÉHO STROPU (1)

Nesbit Jeff

Nesbit Jeff

autor

18.05.2020 Zajímavosti

Poprvé jsem navštívil Rosslyn na konci 90. let během jednoho z mnoha „návratů domů“ ze Spojených států. To jsem netušil, že tato návštěva bude počátkem více než 20leté fascinace malou kaplí. Nachází se jen pár kilometrů jižně od Edinburghu, hlavního města Skotska, a byla založena 21. září 1446, v den podzimní rovnodennosti, právě když slunce vycházelo přesně na východ od kaple. V rámci vatikánského plánu christianizace původních náboženských svátků odvozovaných ze slunečních cyklů bylo datum označeno také jako svátek sv. Matoušesvětce, jemuž kapli zasvětili. V průběhu staletí drobná kaple skromné velikosti neodpovídala své stále rostoucí pověsti místa plného tajemství a intrik. Velmi se diskutovalo o jejích domnělých vazbách jak na templářské rytíře, tak na zednáře, a tvrdí se, že Rosslynská kaple sloužila coby úložiště archy úmluvy, Longinova kopí, svatého grálu, a dokonce i Kristovy mumifikované hlavy mezi dalšími mimořádně cennými relikviemi.

Poslední dobou, halasně propagované vydání románového trháku roku 2003, "Šifry mistra Leonarda"  od Dana Browna, představilo mnohem rozsáhlejšímu světovému publiku nápad, který tu existoval už od roku 1982, kdy vyšla publikace "Svatá krev a svatý grál", kontroverzní kniha naznačující, že manželství mezi Ježíšem Kristem a Marií Magdalénou bylo počátkem pokrevní linie, která trvá dodnes. Brown zasadil konec svého románu do Rosslynu a jeho popularita byla taková, že podnikání okolo kaple od té doby vzkvétá. Ačkoli jsem v průběhu let publikoval několik spisů vztahujících se k Rosslynu, žádná část kaple nevzbuzovala mou zvědavost více než její velký klenutý strop rozdělený do pěti polí. Od prvního okamžiku jsem zjistil, jak je obtížné hledět na strop bez úžasu nad tím, nad čím asi mohl tvůrce kaple, hrabě William Sinclair, hloubat, když kreslil svůj nyní ztracený plán. Bylo mi však jasné, že na něco myslel, a že to muselo být cosi velkého.

Rosslynská kaple

Pojďme se na to podívat

Strop sestává z pěti polí, n

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly