QANAT: DŮMYSLNÝ STAROVĚKÝ VODNÍ SYSTÉM PERSIE - STARÁ METODA DOPRAVOVÁNÍ VODY MÁ POTENCIÁL I PRO SOUČASNOST

Úvod

Světu dochází zásoby pitné vody a tento nedostatek se stane kritickým v mnoha vyprahlých zemích a velkoměstech do roku 2030. Moderní přehrady, jako jsou Tři soutěsky v Číně, přehrada Asuán, přehrada Itaipu na hranici Brazílie/Paraguaye i další, přispěly k odkládání problému, ale růst populace, změna klimatu a vyčerpání vodonosných vrstev se zvyšují. Staré národy rovněž čelily podobným problémům s vodou a některé kultury, jako Římané, přizpůsobili nebo vynalezli inovativní řešení s akvadukty, cisternami, tunely a rozsáhlými potrubími. Jiní, například příslušníci mayské kultury, nakonec po vyčerpání zásob vody vymřeli.

Na druhé straně staří Peršané vynalezli skutečně geniální způsob zásobování čistou vodou ve vyprahlém klimatu. Dávno před rokem 500 př. n. l. vymysleli hydraulický systém sběru a transportu, „qanat“, který vedl pramenitou vodu z kopců tunely až na suché pláně a k zemědělské půdě pouze pomocí gravitace. Série svislých, rovnoměrně rozmístěných šachet byla použita jak k získávání vody, tak k hloubení a údržbě tunelu. Systém qanatů byl natolik úspěšný, že se rozšířil napříč střední Asií do severní Afriky a Arábie.

Perské Qanaty

Nejstarší doložené datum stavby qanatů naznačuje, že tento systém byl používán již v roce 2000 př. n. l. v Dashtebayze. Nejdelší qanat byl dlouhý 71 km s 2 115 svislými šachtami ve starobylém městě Zarch, postavený asi před 3 000 lety. Bylo to během Achaimenovské říše, která trvala od roku 550 do 331 př. n. l., založené Kýrem II. Velikým, a technologie qanatů se šířila skrz vyprahlou krajinu. V úrodnějších oblastech vybudoval král Kýros na řece Kur přehradu Ramjerd a nechal postavit Jamshidské kanály, aby zavlažovaly planinu Marvdasht v provincii Fars. Od doby Kýra II. Velikého se technologie qanat rozšířila na východ do Pákistánu a Afghánistánu, kde se stala známou jako karez, a na západ do severní Afriky, kde se nazývala foggara a fughara. Byla také používána ve státech Perského zálivu, jako je Omán. Kolem roku

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.