PRÁVĚ V TĚCHTO HODINÁCH JSOU V CENTRÁLNÍ ČÁSTI USA OČEKÁVÁNY CELÉ SKUPINY EXTRÉMNĚ NIČIVÝCH TORNÁD

Naše redakce získala informace o tom, že z neděle na pondělí by mělo střední část USA zasáhnout vysoce extrémní počasí doprovázené nebývale velkým krupobitím, extrémní elektrickou aktivitou včetně monstrózních tornád. Varování bylo vyhlášeno již v sobotu s tím, že by se v tomto případě mělo jednat o jeden z nejničivějších projevů počasí za několik posledních desítek let.

V této souvislosti bude samozřejmě velmi zajímavé sledovat, zda se tyto předpoklady naplní a v jakém rozsahu. Mnozí odborníci se shodují v tom, že po poměrně klidném letošním počátků tornádové sezóny, by měl právě v těchto dnech přijít velmi radikální obrat.

Mnohé sdělovací prostředky naznačují, že lidé budou muset věnovat velmi pečlivou pozornost změnám počasí, které v mnoha případech mohou mít i velmi rychlý ráz. Jde především o lokální varování před lokálním nebezpečím vzniku tornád, neboť právě ta by měla dosáhnout extrémně silných projevů. A co je nejhorší, mělo by k nim dojít právě po setmění v nočních hodinách, kdy je jejich vizuální pozorování prakticky nemožné.


Mezi nejrizikovější oblasti podle posledních zpráv, které jsme obdrželi z úřadu "Prediction Center National Weather Service Storm", patří: Kansas City, Missouri, okolí St. Louis, Little Rock, Arkansas, okolí města Memphis, okolí města Tulsa, Oklahoma a okolí města Dalas. Lidé žijící v těchto oblastech byli vyzváni k tomu, aby si do zásob zajistili jídlo, vodu, baterky, baterie (hlavně do rádia), oblečení, potřebné léky a ujistili se, že v jejich blízkém okolí se nachází tornádový úkryt.

Podle "Prediction Center National Weather Service Storm" bude nebezpečné počasí přetrvávat po celý tento týden. Z pondělí na úterý je nebezpečí podobných meteorologických jevů vyhlášeno i v oblastech amerických států Mississippi, Tennessee a spodní části státu Ohio. Podle níže uvedených meteorologických dat se aktuálně jako nejvíce nebezpečnou oblastí jeví severo-centrální část státu Arkansas, kde jsou podmínky pro vznik skutečně smrtících tornád téměř ideální.

Poslední údaje zachycené na "hodografu" pro severní a centrální oblast státu Arkansas hovoří sami za sebe. Ti čtenáři, kteří se nevyznají v těchto meteorologických modelech, by měli věnovat pozornost pravé spodní části "horního hodografu", kde je učebnicová ukázka silného střihu větru o ideální rotaci s výškou.

Podle "Storm Predicition Center" se sídlem v Norman, stát Oklahoma je v současné době velmi bedlivě sledována poměrně rozsáhlá oblast táhnoucí se od Jižní Dakoty až po Louisianu, kde lze očekávat velké množství konvektivních supercel, které na tak velké ploše mohou během několika hodin vyprodukovat sto i více velmi silných tornád.

Někteří jsou skutečně přesvědčeni o tom, že tyto dny by se z meteorologického hlediska mohly zapsat jako jedny z nejhorších v americké historii.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.