PRADÁVNÉ VZPOMÍNKY NA PLEJÁDY V PŮVODNÍM PŘÍBĚHU SVĚTA (2)

Coombs Allistair

Coombs Allistair

publikováno: 17.06.2017 kategorie: Zajímavosti

Šaty z bílého peří

Když britský genetik a spisovatel Stephen Oppenheimer8 zkoumal výskyt pověstí o Měsíci a jezeře na území jihovýchodní Asie a Melanésie, všiml si pozoruhodnou podobnost v personifikaci Plejád, jako sedmi opeřených žen, které sestoupily na Zemi a koupaly se v noci v jezeře či v zálivu. V této asijsko – pacifické verzi, se hovoří o romantické schůzce u vody, o muži, který ty ženy pozoroval a ukradl  roucho utkané z peří, patřící jedné z žen, když se koupaly. Typicky pak následovala svatba muže a ženy a nakonec žena utekla a vrátila se do nebe.

Příběh z Bornea hovoří o muži, který v noci zabloudil a viděl sedm koupajících se žen. Jednu nymfu chytil a vzal ji domů,  aby se stala ženou jeho syna. Manželství fungovalo dobře, dokud syn v hádce neudeřil ženu svým kabátkem, pak se z nebe snesl druhý kabátek. Žena zmizela, ale zanechala po sobě dítě, které se stalo předkem toho kmene. V další pověsti z jihovýchodního Bornea  vystupuje sedm andělských bytostí, známých jako bohyně Santang, které z nebe na zlatém koštěti seslal nebeský bůh, aby se staly učitelkami lidí.

Ze severního pobřeží Nové Guiney pochází pověst o muži jménem Nimuk, který špehoval sedm žen, když si svlékaly šaty z peří, aby se vykoupaly. V měsíční verzi pověsti z té oblasti se jednalo o sedm ptáků kazuárů, kteří se, když si kvůli koupání odložili sukně, kterými měli přikryté ohanbí, okamžitě proměnili v nahé ženy. Nimuk jednu sukni ukradl a následně zjistil, že ji může používat při nočním lovu, aby mu svítila, když ji vloží do bambusové tyče. Jeho bratr  svítilnu nesprávně použil a měsíční světlo uniklo z bambusové tyče  zpátky na nebe tak, že se vyšplhalo nahoru po chlebovníku.

Ve verzi z Vanuatu dal bůh Tagaro ženám, které byly poslány z nebe na Zemi, křídla. Když plavaly v jezeře, skupina mužů jim křídla schovala. V tomto příběhu se do nebe vrátila pouze jedna žena.

Plejády, v r. 1885 namaloval Elihu Vedder (1836–1923),
ze sbírky Metropolitního muzea umění,  New Yor
Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 500 hodinám videa a 10.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly