POZORUHODNÉ PŘÍPADY "UFO" V SOVĚTSKÉM SVAZU - UFO NAD ČERNOBYLEM (4)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

07.08.2019 Ufo

Před rokem 1986 nebyl Černobyl (myšleno ukrajinský Černobyl) ničím jiným než neznámým městem na řece Pripjať na severu Ukrajiny. Poté přišel strašný den, kdy toto město navždy ztratilo svou anonymitu. Dne 26. dubna 1986 došlo do té doby k nejhorší jaderné havárii na naší planetě a došlo k tomu v jaderné elektrárně Černobyl v tehdejší sovětské Ukrajině. Série závažných pochybení při obsluze tohoto složitého zařízení, plus nedostatky v konstrukci reaktoru způsobila ničivou explozi páry a roztavení „jádra“reaktoru č. 4.

Smrtelná radioaktivita se rozšířila nejen do dalších oblastí tehdejšího Sovětského svazu, ale zároveň výrazným způsobem znečistila Zemi po celé Evropě i na mnoha jiných místech. Způsobila obrovské zdravotní problémy stovkám tisíc lidí. Sovětský svaz se z této strašní katastrofy nikdy zcela nevzpamatoval, ačkoliv se jeho vůdci snažili skrývat pravdu, jak jen mohli. Ukrajinský vědec, autor mnoha knih a článků Valerij Josifovič Kratochvil shromáždil pozoruhodnou sbírku informací ohledně fenoménu UFO pozorovaného nad Černobylem. Své poznatky zveřejnil v zajímavé publikaci: „UFO – Návštěvníci budoucnosti“ (Minsk, 1992).

Jen málokdo si pamatuje, že tehdejší sovětské úřady se ve svých neúprosných, kriminálních a nezodpovědných pokusech za každou cenu skrýt příčinu katastrofy snažili zmást veřejnost i tím, že záměrně šířili zvěsti o tom, že nehoda byla způsobena objektem „UFO“. Zní to neuvěřitelně, ale fakta jsou v tomto případě poměrně jednoznačná. V srpnu 1990 našel Kratochvil bývalého technika jaderné elektrárny Michajla A. Varického, který žil v Černobylu od doby, kdy se elektrárna stavěla. Varickyj poskytl autorovi velmi zajímavé písemné prohlášení.

V noci po nehodě byl jeho spánek přerušen zvukem sirén. Následně společně s dalším technikem Michajlem Samojlenkem odjeli směr jaderná elektrárna. Řídili vozidlo značky „GAZ-51“ s poznávací značkou 24-28 KIZ. K reaktoru dorazili v 04.15 hodin. Již zdálky bylo zřejmé, že reaktor č. 4 je v plamenech.

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly