PINE GAP - AMERICKÁ ŠPIONÁŽNÍ ZÁKLADNA V SRDCI AUSTRÁLIE

Sdílené obranné zařízení v Pine Gap poblíž Alice Springs má v australském politickém prostředí problematickou, i když utajenou historii. Je, víc než co jiného, symbolem palčivých nevyvážeností v australsko-amerických vztazích a vyčnívajícím připomenutím toho, že Austrálie je vzdálenou, ale významnou provincií tvrdošíjného impéria se sídlem ve Washingtonu. “Sdílené” velení je výsměšné, zavádějící označení, protože toto zařízení v Severním teritoriu je pod kontrolou USA. Přetrvává skutečnost, že obslužnou část provádí australský personál. USA, které se chlubí svým ochranářstvím, dělá to ostatní.

Zařízení Pine Gap bylo zřízeno v roce 1970 jako jedna z největších satelitních instalací na světě a po desítky let zásobuje americké vojenské mise příslušnými daty a  odpovídajícími informacemi, ať již s vědomím, anebo bez vědomí slouhů v Canbeřře. V průběhu let prosákla do médií odhalení o tom,  k čemu je toto zařízení vlastně využíváno. Noviny "The Australian" v dubnu 2014 zveřejnily, že dva australští občané – Christopher HavardQueenslandu a člověk s dvojím občanstvím, tj. také s občanstvím Nového Zélandu, “Muslim bin John” (Darryl Jones) – byli 19. listopadu  2013Jemenu zabiti při útoku dronu. Oba muži, údajně příslušníci al-Kájidy na Arabském poloostrově, cestovali v konvoji vozidel s Abu Habibem al- Yemenim, klíčovou postavou Al Kájidy. (Australané se neobtěžovali při popisu průběhu zabití použít výraz,  že se mělo jednat o „militanty“).

Pine Gap  hraje klíčovou roli v americkém vojenském programu zabíjení
za pomoci dronů. Vedlejší škody' programu v podobě smrti stovek civilistů
vedlo k neutuchajícím protestům v zemích, jako je Pákistán.

Tehdejší australská ministryně zahraničí Julie Bishopová byla o útoku informována až poté, co bylo zveřejněno, že možná došlo k zabití australských občanů.  Mluvčí prohlásil, že “Austrálie do toho nebyla zapojena, ani o té operaci předem nevěděla“.  Lidi v novinách  "The Australian"1 to netrápilo, protože jsou to

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.