!!! ON-LINE REPORTÁŽ: "BITVA O JIHOVÝCHODNÍ UKRAJINU" - POHLED Z "DRUHÉ STRANY" (1.9. 2014)

1. září 2014


09.30
Povstalci se po nočních bojích radují z kořisti nových tanků (viz. video). (Je třeba dodat, že vojenská technika ukrajinské armády je opatřena dvěma bílými identifikačními pruhy, pozn. red.).

 

09:37
Již jsme o tom psali včera, ale je třeba znovu zdůraznit, že ozbrojené síly Ukrajiny se chystají na obranu města Mariupol, které se nachází nedaleko města Novoazovsk. Podle hlášení místních obyvatel, se z bytů v horních pattrech panelových domů po vystěhování rodin kulometná hnízda, místa pro  snajpery. Na střechách jsou rozmístěny lehké dělostřelecké zbraně (viz. obr. níže)
 

10:01
Letiště Doněck

A uýž nám přišla dlouho očekávaná zpráva o situaci na doněckém letičšti. Po nočních bojích zástupci tzv. "Doněcké lidové republiky" oznámili, že zhruba dvě čety ukrajinské armády vyvěsili bílou vlajku a vzdaly se. Ti kteří s rozhodli nevzdat i nadále se, ale více méně chaoticky pohybují v regionu letiště. (Interfax)  (Když se podíváme na obr. níže, který jsme pro vás připravili, je vidět, že v místě letiště, je patrná ikonka "ohně", což znamená, že zde aktuálně ještě probíhají boje, pozn. red).

 

10:22
Алексей Мозговой  velitel partyzánské skupiny "Duch" hovoří o zničení ukrajinského transportního konvoje  (viz. sekce videa)
POZNÁMKA: Připravili jsme pro vás nástin situace v tzv. "Ambrosievském kotli", kde v přípaě kapitulace ukr. vojsk je připraven humanitární koridor k ruským hranicím. Něco podobného můžeme videt u tzv. "Elenovského kotle", kde v případě kapitulace ukr. vojsk jim zřejmě bude umožněn návrat za frontovou linii ke své armádě, pozn. red. (viz. obr. níže)10:45

Tak a máme tu výstup ze svodky z dnešní noci v oblasti jihovýchodní Ukrajiny:

Během noci z 31. srpna-1. září 2014 bylo ze strany povstalců dodržováno dohodnuté příměří. Z předchozího odstřelování města Doněck došlo k na mnoha místech k poškození vodovodního a plynového potrubí. V rámci příměří bylo propuštěno na ukrajinskou stranu asi 300 zajatců, 72 zraněných vojáků a 35 obětí.

Armáda protivzdušné obrany tzv. "Doněcké lidové republiky" sestřelila letoun Su-27 ukrajinské armády, který porušil dohodu o příměří.

Ovšem lokální boje pokračovaly v letištním prostoru nedaleko města Lugansk. Zadrženo 13 vojáků ukrajinské armády z 80. aeromobilního pluku.

V důsledku dělostřelecké palby povstalců na pozice nepřítele v lokalitě obcí Малониколаевка, Ленино, Весёлая Гора došlo ke zničení raketového systému "Smerž", šesti děl "D-30", čtyř vozidel, muničního skladu. Na straně nepřítele padlo asi 30 vojáků.

Bezpečnostní složky města Mariupol zaminovávají přístupové cesty.

Ztráty na straně ukrajinské armády: letoun "Su-27", dva vrtulníky "Mi-8, dva tanky, šest prostředků "MLR", dva obrněné transportéry, čtrnáct děl a minometů, dvacet čtyři motorových vozidel, dva sklady s municí, 100 obětí, nezjištěný počet raněných, zadrženo třináct vojáků. Stav na straně povstalců zatím neudán.
11:15

Včera v podvečerních hodinách došlo nedaleka města Ilovajsk k zadržení osádky ukrajinských vojáků jednoho minometného stanoviště. Následně jim byly názorně ukázány  důsledky jejich počínání - rozbité budovy, spálené domy, zranění civilisté od střepin granátů atp. Vojáci se bránili tím, že rý pálili na slepo, tam kam jim ukázali jejich velitelé. Podívejte se na video (viz. sekce videí).
11:35
 Příslušníky kontrarozvědky "MO" tzv. "Doněcké lidové republiky" byla zadržena obyvatelka města Doněck -  Виктория Дзюбан, která ukr. vojsku donášela typy ohledně potencionálních cílů (viz. sekce videa) (Poznámka: Tento druh videí, je třeba vnímat s velkou rezervou, neboť propaganda běží na obou dvou stranách konfliktu, pozn. red).

 
11:55
Asi 100 ukrajinských vojáků byla zajato u obce Светлого    

 
13:02
Do Doněcku byli přivezeni zadržení ukrajinští vojaci z oblasti od města Ilovajsk z praporů "Azov" "Donbas". Na video se snaží vysvětlit proč bojovali (viz. sekce videa). Dále obr. níže. 

15:12
Podle informací povstalců tzv. "Doněcké lidové republiky", je ve městě Mariupol pod blokádou "uzamčeno" asi pět nebo šest důstojníků
"NATO"


 15:44
"Doněcká lidová republika" a "Luhanská republika" vyzvala Kyjev, aby uznal jejich zvláštní územní status.

Zástupci "Luhanské a Doněcké republiky" oznámili svou pozici jednání, se kterou by se mělo dnes v pondělí začít v Minsku další kolo jednání kontaktní skupiny ohledně Ukrajiny. Podle jejich názoru je tzv. "rovné jednání" jediným přijatelným způsobem, jak vyřešit konflikt a obnovit mír.

Dále uvedli, že jejich pozice by měla vycházet z principu položených během ženevského setkání zástupců Ruska, Spojených Států, EU a Ukrajiny ze 17. dubna 2014. "Luhanská a Doněcká republika" požadují uznání zvláštního statusu svých území, ukončení vojenských operací ze strany Kyjeva, uspořádání svobodných voleb a uznání statusu ruského jazyka.

Trvají také na zavedení zvláštního statusu pro své ozbrojené síly, právo jmenovat státní zástupce a soudce. Ve stejné době, je podle jejich názoru nutné zabezpečit bezpodmínečnou amnestii povstalců a politických vězňů. (Itar-Tass)
16:31
Ilovajsk, jedno z ohnisek tuhých bojů je pod kontrolou armády "Novoruska" (viz. sekce videa)   

 
17:02
V osadě  Волноваха došlo k zaminování mostu. Nedaleko se nachází sniperský bod. Dochází zde také k odstřelování bojové techniky (viz. obr. níže)

  


18:15
Válečná kořist armády tzv. "Doněcké lidové republiky" po bitvě o vesnici Amvrosievka (viz. sekce videa)


 

19:30
Analýza situace na bojišti z 1. 9. 2014 k 11.30 hodin (viz. sekce videa)20:45
Nové informace naznačují, že lodě pobřežní straže Mariupolu "Гриф" a "Калкан" byly včera zničeny přece jen dělostřelectvem povstalců (viz. sekce video)

     
21:15
V obci Амвросиевкa byl zlomen poslední odpor ukrajinské armády


21:43
Městečko Новотроицко, které se nachází mezi Doněckem a Волновахой bylo osvobozeno bez boje (viz. obr. níže)


22:00
Analýza situace na bojišti z 1. 9. 2014 k 20.30 hodin (viz. sekce video)


22:35
Právě skončila několika hodinová tuhá tanková bitva o městečko Лутугино s vítězstvím na straně povstalců. Лутугино se nachází asi 20 kilometrů jihozápadně od města Luhansk. Ukrajinská armáda byla nucena se z města a okolí nakonec stáhnout. To vše za mohutné dělostřelecké palby z obou stran. Na místě je prý mnoho mrtvých a raněných (viz. obr. níže)

23:25
Ukrajinská vojska byla nucena opustit vesnici Грабовское. A zůstala holá spiušť......  Jedna z žen hovoří o tom, jak jí z farmy ukradli dobytek a odvezli elektroniku (viz. sekce videa)
.

 
00:22
Povstalci zničili předmostí ukrajinských sil pod městem Luhansk

Vojska tzv. "Luhanské republiky" získali do své moci strategický bod "Veselá Hora". Toto místo bylo posledním opěrným bodem, ze kterého byly vojenské síly možné nastoupit na město Luhansk. Zástupce "luhanské armády" dále redaktorům společnosti "Interfax" sdělili, že jde v tomto případě o mimořádně klíčový strategický bod ze kterého lze kontrolovat pohyby vojenské techniky ze Severodoněcku, přes město Štěstí, Luhansk směrem na Starobělsk (viz. obr. níže). (Interfax)

01:35
Po dlouhých bojích opustily ukrajinské vojenské jednotky město Jelenovka odkud po velmi dlouhou dobu raketovými systémy "Grad" a "Kirov" ostřelovali Petrovskou a Budenovskou čtvrť města Doněck (viz. obr. níže).

 

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.