OKULTNÍ HISTORICKÉ POZADÍ PENĚZ (11)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

11.03.2019 Společnost

Faktem je, že peníze mohou být a také jsou vytvářeny z ničeho. Abychom však mohli mít víru v jejich existenci, je potřeba na ně dosáhnout prostřednictvím nějaké práce. Lidské bytosti instinktivně nevěří, že něco může být vytvořeno z ničeho. I proto do hry musel vstoupit proces soudobého bizarního systému pracovní činnosti a také proto, aby mohla být uspokojena logická část mysli, abychom uvěřili, že stvoření skutečně proběhlo.

Takže ekonomický systém je navržen takovým způsobem, aby odpovídal výše uvedenému parametru. Banka může vytvářet peníze „ze vzduchu“, ale my je pak budeme muset buď splatit zpět i s úrokem, pokud si je půjčíme, nebo si je vyděláme prostřednictvím práce někoho jiného, kdo si je půjčil z banky a je také povinen je vrátit zpět i s úrokem, anebo tu je třetí možnost, že peníze získáme prostřednictvím svých vlastních kreativních aktivit. Takže v tomto systému nezískáváme nikdy nic zadarmo, přičemž člověk vnímá iluzi, že i v tomto případě platí zákon zachování energie.

Potíž spočívá v tom, že díky technologickému pokroku je každým rokem zapotřebí méně a méně světové populace k výrobě zboží určené pro spotřebu ostatních. Karl Marx se o této skutečnosti zmínil, když hovořil o přebytku práce. S každou generací na jedné straně narůstá počet lidí v důchodovém věku a na straně druhé je zapotřebí stále méně a méně pracovních sil a tím více lidí je bez práce (toto tvrzení je platné z globálního celo-civilizačního úhlu pohledu, bylo by zavádějící to posuzovat podle momentální situace v ČR, kdy je na dobu přechodnou skutečně nedostatek pracovní síly, pozn. aut.).

Přístup Johna Maynarda Keynese k tomuto problému spočíval v uměle vytvářené pracovní činnosti a to jakýmkoliv způsobem, tak aby banky mohly vytvářet peníze a prostřednictvím nich stimulovat ekonomiku. Vůbec nezáleželo na tom, v čem ta či ona práce spočívala. V tomto duchu počala vznikat nekonečná propaganda této filozofie, jak dokládá výše uvedený reklamní banner. Samozřejmě, že v různé o

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly