OBDRŽEL KOLUMBUS TAJNÝ ÚKOL?

Kryštof Kolumbus je v anglicky-mluvících zemí znám jako Christopher Columbus, ve španělsky-hovořících krajinách jako Cristobal Colon, v italštině mu říkají Cristoforo Colombo a Cristofta Conbo v jeho údajném rodišti v Janově. Nikdy nebylo zcela jasné, jaké národnosti Kolumbus vlastně byl, s jistotou pouze víme, že měl bratra Bartoloměje a portugalskou manželku Filipínu Moniz de Perestrello, jejichž syn se jmenoval Diego. Po smrti ženy si našel milenku a s ní zplodil dalšího syna, tentokrát Fernanda. Říká se o něm, že to byl muž nevalné morálky, který s Indiány zacházel doslova brutálním způsobem. Ale zároveň byl i jedním z nejschopnějších mořeplavců své doby. Navíc existují vážné důkazy, že Kolumbus skutečný účel své slavné plavby do Nového světa tajil.

Začněme s tím, že vyvrátíme pár pověr, kterým někteří stále věří. Kolumbus například neprokázal, že je Země kulatá, jak se občas vykládá dětem ve školách (o to se zasadil o několik desítek let později Magalhães, který obeplul zeměkouli) a jeho námořníci se rozhodně nebáli, že se na okraji Země zřítí do neznáma. Učení lidé stejně jako i ti nejneotesanější rybáři té doby moc dobře věděli, že je Země kulatá a řecký filosof  Erasthothenés již ve třetím století v Egyptě dokázal poměrně přesně vypočítat obvod planety. Námořníci si také pochopitelně všímali, že když se blíží k pevnině, tak prvně vidí vrcholky hor, poté svahy a pak teprve břeh. A naopak lidé v přístavech zpočátku uviděli vrcholky stěžňů připlouvajících lodí, paluby a nakonec až celou loď. Je-li moře klidné, tak vlastně kdokoliv si může všimnout, že horizont je vlastně kruh neměnného poloměru, jehož okraje nelze dosáhnout a pozorný pasažér na lodi vycítí, že se nachází jakoby na vrcholku kopce.

Kryštof Kolumbus jako mistr navigátor
(Karl von Piloty 1826 - 1886)

Kolumbus věděl mnohem víc, než kolik toho vyslovil veřejně. Univerzitní profesoři ze Španělska a Portugalska, se kterými se Kolumbus před plavbou radil, již znali přibližnou velikost

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.