"NOEMOVY KOULE" ANEB DAVOVÉ ŠÍLENSTVÍ NABÝVÁ NA OBRÁTKÁCH

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

15.12.2012 Zajímavosti

To, že davová sugesce týkající se přicházející apokalypsy v souvislosti s koncem letošního roku nabývá ve společnosti na obrátkách, je patrné i na tomto příkladu. Jistý čínský vesničan jmenující se Liu Qiyuan se rozhodl rozhodným způsobem přispět k záchraně lidstva. Důkazem toho jsou jeho velmi specifická obydlí zvaná "Noemovy koule". Tyto pozoruhodné objekty jsou vyrobeny ze skleněných vláken a ocelového obložení v podobě zvláštně sofistikovaného systému rámů. V současné době jsou již "Noemovy koule" k dispozici a kdokoliv si je může zakoupit.

Pravdou však je, že pořizovací cena se pohybuje kolem 48 000 dolarů (no, nedejte to za potenciální záchranu svého života a života svých blízkých). Kulové bungalovy jsou navíc vybaveny kyslíkovými lahvemi, zásobou potravin a vody. Jak je patrné z přiloženého videa, nechybí ani sedačky opatřené bezpečnostními pásy.

Vynálezce Liu Qiyuan zástupcům agentury "AFB" sdělil, že jeho výrobek nebude mít problémy ani s vlnami o výšce 1000 metrů, jelikož se jeho "Noemovy koule" budou chovat prostě jako ping pongové míčky. I když jsou stěny poměrně tenké, mohou prý vydržet i velký tlak. Dle jeho sebevědomých slov jsou "Noemovy koule" určeny pro přepravu až 14 osob najednou, ale je možné uvnitř ubytovat až třicet jedinců, a to po dobu nejméně dvou měsíců.

Podle autora je izolace těchto artefaktů řešena takovým způsobem, že uvnitř může člověk vydržet v podmínkách severního nebo jižního pólu po dobu několika měsíců, aniž by hrozilo zmrznutí organismu. Liu přiznal, že byl ke svému dílu inspirován hollywoodským filmem "2012" a také šířícími se informacemi o blížící se údajné apokalypse.

"Pokud nějaký druh apokalypsy skutečně přijde, pak si budu moci říci, že jsem přispěl k přežití lidstva.", říká smrtelně vážně čínský farmář. I když se v důsledku půjček na nákup komponentů k výrobě poměrně výrazně zadlužil, faktem na druhou stranu je, že mu jdou objednávky z celého světa doslova na dračku. Otázkou ovšem tedy je, co je pro milého vynálezce podstatnější? Zda jím avízovaná pomoc při záchraně lidstva, anebo prozaický byznys. Odpovědět na tuto otázku zvládne asi každý rozumně uvažující čtenář.

Ale pozor, farmář Liu není v Číně zdaleka jediným "zachráncem lidstva". Ve východočínské provincii Zhejiang se nachází nejmenovaný podnikatel, který za 5 000 000 juanů nabízí speciální obydlí zvané pro změnu "Archa Noemova". Zato  jiný číňan pocházející ze severozápadní provincie Xinjiang invetsoval všechny své úspory (asi 160 000 dolarů) do vybudování jakéhosi záchranného bunkru přímo ve skalním masivu.

Pokud nás v této době sleduje nějaká mimozemská civilizace, pak musí nevěřícně kroutit hlavou. Nicméně i toto je zkušenost a asi je třeba tím nějakým způsobem projít.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.