NEIDAN: ZTRACENÉ TAJEMSTVÍ ČÍNSKÉ JÓGY A VNITŘNÍ ALCHYMIE (2)

Dao Johnathon

Dao Johnathon

autor

02.10.2019 Zdraví

"Tao Yin" (Strečing a návrat do jin)

Cvičení Tao Yin slouží podobnému účelu jako Hatha jóga, přesto se velmi liší. Hatha jóga se primárně zaměřuje na otevírání centrálních kanálů meridiánů páteře, zatímco Tao Yin se silně zaměřuje i na „břišní meridián" (Dai Mai). Odlišně také vypadá protahování Tao Yin, které obsahuje přidané trojrozměrné rotace. Hatha jóga zahrnuje převážně dvourozměrné pohyby, např. nahoru a dolů, dopředu a dozadu, a do stran. V Tao Yin jsou paže často ohnuté a prodloužení se provádí lokty namísto prstů, čímž se otevře hluboká fascie, což dodává kruhový trojrozměrný vzhled. Existuje také řada postojů prstů, zápěstí a paží, které se protahují a formují meridiány paží a připravují tělo na Qigong a také cvičení, která se překládají jako „Acuyoga“, která se skládá z úseků meridiánů a zároveň tlačí na akupunkturní body. Tao Yin pracuje většinou s prvním ze tří pokladů: Jing, který je uložený v ledvinách a kostní dřeni. Předpokladem protahování meridiánů a kalanetických praktik je příprava těla na další fázi - Neidan, který pracuje s druhým pokladem „Qi“ pomocí Qigongu, čímž se zefektivní. Pokud tedy nepraktikujete Tao Yin a provádíte pouze Qigong, je jeho účinnost většinou omezená.

 

"Qigong" (Energetické dovednosti)

Mnoho lidí slyšelo pouze o této části Neidan a dokonce může znát nebo provedlo několik základních cvičení qigong podle webu, nebo někoho, kdo zná základní qigong. Zatímco tekoucí jóga (Vinyasa) byla vytvořena v Indii během posledních 100 let díky Mysore Mistru Tirumalai Krishnamacharya, tekoucí jóga, jako je Qigong, se praktikovala v Číně několik tisíc let. Qigong vypadá jinak než jóga Vinyasa. Každé hnutí Qigong ne vždy proudí z jedné ásany do druhé jako Vinyasa, ale je to systém toku uvnitř sebe, protože každé cvičení se opakuje znovu a znovu, dokud není dosaženo výsledku. Také plynulé opakování Qigongu je samo o sobě formou pohybové meditace.

Qigong se primárně dělí na:

  • Léčebný Qigong (velmi měkké styly pro nemocné a slabé)

  • Qigong dlouhého života (hlavní Qigong - Taoistický Qigong z hory Wudan, pro zdraví a dlouhověkost, snadno naučitelný a lze ho upravovat podle své fyzické zdatnosti)

  • Martial Qigong (silný a tvrdý Qigong určený primárně pro bojovníky, posiluje kosti a šlachy, jako většina forem chrámu Shaolin)

I když během posledních několika tisíc let bylo v Číně vytvořeno mnoho forem Qigongu, Taijiquan. Chi je pravděpodobně nejoblíbenější - díky tomu, že je jediným tolerovaným během většiny nedávné historie komunistické Číny. Tento styl je bojový čchi-kung vytvořený vojenským generálem Chenem Wangtingem během dynastie Ming, přibližně 1580. Od té doby bylo vytvořeno mnoho měkčích lékařských stylů Taijiquanu a v roce 1956 bylo vytvořeno kombinované, zředěné shrnutí všech stylů CPC a Čínskou sportovní komisí, které se vyučovalo jako „Pekingská forma 24 Tai Chi“. To je prováděné v parcích v Číně pro zdraví.

Od vytvoření Taijiquanu se staly populární dva další styly bojového Qigongu: Baguazhang a Xing Yi Quan, které jsou spolu s Taijiquanem označovány jako tři styly „vnitřních bojových umění“. Během posledních tří tisíc let bylo vytvořeno mnoho stylů Qigongu na podporu Qi. I když se od sebe navzájem liší, mají stejný účel, zlepšit duševní a fyzické zdraví a zároveň připravit tělo na to, co se stalo ztraceným tajemstvím, nebo alespoň nepochopenou částí Neidan ... praktikování Zifagongu.

"Zifagong" (Spontánní zručnost)

Často nazývaná „spontánní jóga“, nebo „Spontánní Qigong“ a v Číně zcela zakázané od doby, kdy se CPC ujala moci. To je místo, kde se praktikující Neidan skutečně začíná učit umění Tao, což je úplné „uvolnění se“ a plné obejmutí hadí energie známé v indických tradicích jako „Kundalini“, v Neidan jako dračí energie uložená v „Thrusting“ meridiánu '(Chong Mai). Zatímco oddaný praktikující Qigongu si může rozvinout mnoho dovedností a síly Qi, Zifagong pomáhá udržet ego praktikujících pod kontrolou a pracuje na vyvážení a uzdravení třetího pokladu Shen, což je důležité před pokusem o vyšší úrovně Neidan.

Taoistický mistr Neidan Lao Tzu v Tao Te Ching uvádí, že bytosti (nebo jevy), které jsou v dokonalé harmonii s Tao, se chovají zcela přirozeným a neomezovaným způsobem. Cílem duchovní praxe pro lidskou bytost je podle něj dosažení tohoto čistě přirozeného způsobu známého v Neidanu jako Wu Wei, doslovně to znamená nečinnost a neusilování. Tím se spojí se stavem bez námahy a ve spontánním pohybu. Mnoho praktikujících Qigongu a moderních učitelů Qigongu většinou neví, že Qigong je součástí systému známého jako Neidan, a nikdy o Zifagongu neslyšeli. Protože praxe Neigong a Neiguan jsou velmi silné a otevírají duchovní a nadpřirozený svět Tao a kosmických sil, Zifagong pomáhá připravit se na tyto úrovně. Pokud někdo praktikuje Neigong nebo Neiguan s egem nebo poškozeným Shenem, má se za to, že to vyústí ve vážné problémy, jako je šílenství, smrt, nebo v nejhorším případě se praktikující může „proměnit“ v mocného hajzlíka, a použít sílu pro zlo!

Říká se, že Zifagong obrací praktikujícího Neidan k temné straně tím, že učí praktikujícího, že existuje vyšší síla - Tao milující, která řídí všechny věci, a my jsme pouze skromně vedeni jeho silou. Člověk se musí naučit odpustit všem věcem uvězněným v egoistické přírodě. Při praktikování spontánního pohybu spočívá porozumění v tom, že tělo je inteligentnější než mysl, takže člověk musí umožnit tělu, aby se houpalo, tancovalo a také se nedobrovolně třáslo, což odstraňuje blokády z fyzického těla, léčí trauma a upoutané emoce. Celý tento proces Zifagongu je poprvé k dispozici veřejnosti a vyučuje se v online školení E-motion jóga, kde vás krok za krokem naučí, jak aktivovat tuto mocnou léčivou energii. Dobrovolné a nedobrovolné třepání je způsob, jakým si tělo samo upravuje nevyrovnané tkáně a tlak ve svalech, šlachách, vazech a dokonce i v kostech. Chvění a spontánní tance a pohyby také pomáhají léčit tělo PTSD, traumata a upoutané emoce odstraněním šoku z těla, které je v Neidan známé jako „Poškozený Shen“. Toto očištění a uzdravení egoistického „já“ a fyzické bolesti je důležitým doplňkem a téměř předpokladem pro praktikování další fáze Neidan, známé jako Neigong.

"Neigong" (Vnitřní zručnost)

Neigong se překládá jako „vnitřní dovednost“ a zahrnuje taoistické sezení při Neigong meditaci, embryotické dýchání, tři mysli v jedné praxi, vnitřní úsměv, šest uzdravujících zvuků, sexuální Kung Fu a také stojící Neigong praktiky jako Neigong kostí a morku (Bone Marrow Neigong) a Zhuang Zhuang ( Stojící jako strom). Praktiky Neigong zahrnují vedení, cítění a léčení vnitřních energetických sítí meridiánů, orgánů, žláz a čaker. Tím praktikující Neidan pracuje na všech třech pokladech najednou, Jing, Qi a Shen, a přináší je do Neidan: „Vnitřní alchymie“.

Neigong by neměl být praktikován dětmi. Bezpečné je to pouze pro mladé dospělé, na rozdíl od Tao Yin, Qigong a Zifagong, které mohou děti bezpečně praktikovat. Pokud byste prošli kolem osoby provádějící Neigong, mysleli byste si, že jen sedí, nebo stojí a nedělají nic. Uvnitř ale provádějí vnitřní cvičení Neigong. Na rozdíl od Qigongu, který zahrnuje vnější fyzické pohyby, Neigong často neobsahuje žádný vnější pohyb, ale pouze vnitřní cvičení. Vnitřní dovednosti taoistického Neidan lze použít pro samoléčení, ale mohou je také použít praktici bojových umění k získání mimořádné síly pro boj. Taoistické tradice říkají, že je lze také použít pro vzdálené pozorování a psychické schopnosti, jako jsou ty, které jsou vidět na internetu, např. videa o „schopnosti Elektrické Qi mistra Johna Changa“.

 

"Neiguan" (Vnitřní vize)

Poslední fáze Neidan je známá jako Neiguan a je kompletním průvodcem do „prázdnoty“. Praktikant se už nesnaží nic vést ani léčit, nýbrž je spíše svědkem toho, co se děje a neděje. V buddhistických tradicích je to nazýváno Vipassana (meditace pozorovatelů). Po důkladném pozorování se člověk začíná ptát, kdo je pozorující, a „zaměřená“ mysl začíná hledat zdroj, který ve skutečnosti reálně neexistuje. Neiguan je pokročilá forma meditace, která aplikuje sílu těch nejmenších pocitů a podnětů, protože středem pozornosti a uvědomění se stává své vlastní tělo. Říká se, že během procesu pozorování Tao v nejmenších částech těla dojde k plnému ponoření do Tao, čímž vstupuje do stavu Zuowang (nulové ztotožnění se s vlastní identitou) a znovu se shledává se Shangdi (Nebeským císařem), tvůrcem všech věci a původ 'Prázdnoty'.

Poté, co Lao C´ ovládl Tao v 6. století před naším letopočtem, napsal klasiku taoistického Neidan - Tao Te Ching, 81 krátkých veršů, kterými popsal Tao těm, kteří ho nezažili. Fabrizio Pregadio ve svém komentáři po překladu skript o Neidan v roce 2011 uvádí, že lidská mysl je v podstatě prázdná, prázdné vědomí, které nemůže vnímat. Když se mysl setká se svým astrálním duchem Shen, používá vědomí k vytváření iluzí, vyhledává stíny a víří prach a sleduje vítr, když zvedá vlny. Egoistické „já“ nemůže Tao vnímat, k jeho vnímání je třeba se zcela vyprázdnit z „Já“.

-konec-

Další díly