NA HRANĚ VÁLKY: JAK SOVĚTSKÝ ROZVĚDČÍK A AMERICKÝ NOVINÁŘ ZACHRÁNILI SVĚT

Sérii operací sovětské rozvědky na získání tajemství americké atomové zbraně, je na Západě obvyklé nazývat „atomová špionáž“. Všichni, kdo se nějak do tohoto grandiózního dění zapojili, už vešli do historie. Jako například - Alexandr Semjonovič Feklisov a John Alfred Scali:

Rozvědčík Alexandr Semjonovič Feklisov se narodil 9. března 1914. Do historie vstoupil hned dvakrát: když se stal součástí „atomové špionáže“ a také při záchraně světa kvůli jejím následkům. „První mé vzpomínky se vážou k Londýnu,“ - vypráví Natálie Alexandrovna, starší dcera Feklisova. „V anglické školce jsem se prala s anglickým chlapečkem. Maminka se vždycky velmi červenala, ale táta se jen usmíval. To bylo v roce 1947. Otec byl tehdy zástupcem rezidenta pro technickou rozvědku a spolupracoval se slavným jaderným fyzikem Klausem Fuchsem, který se podílel na projektech jaderných zbraní." O deset let později se Feklisov ocitl v zemi „GP“ (главного противника = glavnovo protivnika) – tak otec nazýval Američany. V letech 1960 - 1964 ve funkci poradce velvyslanectví SSSR vedl sovětskou rezidenturu ve Washingtonu. A v říjnu 1962 došlo ke krizi v Karibiku...

 

Třináct dní krize

Restaurace a gril "Excendent Seafood" je dnes luxusním a drahým podnikem ve Washingtonu, co by kamenem dohodil od Bílého domu na Pennsylvania Avenue. Před lety to byla sice slušná, ale běžná restaurace ve městě. U jednoho z jejích stolů se dva lidé snažili zachránit svět před jadernou katastrofou. Dne 14. října 1962 americký špionážní letoun zjistil, že na Kubě se rychle staví plochy pro sovětské balistické rakety R-12. Jejich dolet 2000 km by pokryl celé americké východní pobřeží, včetně New Yorku a Washingtonu, Chicaga a Kansas City. Prezident Kennedy a první tajemník "Ústředního výboru KSSS" Chruščov, si neustále vyměňovali telegramy, ale nemohli se dohodnout - ani jedna strana nechtěla ustoupit. 

Natalie Alexandrovna

Svět se těsně přiblížil k jaderné válce, když 22. října Feklisova pozval na snídani

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.