MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ "RF" INFORMUJE O NOVÉ METODĚ LÉČENÍ RAKOVINY

Kočetkov Dnitrij

Kočetkov Dnitrij

autor

12.09.2018 Zdraví

- Individuální vakcína proti rakovině, vytvořená z lymfocytů konkrétního člověka. 

- Bílkovinný hojící koktejl, "zabijácké" buňky likvidující rakovinné buňky. 

Tato zpráva není z oblasti sci-fi, ale technologický průlom v medicíně, na jehož prahu nyní stojí Rusko. Prezidenta Ruské federace Vladimira Putina o tom informovala ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcová. (viz. video níže)

Onkoradiologické centrum v podmoskovském Balašichu přijímá až dva a půl tisíce pacientů ročně. Pomocí nejmodernějších přístrojů s vysokou přesností ozáření nádorů lze výsledek získat během jednoho týdne.

"Tato technologie se nazývá radiochirurgie a je účinností srovnatelná s chirurgickou léčbou. Za jedno až tři sezení lze dosáhnout úplného vyléčení nádoru. Ozařuje se nádor, který je v orgánu, zatímco zbytek těla zůstává nedotčen,“ - říká primář onkoradiologického centra Alexander Filimonov.

Ve svém květnovém dekretu, který byl podepsán okamžitě po převzetí prezidentského úřadu, Vladimir Putin stanovil ambiciózní úkol prodloužit průměrnou délku života občanů RF. Ze 73 let by měla do roku 2024 vzrůst na 78 let a do roku 2030 na 80. Ale bez moderní medicíny není možné takové plány realizovat.

Mezi priority podle dekretu patří snížení dětské úmrtnosti, boj proti kardiovaskulárním chorobám a rakovině. A zde pomohou objevy domácích vědců. V onkologii je zapotřebí přesněji diagnostikovat; jak známo, pokud je rakovina zjištěna v počáteční fázi, může být vyléčena s pravděpodobností 95 %. Podle ministryně zdravotnictví RF Veroniky Skvorcové nová ruská metodologie nemá ve světě obdoby.

„Do konce příštího roku se u nás objeví několik unikátních testovacích systémů. Objeví se tekuté biopsické metody, které umožní dlouho před klinickým projevem nemoci výskyt rakoviny signalizovat. A to už jsou individualizované metody léčení,“ - informovala ministryně.

"Existuje tu spolupráce s farmaceutickým a zdravotnickým průmyslem," uvedl prezident.

"Velmi aktivní," potvrdila ministryně.

"Připomínám, že už vícekrát jsme hovořili, že OPK (patrně společnost, jejímž úkolem je organizovat high-tech produkci konkurenceschopných produktů), je obzvláště dotčeno, že nemají žádné objednávky," řekl Vladimir Putin.

„Budeme mít skutečně unikátní preparáty. Již nyní zahajujeme novou technologii. Spočívá v tom, že se z konkrétního pacienta odeberou T-lymfocyty, modifikují se a vracejí zpět do organizmu. V důsledku šokového stavu imunitního systému se člověk uzdravuje. Jedná se tedy o onkovakcínu, ale personifikovanou. Bude to velmi zajímavé a zatím ve světě takováto vakcína nemá obdoby. A onkolytické viry (viry selektivně napadající nádorové buňky). Pracuje na tom mladý, velmi inteligentní a optimisticky naladěný tým prakticky ze všech regionů," uvedla Veronika Skvocová.

S vážným onemocněním bojuje samotný imunitní systém člověka. Ale ne vždy ho dokáže porazit - rakovinové buňky se naučí jeho ochranné mechanismy obejít. Nová metoda léčby však umožňuje vypořádat se s onemocněním pomocí "vražedných" buněk – lymfocytů odebraných samotnému pacientovi. Bioinformační technologie navíc pomohou lékařům vytvořit takový druh bílkovinného koktejlu, který pomůže právě konkrétnímu pacientovi.

„V zahraničí rovněž pracují v tomto směru,“ řekl Vladimír Putin.

„My samozřejmě víme o těchto analogických postupech a fakticky se také opíráme o jejich zkušenosti, ale my se chceme dostat dál. Jeden náš pacient byl touto naší metodou už léčen v minulém roce a my můžeme vidět výsledky. Jednalo o glioblastom, pacientu už byl v kómatu a měl otok mozku. Díky novému preparátu však otok zmizel a pak se zmenšil i nádor. Od té doby uplynul už rok a pacient dnes znova pracuje,“ informovala ministryně.

O programu boje s onkologickými onemocněními Vladimir Putin hovořil nedávno v „Přímé lince“. Do roku 2024 na tento program stát vydělil bilion rublů (348 miliard korun). Veronika Skorcová tehdy doplnila, že hlavním úkolem je především včasná diagnostika.

Dnes byly zveřejněny detaily: plánuje se vytvoření meziregionálních ambulantně-onkologických center, která umožní v průběhu dvou týdnů stanovit přesnou diagnózu. A pokud se v rámci základní lékařské péče objeví pochybnosti, výsledky budou převedeny do těchto 18 meziregionálních center, kde budou pracovat zkušenější odborníci.

„Věřím, že spolu se všemi regiony to dokážeme bezchybně zrealizovat. Na tom samozřejmě závisejí výsledky. Ale jestliže se naučíme kvalitním individuálním přístupům, pak se veškerá medicína přenese na zcela jinou úroveň,“ zdůraznila ministryně. 

„Dobře. Program je samozřejmě dobrý,“ schválil prezident.

Co se týče celého odvětví, Skvorcová řekla Putinovi o plánech „spojit“ rychlou a sanitární leteckou službu s pomocí centrálních dispečinků. Správní hranice regionů a podřízenost oddělení by se neměly stát překážkou. Pro pacienta je třeba poslat tu posádku, která je nejblíže. A nezáleží na tom, jestli je až ze sousední oblasti.

Pokud existují pochybnosti o plánu léčby, je obtížné shromáždit koncilium v malé okresní nemocnici. Ale již nyní specialisté z velkých klinik konzultují s kolegy z regionů v režimu on-line.

A samozřejmě bude pokračovat program vytváření tzv. "šetrných" poliklinik. Jednu z prvních prezident navštívil v roce 2017 během své cesty do Kirovské oblasti. Pro region tu bylo vše nezvyklé – objednávka přes internet, digitální lékařské karty, samostatný kabinet pro naléhavé volání, pochopitelná navigace a zdvořilý personál.

„Zeptal jste se tehdy, jestli budou další podobné polikliniky. Nyní už jich je 1147 ve 40 regionech. Opravdu to funguje, množení tohoto systému nesnížilo jeho efektivnost. Zaregistrovali jsme tu dvou až pětinásobné zkrácení čekací doby,“ referovala ministryně.

A do roku 2024 je plánováno, že více než polovina všech klinik jak pro dospělé, tak i dětských už bude „šetrná“, to znamená komfortní pro pacienty i zdravotnický personál.