KRÁTKÉ ZPRÁVY - AKTUALITY (2)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

13.04.2019 Zajímavosti

PODIVNÝ "BEZDRÁTOVÝ" KOMUNIKAČNÍ SYSTÉM V MOZKU

Výzkumníci, kteří studují mozek, narazili na tajemnou, dříve neznámou formu komunikace, která ohromila vědeckou komunitu. I přes velké vědecké průlomy zůstává mozek stále záhadou. Tým z univerzity Case Western Reserve ještě přidal svůj článek. Setkali se se samočinnou bezdrátovou komunikací, která může skákat přes různé části mozku. Zatímco spíme, mozková kůra a hipokampus v mozku vysílají záhadné nervové "vlny". „O těchto vlnách víme již dlouho, ale nikdo nezná jejich přesnou funkci a nikdo nevěřil, že by se mohli spontánně šířit,“ říká neuronový a biomedicínský inženýr Dominique Durand ze společnosti Case Western Reserve University v Clevelandu v Ohiu.

Tato pomalá periodická aktivita může generovat elektrická pole, která „krátce zapnou“ sousední buňky, což umožní komunikaci bez chemických látek napříč mezerami v mozku. Týmu se podařilo simulovat komunikaci zcela oddělených mozkových tkání, zatímco v těsné blízkosti zůstávali neúčastnící se části. Revizní komise The Journal of Physiology požadovala, aby výzkumníci znovu zopakovali své výsledky ještě před publikováním. Výzkumníci se k tomu s radostí zavázali a jejich příspěvek byl následně publikován v říjnu 2018. Tým má ještě dešifrovat, jak přesně proces funguje, nebo jak jej lze aplikovat. (Zdroj: http://tinyurl.com/y3bhrf35)

 

NATUROPATIE OBHÁJENÁ V PRVNÍ SVĚTOVÉ STUDII

Výzkumná studie publikovaná v posledním čísle časopisu Journal of Alternative and Complementary Medicine (Žurnál alternativní a doplňkové medicíny), byla provedena výzkumnými pracovníky Southern Cross University. Ti tvrdí, že prokázali, že naturopatická léčiva fungují při léčbě širokého spektra chronických stavů. Profesor Stephen Myers ze Southern Cross University uvedl, že studie byla motivována přezkumem, který vedl bývalý hlavní lékař Commonwealthu, který zjistil, že neexistuje žádný jasný důkaz účinnosti mnoha přírodních terapií. Výsledkem tohoto přezkumu bylo rozhodnutí od 1. dubna toho

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.