KRÁTKÉ ZPRÁVY - AKTUALITY (18)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

14.09.2020 Zajímavosti

Výzkumníci zpochybnili přerušovaný průběh evoluce 

Evoluční biologové se po dlouhou dobu neshodli na rychlosti evoluce, s níž se objevují nové druhy. Jsou nové druhy výsledkem postupných změn, jak tvrdil Charles Darwin, nebo se vývoj na krátkou dobu urychlí, když se vyvíjí nový druh? Světově proslulý paleontolog Stephen Jay Gould (1941–2002) formuloval společně s Nilesem Eldredgem (1943–) v roce 1972 teorii přerušované rovnováhy. Teorie uvádí, že druhy zůstávají v průběhu své existence víceméně nezměněny, přičemž k významným evolučním změnám dochází během rychlých speciačních událostí. Coby důkaz svého pohledu Gould představil fosilní záznam. Podle Goulda fosilní záznam obvykle ukazuje, že druh se po svém objevení významně nemění a že k významným změnám došlo, až když se objevil nový druh.

Obrázek ukazuje sedm druhů bryozoanů, které byly použity při odhalování.
Bílá čára je dlouhá pouze 500 mikrometrů

Stephen Jay Gould byl jedním z nejslavnějších evolučních biologů dvacátého století – takže jeho slova měla do dnešního dne velkou váhu. V nové vědecké studii pracovníků z University of Oslo její autoři tvrdí, že v nejslavnějším a nejdůvěryhodnějším příkladu podporujícím teorii přerušované rovnováhy našli několik metodologických problémů. „V naší reanalýze nejuznávanějšího datového souboru, který Gould použil na podporu své teorie, jsme nenalezli žádný důkaz přerušovaného vývoje,“ uvádí Kjetil Lysne Voje z  katedry biologie na UiO's Center for Ecological and Evolutionary Synthesis (CEES). (Zdroj: https://tinyurl.com/ycjq2ck5)

 

Studie zjistila blízké vazby mezi průmyslovými a zdravotními asociacemi 

Mnoho lékařů, kteří zasedají ve správních radách velkých lékařských asociací, dostává pravidelně vysoké platby od farmaceutických společností, což může, jak dokládají nové zprávy, nepřiměřeně ovlivňovat přijatá opatření nebo jejich doporučení. Ve studii zveřejněné v prestižním lékařském časopise The BMJ výzkumníci uvádějí, že zhruba 80 % americkýc

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.