KONJUNKCE SATURNU A PLUTA - ZAČÁTEK NOVÉHO SVĚTOVÉHO ŘÁDU

Aktuální planetární uspořádání je charakteristické konjunkcí Saturnu s Plutem, která označuje začátek nového cyklu a zlom ve světové historii. Na konci 20. let 21. století se věci pravděpodobně budou velmi lišit, proto níže prozkoumáme současné události a budoucí možnosti. Kruh vlivu tohoto planetárního uspořádání je mezi lety 20182021, zatímco přesná konjunkce se uskuteční 12. ledna 2020 ve 22 ° Kozoroha. Konjunkce Saturnu s Plutem v tomto stupni bude probíhat od 6. do 14. ledna, takže celé období bude pravděpodobně vnímáno jako těžké, ale můžeme očekávat stupňování napětí již od prosince 2019. Konjunkce padá na uzlovou osu obou planet, což zesiluje její účinek. Je tu také řada dalších planet, přičemž Slunce, Merkur a Ceres se připojují ke konjunkci v Kozorohu.

Fotomontáž planetárních snímků pořízených kosmickou lodí
(od shora dolů) Merkur, Venuše, Země (a Měsíc),
Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.
(Obrázek: NASA / JPL)

V březnu si s nimi dá dostaveníčko i Mars a setká se s Jupiterem na 22 ° Kozoroha a poté s Plutem na 24 ° Kozoroha a nakonec se Saturnem ve Vodnáři. Pak se Jupiter spojí s Plutem v dubnu, ale nedostihne Saturn až do prosince 2020. Zde máme přehled v bodové podobě:

 • konjunkce Saturnu s Plutem, 12. ledna 2020;

 • konjunkce Merkuru se Saturnem a Plutem, 12. ledna 2020;

 • konjunkce Ceres se Saturnem a Plutem, 12. ledna 2020;

 • Slunce vstupuje do konjunkce se Saturnem, Plutem a Ceres, 13. ledna 2020;

 • Mars vstupuje do Kozoroha, 16. února 2020;

 • Mars v konjunkci s Jupiterem, 20. března 2020;

 • konjunkce Marsu s Plutem, 23. března 2020;

 • konjunkce Marsu se Saturnem (ve Vodnáři) 31. března 2020

 • konjunkce Jupitera s Plutem, 5. dubna 2020

Mars pokračuje ve své procházce a bude tvořit sérii kvadratur ke spojení Saturn–Pluto, protože jde retrográdně do září 2020. Tyto kvadratury začínají v srpnu 2020 a mohly by naznačovat napjatý čas vážných konfliktů po celém světě. Mars má pověst začínajících bojů a na začátku obou světových válek svíral obtížný úhel se Saturnem i Plutem. Doufejme, že tentokrát dokážeme odolat. Naštěstí přítomnost Jupitera v Kozorohu může pomoci zvednout náladu a podpořit optimističtější přístup. Nevýhodou Jupitera je však tendence věřit, že nemůžete prohrát. Může podpořit chamtivost i aroganci a způsobit, že se budete cítit neporazitelní. Není to dobrá kombinace, když je ve spojení se Saturnem, Plutem a Marsem, spíše vše kazí.

Demonstranti čelící silnému dešti, když v neděli 18. srpna 2019
pochodovali proti návrhu zákona o vydání Hongkongu v roce 2019

(Foto: Studio Incendo)

Například když jsem psala tento příspěvek, objevilo se nebezpečí, které způsobily právě tyto tranzity. Mars a Merkur byly v opozici k Saturnu a Plutu a USA začaly v Íránu chřestit zbraněmi, aby vyvolaly reakci. To pro příští rok nevěstí nic dobrého vzhledem k tomu, jak začala poslední irácká válka. Takže kromě podivných úskoků v Ománském zálivu, co se ještě děje? V tuto chvíli není jasné, kolik událostí, které se nyní odehrávají, se ukáže jako významných – nebo dokonce oprávněných –, ale zde jsou některé hlavní body (je mezi nimi dokonce i několik pozitivních!):

 • probíhající konflikty v Sýrii, Libyi a Gaze;

 • násilné protesty v Súdánu po masakru v Chartúmu;

 • prezidentská krize ve Venezuele;

 • občanské nepokoje ve Francii spojené s hnutím Žlutých vest a jeho násilným potlačením;

 • masivní protesty v Hongkongu proti návrhu zákona o vydání Číně;

 • otázky týkající se hraničních kontrol v USA a probíhající migrační krize v Evropě;

 • příval propagandy o Rusku, včetně Skripalova incidentu v Salisbury;

 • vzestup autoritářských a pravicových vůdců v Evropě i po celém světě;

 • novinář Jamal Khashoggi byl zavražděn na saúdském konzulátu v Istanbulu;

 • Julian Assange byl zatčen a převezen do vězení Belmarsh, kde čeká na výslech v USA – stanovený na únor 2020, přímo před bouří;

 • zvýšení dohledu, online cenzury a kontroly svobody projevu

 • zavedení 5G sítě bez řádného výzkumu zdravotních účinků;

 • větší aktivita sopek po celém světě, včetně Indonésie a Mexika;

 • požár ničící střechu a věž katedrály Notre Dame v Paříži;

 • obrovské úsilí záchranářského týmu při boji o záchranu 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra z thajské jeskyně, kde byli uvězněni po 17 dní;

 • Kim Jong-un se setkal s jihokorejským prezidentem, aby podepsali Panmunjomskou deklaraci míru a potřásli si rukama nad demarkační linií; a

 • otevření nejdelšího mořského mostu mezi Čínou a Hongkongem.

 

Potřeba pozitivní změny

Toto postavení Saturnu a Pluta představuje potřebu hlubokých změn ve struktuře společnosti i způsobu, jakým využíváme moc. Starý řád je zničen a nový se teprve rodí, což znamená, že musíme přijmout smrt starého systému. Současná mocenská struktura světa byla zavedena po druhé světové válce v průběhu konjunkce roku 1947. To umožnilo zemím zničeným dvěma světovými válkami vše nově vybudovat a vytvořilo to spoustu bohatství. Nyní jsme na konci cyklu, který začal v roce 1982 a kterým začal proces převádění tohoto bohatství do rukou malé menšiny pomocí neoliberální ekonomiky a globalizace. Tento systém je založen na dluhu a je závislý na růstu. Má ničivý účinek na lidi i planetu jako takovou a je zjevně neudržitelný. A protože Pluto vstoupilo do Kozoroha v roce 2008, otřásl se. Nejde o přerozdělování bohatství – to problém jen odkládá. Potřebujeme systémovou reformu (s malou pomocí Uranu v Býku).

Historická katedrála Notre Dame
v plamenech, 15. dubna 2019.

(Foto: LeLaisserPasserA38)

Jsme na konci éry anglo-americké dominance, když se mocenské centrum posune směrem k multipolárnímu světu. Není jasné, jak se to bude odehrávat, ale existuje mnoho lidí, kteří chtějí udržet současný systém, neschopní vzdát se své pozice na vrcholu globálního totemového sloupu. Tato konjunkce označuje začátek období přechodu mezi systémy, takže po nějakou dobu může být pociťována jako chaotická. Není náhodou, že konjunkce Saturn–Pluto se odehrává tak blízko návratu Pluta v horoskopu Spojených států. USA mají Pluto na 27 ° Kozoroha ve 2. domě zdrojů a financí, takže ať se stane cokoli během příštích několika let, bude to mít hluboký dopad na jejich mocenské struktury. A to zase ovlivní zbytek světa. Toto období kolapsu je v nejlepším případě příležitostí k vybudování nových systémů, které všem přinesou prospěch. Je čas vést mocné k odpovědnosti a vyžadovat integritu od těch, kteří zastávají pozice spojené s autoritou a vedoucí úlohou. Je také čas čelit důsledkům starého chování a léčit rány minulosti – rány způsobené starým systémem.

Bohužel není mnoho vůdců, kteří se zdají být schopni zvládnout tento tlak. Vypadá to, že se většina zajímá více o vlastní kariéru či odkaz a drží se u moci ze svých osobních důvodů. Někteří jsou natolik blázniví, že podněcují další válku, ale bez ohledu na jejich scénář to může skončit jejich vlastním zničením. Systémy je možné transformovat bez zničení všeho okolo, ale na to musíte být dospělí. A přesně to vyžaduje Saturn v Kozorohu.

 

Ekonomický posun směrem od západu

Jak se transformují mocenské struktury světa a vznikají nové aliance, uvidíme postupný posun od západu k rostoucím národům skupiny "BRIC", včetně Číny, Indie a Ruska. Číňané jsou zaneprázdněni budovatelskou činností v rámci iniciativy „Pás a stezka“ s její infrastrukturou spojující Čínu s Asií, Evropou, Afrikou a dále. Hongkong je v prvním sledu tohoto posunu, a proto vidíme takové masivní protesty na ochranu jeho nezávislosti. Zatímco se formuje nový světový řád, uvidíme zhroucení starého řádu. To by mohlo zahrnovat rozpad dlouhodobých unií, jako jsou Spojené státy, Evropa a Velká Británie. Nic z toho se nestane přes noc a pomalý úpadek bude pravděpodobně trvat desetiletí – možná až do konce tohoto cyklu Saturnu a Pluta. Ale už vidíme počáteční fáze rozkladu. Konzervativní strana ve Velké Británii oslabuje – což je zábavné sledovat – ale celé politické spektrum se rozpadá, protože lidé ztrácejí víru ve starý způsob politiky. Možná se brexit vyřeší do ledna, tak či onak – nebo se možná všichni zblázníme. Někteří už k tomu mají blízko, ale většina z nich jsou politici. Ať se stane cokoli, bude to pravděpodobně mít dopad na obchodní smlouvy a ekonomiku, a to nejen ve Velké Británii, ale i ve zbytku světa.

Pochod proti brexitu, pro setrvání Spojeného království v EU v centru Londýna v Anglii,
19. října 2019, zatímco poslanci v Dolní sněmovně debatovali v sobotu poprvé
od roku 1982  a hlasovali o brexitové dohodě. Cílem pozměňovacího návrhu
bylo zastavit brexit bez dohody.

(Fotografie: Ilovetheeu)

Může přijít nějaká hospodářská recese nebo zhroucení, které poskytne záminku k reformě systému a zavedení digitální měny s konečným záměrem úplného odstranění peněz v hotovosti. Začátek konce by mohl přijít se zhroucením eura. Itálie připravuje plány na alternativní měnu, která by je osvobodila od sevření EU – nejsme to jen my, šílení Britové. Pokud ekonomická bublina praskne, jako tomu bylo během poslední kvadratury, mohou se pokusit ji znovu nafukovat pomocí něčeho, jako je „zelená technologie“, nebo nové ekologické dohody. Na povrchu se to může jevit jako dobrý nápad, ale to jen přesouvá lehátka na palubě Titanicu. Na hluboké úrovni se nic nezmění a příště se můžeme připravit na ještě horší pád. Bylo by hezké vidět, jak se ekonomické upíří chobotnice a zkorumpovaní bankéři dostávají před soud, ale moc se netěším. Systém má způsob, jak se chránit tím, že provádí povrchní změny, zatímco vykořisťování a korupce pokračují na své veselé cestě. Tento názor by mohl souviset s náladou působenou Saturnem a Plutem, která mě dostihla a uvrhla do ponurosti, ale pokud se podíváte do historie, je také realistický. Ráda bych se mýlila.

 

Boj o moc

 Nejhorším scénářem může být umocnění současného systému ve snaze udržet se u moci. To by se rychle stalo toxickým a my bychom sklidili vichřici katabolického kapitalismu. Špatnou zprávou je – tímto směrem už kráčíme. Důsledkem je ale probuzení lidí – což je dobrou zprávou. Systém bohužel nepotřebuje, aby se jeho občané probudili, takže vidíme bezprecedentní potlačování svobody tisku a svobody slova. Zprávy a hromadné sdělovací prostředky se staly „zábavou“ a již nemá moc vyžadovat odpovědnost. Publikum se tedy houfně odvrací a hledá pravdu jinde. Ale s ohrožením skutečné žurnalistiky je stále těžší najít pravdu. Alternativní on-line zdroje informací trpí vlnou cenzury, stínového zakazování, démonizace a dešifrování. Připojte k tomu směrnici EU o autorských právech (do roku 2021) a britskou Online Harms White Paper, která se snaží regulovat škodlivé projevy, a internet, jak jej známe, skončí.

Dlouhodobé nebezpečí spočívá v tom, že se přikláníme k technokracii. Jsme již pod dohledem a takzvané inteligentní sítě nezanechají žádné místo, kde se ukrýt. Lidé povolují, aby do jejich domovů pod zástěrkou pohodlí vnikaly špionážní technologie. Data z našich telefonů a naše online aktivity se používají k reklamním účelům a ke sledování naší polohy. Připojte několik nařízení zaměřených na „ochranu“ lidí a získáte skvělý způsob, jak si vynutit dodržování předpisů a kontrolu chování prostřednictvím sociálních kreditů. Mnohé z těchto technologických záležitostí zažijí svůj vrchol, když Pluto vstoupí do Vodnáře v letech 2023–24. Takže to, co se stane v příštích 18 měsících a jak se rozhodneme reagovat, je klíčové pro celou naši budoucnost. Tato konjunkce zahajuje nový cyklus, který skončí v roce 2053 – představte si všechny změny, k nimž do té doby dojde!

Zde jsou data pro váš diář – přidejte přibližně rok na obou stranách pro vstup a výstup:

 • konjunkce Saturnu a Pluta v roce 2020;

 • Saturn v kvadratuře k Plutu v letech 2028-29;

 • Saturn v opozici k Plutu v letech 2035-36;

 • Saturn v kvadratuře k Plutu v roce 2044; a

 • konjunkce Saturnu a Pluta v letech 2015-2054.

Pokud se má světový finanční kapitál do roku 2030 přesunout do Číny, můžeme očekávat, že k zahájení procesu dojde už v lednu 2020. Teď to nemusí být zřejmé, protože Čína v tuto chvíli zažívá vlnu nedůvěry, ale za deset let se toho může hodně změnit. Další kvadratura Saturn–Pluto by mohla představovat nějaký bod zvratu. Pak na vrcholu cyklu s opozicí v roce 2035 můžeme očekávat, že se tenhle štafetový kolík už bude předávat, pokud se to do té doby již nestalo. Můžeme si být jisti, že mocenská struktura světa bude do roku 2035 vypadat velmi odlišně. Raději se začněte učit čínsky…