KALASHI - POTOMCI STAROVĚKÝCH ARJŮ

Asta Svasti

Asta Svasti

publikováno: 21.04.2017 kategorie: Zajímavosti

Vysoko v Pákistánských horách sousedících s Afghánistánem v provincii  Nuristán je roztroušeno několik malých plošin. Místní obyvatelé toto území nazývají - oblast Čintal. Zde žije záhadný národ – Kalashi. Tajemství jejich jedinečnosti spočívá v tom, že si tento indoevropský národ zachoval vlastní identitu  i když žije v samotném srdci islámského světa. Zajímavé je, že tento národ ale nevyznává islám, nýbrž polyteismus (mnohobožství). Jsou to pohané. Kdyby ,,kalashi“ měli jako unikátní etnikum svůj vlastní stát, území a měnu, stěží by se někdo pozastavoval nad jejich existencí. Žije zde pouze 6000 jedinců tohoto specifického národa. Je to sama o sobě nejmenší a nejzáhadnější skupina obyvatel Asijského regionu.

Mladý muž národa Kalashi

Kalashi - (endonym –kasivo) název ,,kalash“ pochází od názvu místa v Pákistánu. Toto místo se nachází vysoko v horách Hindúkuše. Oblast se nazývá také Kafirstán. Jak již bylo řečeno, žije zde kolem 6000 obyvatel, neboť Kalashi byli téměř vyhubeni genocidou ze strany muslimů počátkem XX. století. Příčinou této genocidy bylo jejich ,,pohanské“ vyznání. Mluví kalashským jazykem, který patří do ,,dardické“ – skupiny indoevropských národů. Vedou uzavřený způsob života. Téměř polovina slov jejich jazyka nemá žádnou analogii v jiných dardických jazycích, ani v jazycích sousedních národů.

Pákistánu je rozšířená víra, že "Kalashi" jsou potomci vojáků Alexandra Makedonského. Možná právě proto zde makedonská vláda zřídila kulturní a informační středisko pro tuto oblast. Vzhled některých Kalashů je stejný jako vidíme u severoevropských obyvatel. Velmi často mají světlemodré oči a blond vlasy. Přesto vzhled části  Kalashů plně odpovídá dominujícímu etniku v této části Asie.  Panteon náboženského vyznání Kalashů - pohanství, má mnoho společného s obnoveným (rekonstruovaným) starobylým panteonem árjským. Někteří žurnalisté tvrdí, že Kalashi vyznávají starověké bohy. Toto tvrzení však blíže nespecifikovali. Ve stejném časovém období

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 500 hodinám videa a 10.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.