INTELIGENCE ROSTLIN: STUDIE UKAZUJÍ, ŽE VĚDOMÉ VNÍMÁNÍ NEMUSÍ SPOLÉHAT NA "MOZEK" (2)

Rostliny a spiritualita v šamanských kulturách

Víra, že rostliny tvoří inteligentní formu života, je běžná v šamanských kulturách, zejména v jižní Americe. Jak uvádí Michael Winkelman, docent na "Arizona State University": „....sebeidentifikace s širším vesmírem, zejména personifikace vnímajícího vesmíru, která je charakteristickým znakem ekofilosofie, je základním prvkem šamanismu“.8 Ve skutečnosti náboženské obřady, které se v těchto kulturách praktikují stovky let, často zahrnují spotřebu psychotropních rostlin pro přístup k alternativní realitě a vyšším stavům vědomí; během těchto ceremonií šaman přebírá roli duchovního průvodce a řídí zážitek prostřednictvím chantů, bubnování, zpěvu a dalších psycho-dramatických praktik. Věří, že tyto rostliny mají posvátné vlastnosti s potenciálem poskytnout účastníkovi hluboké duchovní vhledy.

Zatímco moderní věda tyto psychedelické zážitky odmítá jako neurochemické změny v mozku, mnoho lidí, kteří požili ayahuascu, entheogenní odvar vyrobený z jihoamerické liány Banisteriopsis caapi, referuje, že během zážitku byli schopni telepaticky komunikovat s rostlinami, zvířaty i lidmi; přírodní svět se personifikoval jako animovaná fraktální inteligence, která se neustále přizpůsobuje, mění a vyvíjí. Mnozí také tvrdí, že tato zkušenost měla dlouhodobý vliv na jejich spojení se zvířaty, lidmi i přírodou a umožnila jim účinněji řešit existenciální problémy.9 V tomto smyslu nedávné experimenty v oblasti inteligence rostlin dokazují to, co šamanistické kultury věděly po celou dobu: že rostliny jsou inteligentní, citlivé a vnímavé formy života. Sledováním jejich chování se můžeme dozvědět více o přírodním světě a propojenosti všeho živého. Přestože nám moderní věda poskytla obrovské technologické inovace a pokrok, redukcionistické přesvědčení, že zvířata a rostliny jsou ve své podstatě spíše mechanické, a nikoli dynamické vyjádření vyšší inteligence, nás odtrhlo od našeho prostředí, a tedy i od nás samotných. Jak prohlásil Stephen

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly