INTELIGENCE ROSTLIN: STUDIE UKAZUJÍ, ŽE VĚDOMÉ VNÍMÁNÍ NEMUSÍ SPOLÉHAT NA "MOZEK" (1)

Po mnoho staletí západní filozofie vnímala zvířata a rostliny jako nemyslící automaty. Slavný vědec a filozof 17. století René Descartes tvrdil, že organismy kromě lidského nemohou myslet ani cítit bolest; jsou jako robotické stroje, které pouze reagují na impulzy.1 I když věda nedávno prokázala, že zvířata jsou vysoce inteligentní stvoření, schopná logického myšlení a emočního prožitku, vědecká komunita do značné míry ignoruje představu, že podobným druhem inteligence jsou vybaveny i rostliny. Protože rostliny nemají mozek, předpokládá se, že nejsou schopny vědomé zkušenosti. Nicméně Goethe i další myslitelé v průběhu dějin pozorovali, že rostliny představují inteligentní formu života, rozvíjejí symbiotický vztah s jinými organismy a reagují na složité změny prostředí. Zatímco vědecká komunita vysvětluje inteligentní chování rostlin z hlediska elektrických a chemických reakcí na senzorické podněty, jiní se domnívají, že rostliny mohou poskytnout cenný vhled do jiných forem vědomí.

   

     

Charles Darwin a rostlinný mozek

Jeden z nejslavnějších vědců, který pozoroval inteligenci rostlin, byl anglický přírodovědec, geolog a biolog Charles Darwin.2 Ačkoli je Darwin nejznámější svou evoluční teorií, chování rostlin jej hluboce fascinovalo a jeho přínos k botanickým vědám je velmi cenný. Na rozdíl od mnoha svých současníků Darwin tvrdil, že rostliny nejsou nemyslící automaty, ale vysoce složité a vnímavé organismy. V jednom ze svých posledních děl, "The Power of Movement in Plants", které vyšlo v roce 1880, se Darwin domnívá, že kořen rostliny funguje podobně jako neuronové sítě nalezené u nižších zvířat, přijímá informace o vnějším prostředí a přenáší je do dalších oblastí její struktury, a píše:

„Bez nadsázky můžeme říct, že špička kořínku takto obdařená (citlivostí), která má schopnost řídit pohyby přilehlých částí, působí jako mozek jednoho z nižších zvířat; mozek je usazen v přední části těla, přijímá podněty ze smyslových orgánů a řídí různé poh

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly