HISTORIE PODZEMNÍCH STAVEB, TUNELŮ A MĚST: OD AMERIKY PŘES EGYPT A RAKOUSKO AŽ PO ASII (21)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

28.07.2022 Exkluzivně

Dimona / Negev, Izrael

"Negevské centrum jaderného výzkumu", dříve známé jako "Dimona", je jaderné zařízení v Izraeli poblíž města Dimona v Negevské poušti. Lokalita se nachází asi 12 kilometrů jihovýchodně od Dimony. Od roku 1958 byl budován s francouzskou pomocí. Izraelská a francouzská vláda odůvodnily výstavbu jaderného reaktoru záměrem dodávat energii do odsolovacího zařízení, které má ozelenit Negevskou poušť, a také potřebou zásobovat textilní továrnu a další projekty. Většina odborníků však dospěla k závěru, že skutečným účelem byla výroba jaderných zbraní. Reaktor v Dimoně byl uveden do provozu v letech 1962-1964. Díky zde vyrobenému plutoniu a pravděpodobně i obohacenému uranu z neznámého zdroje ("Operace Plumbat") měly izraelské ozbrojené síly pravděpodobně své první jaderné zbraně připravené k použití ještě před šestidenní válkou.

Izraelská vláda vždy zdůrazňovala mírový účel tohoto místa. USA nicméně nad místem několikrát přeletěly s průzkumným letounem U-2 a odebraly vzorky vzduchu, aby zjistily radioaktivní stopy. Když si americká rozvědka počátkem 60. let uvědomila skutečný účel tohoto místa, požadovala, aby Izrael umožnil mezinárodní inspekce. Izrael s tím souhlasil pod podmínkou, že nebudou využíváni inspektoři MAAE, ale pouze inspektoři USA. Kromě toho měly být všechny kontroly předem oznámeny. Uvádí se, že byly instalovány falešné stěny a další věci, které měly zakrýt citlivé oblasti před kontrolami. Inspektoři informovali vládu USA, že kvůli omezením uvaleným Izraelem jsou jejich inspekce zbytečné. V roce 1969 byly kontroly zastaveny.

Novinová zpráva odhaluje tajný výzkumný program

V roce 1986 prozradil bývalý technik z Dimony - Mordechaj Vanunu tisku důkazy o izraelském jaderném programu. Poté byl unesen izraelskými agenty, omámen a převezen z Itálie do Izraele. Soud ho odsoudil k 18 letům vězení za velezradu a špionáž. V době, kdy byl Vanunu ve vězení, přinesly noviny "The Sunday Times" zprávu, že Izrael vlastní materiál pro 20 vo

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.